Dobrý den, chtěla bych se zeptat na co je dobrý thiamin? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, vitamíny skupiny B jsou látky rozpustné ve vodě, které jsou důležité v roli takzvaných koenzymů (připojují se na enzymy a absorbují nebo uvolňují další skupiny, protony apod.) v celé řadě reakcí v těle. Jejich spotřeba v těle je malá a obvykle stačí přísun potravou. Pokud již dojde k deficitu, existují léčivé přípravky (ev. doplňky stravy), kterými můžeme doplnit buď celý komplex B vitamínů nebo jednotlivé typy vitamínů skupiny B. Thiamin je vitamin B1 (důležitý je v metabolismu sacharidů např.) Jeho nedostatek se projeví únavou, závratěmi nebo např. nervovými a psychickými poruchami, bušením srdce. Existují stavy, kdy může nastat nedostatek - operace na zažívacím traktu, chronický alkoholismus, jaterní onemocnění, poruchy ledvin, chronické infekce, popáleniny, kojení, těhotenství aj. Používá se jako pomocný lék u neuropatií a roztroušené sklerózy, existuje pak i v kombinaci s dalšími vitamíny řady B např. B6, B12
Dobrý den, prosím o radu. Mám vnoučka pět let a pořád je nemocný. Rýma, kašel,zánět průdušek,zápal plic. Ani do školky se nedostane.Prosim co by jste poradila za homeopatika. Děkuju.
Odpověď
Dobrý den, homeopatie je založena na principu, že podobné je léčeno podobným a vysokém stupni individualizace. Proto je ideální konzultovat potíže se specialistou - homeopatem a nastavovat vše individuálně podle stavu a příznaků. Při vysokém počtu opakujících se viróz jsou s úspěchem v široké prevenci používány např. přípravky Silicea AKH nebo Engystol, při bolestech v krku např. Angin-Heel S, jako prevence a léčba chřipek se používá Oscillococcinum. Léčba jednotlivých Vámi popisovaných onemocnění se obvykle nastavuje individuálně a na každou diagnózu je celá škála různých kombinací monokomponentních přípravků podle příznaků a charakteristik pacienta. Homeopatie je lékařskými společnostmi označována za neúčinnou metodu (vědeckými důkazy je neověřená), pacienty je však oblíbená, výhodou je vysoká bezpečnost a nízké riziko vedlejších účinků. Je však třeba nezapomínat na situace, kdy se jedná o vážný průběh či akutní bakteriální onemocnění a s vnoučkem byste měli navštívit lékaře. U opakovaných infekcí dýchacích cest u dětí a dospělých lze použít i registrované léčivé přípravky označované jako "imunostimulační", jedná se o lyzáty bakterií, které právě některá zmiňovaná onemocnění mohou působit. Lidově by se daly označit jako "očkování v tabletách". Vše samozřejmě na předpis lékaře. V doplňcích stravy pak nabízí poměrně zajímavou možnost použití glukanů z hub (složené sacharidy buněčné stěny), u kterých výrobci dokládají stimulaci nespecifické imunity. V prevenci infekcí u dětí hraje také významnou roli celkový životní styl rodiny, stravování a zátěž dětí včetně spánkového režimu, u dětí je extrémně důležitý pravidelný kvalitní odpočinek a míra zátěže (nepřehánět to s aktivitami a kroužky). Obecně se k prevenci infekčních onemocnění a vývoji imunitního systému např. vyjadřuje článek psaný lékárnicemi maminkami (sdružení erudovaných lékárnic, které řeší podobné potíže se svými dětmi) https://lekarnice-maminky.cz/jak-posilit-detskou-imunitu-a-zaroven-ziskat-vic-zivotni-energie/ Přeji brzké zlepšení
Alergie Nachlazení, bolest v krku
Dobry den, rada bych se zeptala na bolest v krku. Myslela jsem si, ze je soucasti alergie na pyl. Ale dnes jsem se do krku podivala a mam to tam zacervenale. Jelikoz mam male miminko nemam momentalne moznost zajit k lékaři.
Odpověď
Dobrý den, alergeny obecně vyvolávají v těle obrannou reakci. Alergikovo tělo totiž vnímá pyly (a jiné spouštěče alergické reakce) jako určité nebezpečí (reaguje tedy stejně, jako například na viry a jiné původce nemocí) a spustí obrannou tzv. protizánětlivou reakci (ta se projevuje mimo jiné otokem a zarudnutím). Tím chceme říct, že příznaky alergie a nemocí dýchacích cest mohou být shodné. Zarudlý krk tedy může znamenat jak angínu, tak alergii. Pokud budete potřebovat poradit s volně prodejnými preparáty na alergii, tak v lékárně vám ochotně poradí a zkonzultují s vámi případná omezení (léky, které užíváte a jiné). Váš zdravotní problém však doporučuji řešit i s ošetřujícím lékařem. Dlouhodobě neléčená alergie totiž vyčerpává váš imunitní systém a může to ve výsledku znamenat, že budete více trpět i na angínu, virózy atp.
Děkujeme za pochopení a přejeme hezký den.
Dobrý den, chtěl bych se začít otužovat, prý to má výborný vliv na imunitu. Co mě však trápí je, že zima prý není dobrá pro klouby. Dá se to nějak udělat tak, ab klouby netrpěly? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, co se týká kloubů, tak působení teploty není jednoznačné. Například kryoterapie (léčba mrazem) a nebo Priessnitzovy metody využívají i působení chladu k léčbě některých druhů onemocnění či úrazů kloubů. Obvykle jde ale o krátké působení chladu střídané s prohřátím. Pro otužování obecně (i pro tzv. otužování vzduchem) platí vždy zásada přiměřenosti. Její dodržení by mělo zaručit, že nedojde k nežádoucímu prochladnutí. Proto pokud jste za chladného počasí méně oblečený je důležité zvolit oděv přiměřeně (s ohledem na délku pobytu venku, teplotu, vítr...) a udržovat neustálý pohyb, který zajišťuje prohřívání těla, stačí např. chůze. Podstatné je, aby nedošlo k delšímu prochlazení (husí kůže, třas). I u koupelí platí, že působení na člověka je vnímáno individuálně v závislosti na vrozených či získaných předpokladech. S ohledem na individuální působení se proto obecně doporučuje konzultovat otužování s ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav a léky, které případně užíváte. To platí zejména pro věk 40+ a pro osoby s dlouhodobými onemocněními (zejména srdce a krevního tlaku). Děkuji za pochopení a přeji hezký den!