Bolest zubů
Bolest zubů se zpravidla objevuje zřídka, je však součástí života každého z nás a i po jejím vyléčení patří ke vzpomínkám, které by člověk raději neměl. Stejně jako u jiných druhů bolesti je její vnímání individuální, proto ji léčíme dle pociťované intenzity. Celkový vjem pacienta může umocňovat strach až panická hrůza ze zubních zákroků, objevující se u dětí i dospělých.
Jaké jsou příčiny bolesti zubů?
Příčiny bolesti zubů jsou různé. Nejčastěji se jedná o zubní kaz nebo zánět zubního nervu, který vzniká v důsledku neléčeného zubního kazu. Dále může jít o zánět dásní či obnažené zubní krčky. Příčinou může být i úraz nebo chirurgický zákrok. Od kojeneckého věku se setkáváme s bolestí způsobenou prořezáváním zubů.
Kdy navštívit lékaře?
Bolest zubů by neměla být podceňována, protože neošetřený zubní kaz postupuje do hloubky. V případě neléčení vede k zánětu zubní dřeně, horečce a bolestivému hnisavému zánětu. Pacient je tak vystaven nejen možné ztrátě zubu a léčbě antibiotiky, ale ve vážných případech i chirurgickému zákroku.
Jak potlačit bolest zubů?
Archeologické nálezy ukazují, že zuby trápily lidstvo od nepaměti. K tradičním metodám patří například vyplachování úst šalvějovým čajem nebo pálenkou či stále populárnější čínská akupunktura.
Většina naší populace však dává přednost návštěvě lékárny, kde vám mohou nabídnout přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou nebo paracetamol, který spolehlivě potlačuje bolest a je v odpovídajícím dávkování bezpečný. U dospělého zdravého jedince s váhou nad 50 kg se doporučuje jako vhodná dávka paracetamolu 750-1000 mg. Tuto dávku lze opakovat nejdříve za 4 hodiny a maximálně do celkové denní dávky 8 tablet/den.
Další možností je využití léků s protizánětlivým účinkem – ibuprofen, diklofenak, naproxen či dexketoprofen. Může jít taktéž o přípravky, které obsahují více účinných látek.
Jak na bolestivé prořezávání zubů a otlaky dásní?
Každé miminko ví, že přirozeným způsobem ulevujícím od bolestivého prořezávání zoubků, je okusování tuhých věcí, počínaje suchou chlebovou kůrkou a konče sofistikovaným chladivým kousátkem. Mimo to je při těchto problémech, při otlacích od rovnátek či protéz nebo při zánětech dásní, možno zakoupit v lékárně ústní gely, které mají lokálně znecitlivující účinek a obvykle působí i protizánětlivě.
Jak bolesti zubů předcházet?
Nejznámější prevencí zubního kazu je pravidelné čištění zubů. Zubní sklovina je ohrožena zejména sladkými a kyselými potravinami. Samotný zubní kartáček odstraňuje hlavně zbytky stravy a zubní plak. Velký význam je přikládán zubním pastám s obsahem fluoridů, které přispívají k zachování mineralizace zubů. Mezizubní prostory se dočišťují speciálním kartáčkem nebo nití. Čistění zubů můžeme doplnit použitím ústní vody.
Poměrně nedávno se u nás objevil nový obor „dentální hygiena“. Specialisté na prevenci individuálně poradí, jak na kazivost zubů, jaká péče je nejvhodnější a doporučí vhodné pomůcky či přípravky při zánětech dásní či jejich krvácení nebo při parodontóze apod.
K hlavním opatřením patří preventivní prohlídky zubním lékařem, doporučované dvakrát ročně.