Bolest

Bolí Vás záda, klouby, hlava nebo trpíte migrénami? Každému z nás někdy bolest znepříjemnila život, přesto bychom ji dokázali popsat nejrůznějšími způsoby.  Je to proto, že bolest je vždy subjektivní a její vnímání je u každého z nás odlišné. Pro laika je možná překvapivé, že při léčbě je rozhodující intenzita bolesti, nikoli její původ. Intenzita se často hodnotí na tzv. škále bolesti, která má stupnici 0-10 (0 = stav bez bolesti, 10 = nejhorší bolest, kterou si dokážeme představit).

Jak bolest léčit?

K tlumení bolesti se používají léčivé přípravky nazývané analgetika, a patří k nejčastěji užívaným lékům.

Rozeznáváme tři základní skupiny:

  • analgetika-antipyretika: zde se řadí látky, které potlačují bolest, ale nepůsobí protizánětlivě, známe je zejména v souvislosti s tlumením horečky (např. paracetamol, kyselina acetylsalicylová)
  • nesteroidní antirevmatika: látky, které potlačují bolest a mají i protizánětlivý účinek. Léky jsou dostupné jak ve formě tablet, tak ve formě zevních mastí apod. Řadí se zde např. ibuprofen, diklofenak, naproxen, ale i další látky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis.
  • opioidní analgetika: silně účinné látky, které může předepsat pouze lékař

Podle délky trvání rozlišujeme bolest akutní, která trvá řádově ve dnech až týdnech a signalizuje náhlé poškození. Bolest chronická je dlouhodobá (trvá déle než 3-6 měsíců), často neznáme její příčinu, bývá doprovázena depresí a její léčba je obtížnější.

V našich článcích naleznete základní informace o tom, jak nemocem předcházet, jak je rozpoznat, léčit, případně jak se zbavit nepříznivých příznaků.

Bolest hlavy

Bolest zad

Bolest kloubů

Bolest zubů