Využití bylinek
Léčivé rostliny neboli byliny využívali naši předkové od nepaměti. Moderní společnost však na jejich sílu mnohdy zapomíná. Naštěstí se stále najdou lidé, kteří ve sbírání léčivých bylin pokračují a vyrábí z nich úžasné produkty, které prospívají lidskému zdraví na přírodní bázi. A těchto lidí, kteří umí využívat neuvěřitelné síly všech přírodních darů, naštěstí stále přibývá.
Natrhat bylinky nestačí
Vyrazit do přírody a přinést si domu napěchovaný košík voňavých bylinek bohužel nestačí. Samotné byliny vám sice nádherně provoní byt a většinu z nich můžete použít čerstvé. Pokud však chcete léčivé síly bylinek či koření využívat po celý rok, je třeba se naučit je zpracovávat.
Z bylinek si totiž můžete vyrobit chutné i léčivé odvary, sirupy, octy, oleje, vína, likéry, tinktury či masti. Každý výrobek je určený pro jiný neduh a jiný způsob využití. Některé se používají vnitřně (např. sirupy a likéry), jiné pouze zevně (masti) a jiné se využívají pouze při vaření.
Léčivé čaje, nálevy, odvary i sladké sirupy
Většina z nás si pod pojmem čaj představí koupený pytlík levného čaje ze supermarketu. Jistě, dají se zakoupit i kvalitní bylinné čaje a to ve specializovaných prodejnách či lékárnách. Připravit si zdravý a chutný čaj však můžete doma ze sušených bylin.
Pro přípravu čajů a nálevů jsou vhodné suché části rostlin – listy, květy a nedřevnaté stonky, které se zalijí vroucí vodou a nechají se louhovat zpravidla po dobu 5 až 15 minut. Příliš dlouhé louhování může způsobit trpkou příchuť. Čaje a nálevy se pijí čerstvé a ne příliš horké.
Bylinné odvary se naopak připravují z tužších materiálů – bobule, kůry a kořeny. Na rozdíl od čajů a nálevů se tyto části bylin pouze nezalévají vroucí vodou, ale vaří se a to až po dobu 40 minut. Odvary si můžete připravit ve větším množstvím. V ledničce vám vydrží až 3 dny.
Chcete-li si připravit léčivý sirup, stačí do bylinného odvaru či nálevu přidat potřebnou dávku přírodního medu či nerafinového cukru, které pomáhají uchovat účinné látky. Sirupy mají navíc příjemnější a hlavně sladší chuť, a tak jsou vhodné i pro děti.
Oleje a octy
Příprava a výroba bylinných olejů a octů je více než snadná. Využijete je zejména v kuchyni, kde dokonale ochutí vaše kulinářské výtvory. Ideálními bylinkami pro výrobu octů jsou zejména bazalka, kopr, máta a estragon, pro oleje pak majoránka, tymián, estragon, šalvěj, rozmarýn či pelyněk.
V případě oleje stačí zalít hrst bylinek litrem kvalitního oleje a nechat louhovat po dobu 3 až 6 týdnů. Olej lze použít slunečnicový, olivový i jakýkoliv jiný rostlinný. Vždy by však mělo jít o vysoce kvalitní oleje. V případě octů se používá stejné množství bylinek, které se však nejprve lehce zahřejí, a poté zalijí opět velmi kvalitními vinným octem. Doba louhování se pohybuje kolem 4 týdnů.
Při přípravě olejů i octů je nutné dohlédnout, aby byly byliny zcela ponořené a nedošlo k plesnivění. Pro uskladnění je lepší volit tmavší skleněné lahve s dobrým uzávěrem. Bylinné oleje je lepší po vylouhování scedit a uložit na tmavé a chladné místo. Díky tomu vydrží mnohem déle.
Vína a likéry
Dalším velmi oblíbeným tekutým produktem z bylinek jsou vína a likéry. I v tomto případě je výroba velmi jednoduchá až triviální. Na jeden litr kvalitního bílého či červeného vína použijte zhruba jednu hrst bylinek. Bylinky se vínem zalijí a při pokojové teplotě se nechají louhovat několik týdnů.
Podobným způsobem si můžete doma připravit bylinnou vodku. Hrst bylinek se zalije opět kvalitní čistou vodkou, v případě likéru dochutí se koncentrovanou cukrovou vodou, a po dobu 3 až 4 týdnů se nechá důkladně uležet.
Léčivé masti a tinktury
Náročnější příprava se týká bylinných mastí. K výrobě je nutné použít opravdu kvalitních bylinek, které se dlouze macerují společně s léčivými oleji či éterickými silicemi. Masti si díky tomu ponechají maximální hojivý účinek, přirozenou barvu i vůni použité byliny. Masti vždy uchovávejte v chladničce a k nabírání používejte špachtličku, jinak by se mast mohla zkazit.
Tinktury se vyrábí jednodušeji. Bylinky se naloží do směsi vody a alkoholu, nejlépe čisté vodky, v poměru 25:75. Alkohol zde plní důležitou úlohu konzervačního činidla, díky kterému tinktura vydrží až 2 roky. Bylinky se zalijí směsí a po dobu cca 2 týdnů se nechají louhovat na chladném místě. Občas je důležité lahev protřepat. Po dvou týdnech se směs scedí přes plátno a tinktura je hotová.