poradna

Poradna

Bolí Vás občas hlava, záda, klouby? Máte teplotu nebo kašel? Trpíte průjmem nebo naopak zácpou? Většinu z nás podobné, případně další zdravotní obtíže více či méně pravidelně obtěžují. Víte jak se při nich chovat, jakými léčivými přípravky je léčit, případně jestli léčit svépomocí nebo raději vyhledat lékaře?

Nacházíte se v sekci poradna, kde Vám přinášíme základní informace o méně závažných onemocněních, jejich příčinách, příznacích, možnostech prevence a možnostech  léčby.

Pokud Vám některé informace chybí anebo Vás zajímá něco dalšího ze zdravotních témat, případně tématiky lékárenského prostředí, neváhejte nám položit svoji otázku.

Tyto stránky slouží jako zdroj obecně známých informací. V žádném případě nenahrazují poradenství lékaře, případně lékárníka, při užívání léků je vždy důležité pečlivě prostudovat příbalový leták.

Vaše otázky

Zde nám můžete položit otázku, na kterou vám rádi odpovíme. Některé dotazy mohou být na této stránce zveřejněny.

Vaše otázky

Otázka ze dne 3.7.2019

Štítky:

Dobri den  já se chci poradit já už 14 dní nemůžu na velkou  břicho mě ale nebolí  vzala jsem si  sirup  laktulozu  dvě odměrky a zatím to nic nedělá  ale před tím jsem měla hrozně prujem tak mi poradily ze mam si udělat ryze  a odvar z ryze  a prave od ti doby nemůžu  porad te mi co mam delat  Děkuji

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.    Obecně je základem léčby zácpy soubor režimových a dietních opatření. Doporučuje se zvýšit příjem vlákniny i tekutin, zvýšit fyzickou aktivitu a pokud máte problémy častěji, tak provádět i nácvik defekačního reflexu. Postup nácviku najdete případně zde: http://www.pharmapoint.cz/poradna/zazivani/zacpa/ Laktulóza patří k šetrným projímadlům, dlouhodobé a nesprávné užívání však může mít za následek průjem a poruchy elektrolytové rovnováhy; může také nevhodně reagovat s jinými léčivy). Můžete také vyzkoušet glycerinové čípky, které rovněž patří mezi šetrné prostředky; platí ale, že se také nemají používat dlouhodobě.     O dietních opatřeních se můžete dočíst například zde: http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-deti/pediatricka-klinika-uk-2-lf-a-fn-motol/pro-pacienty/informace-pro-pacienty/zacpa-obstipace/  Pokud se potíže opakují, nebo užíváte pravidelně nějaké léky, doporučuji Vám obrátit se s tímto dotazem na Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná Váš zdravotní stav a léky, které užíváte, a může tak navrhnout vhodné řešení Vašich obtíží.

S pozdravem P.Marková

Otázka ze dne 11.6.2019

Štítky:

Dobrý den mám arytmii srdce zvýšení srdeční tep, jinak tlak mám spíše nízký chtěla bych užívat hloh v kapsle lze tuto bylinu brát dlouhodobě?

odpověď:

Vážená paní,    reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.      Obecně by se většina bylin neměla užívat dlouhodobě, protože obsahují více účinných látek, a některé mohou působit i negativně – proto je vhodné léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vracet. Hloh má, podle dostupných studií, nežádoucí účinky vzácně, může však mít interakce s některými léky na srdce.  Vzhledem k Vašemu onemocnění Vám proto doporučujeme léčbu bylinnými přípravky konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš celkový zdravotní stav (výsledky vyšetření) a léky, které případně užíváte.

Děkuji za pochopení.    P. Marková

Otázka ze dne 7.6.2019

Štítky:

Dobrý den, několik let mě trápí zlatý stafylokok. Z kožního odd. mám pouze mastičku Duane. Nyní se  vyrážka resp. boláky více objevují-krk, lymfy, brada. Slyšela jsem, že se to dá léčit antb Anthramycin. Je to pravda? Může je lékař předepsat? Děkuji

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz   Lék obsahující anthramycin nenabízí žádný z našich obchodních partnerů (dodavatelů léků). Kromě toho, že v ČR (EU) není registrovaný žádný přípravek, nenašli jsme ho aktuálně ani v mezinárodních databázích.

Děkuji za pochopení.   S pozdravem  P. Marková

Otázka ze dne 5.6.2019

Štítky:

Dobrý den, byl mě gynekologem předepsán lék Esmya – na zmenšení myomu.Možná že to ani nepomůže ,ale alespon jako příprava před operací.Vždy jsem se bála brát nějaké hormony i antokoncepce mě dělala zle.Prý musím ….Ale mám strach z nežádoucích učínku – jak mi bude když mi lék navodí umělé klimakterium s příznaky a následky na játrech. Jaterní testy jsou asi v pořádku – ale mám nemocnou štítnou žlázu, uzkostnou poruchu .. a nechci aby se mi rozjel další problém.Je tento lék opravdu bezpečný jak tvrdí můj lékař – ž eto je stejné jako u Paralenu – že kdybych si přečetla leták tak to aky neberu…Moc děkuji za Vaší odpověd.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz. Každý výrobce léčivého přípravku (resp. držitel registračního rozhodnutí) uvádí v příbalové informaci výčet možných nežádoucích účinků a případně četnost, s jakou byl zaznamenán jejich výskyt u pacientů. Tyto nežádoucí účinky se ale nemusí vyskytnout u každého. Z Vašeho popisu se zdá, že lékař Vás informoval o účincích i možných nežádoucích účincích přípravku Esmya. Nicméně pokud byste vyžadovala bližší informace, obraťte se prosím na spol. Gedeon Richter, která je držitelem registračního rozhodnutí Esmya: https://www.richtergedeon.cz/kontakt/  Děkuji za pochopení.

S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 22.5.2019

Štítky:

Dobrý večer,chrála jsem se zeptat jestli je volne prodejny lék na bolest jitsnu?při polykání jídla se objevuje mirna bolest.Děkuji za přečtení a odpověď

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš email zaslaný na portál www.pharmapoint.cz. Vzhledem k tomu, že bolest je průvodním jevem nějakého onemocnění, je třeba v prvé řadě zjistit, co bolesti způsobuje. Jícen může být zasažen řadou onemocnění, jako jsou například kvasinkové infekce, reflux žaludečních šťáv nebo vředy, které stěnu jícnu poškozují a to vyvolává bolest. Doporučuji proto nejdříve konzultovat Váš stav s Vaším ošetřujícím lékařem, který posoudí Váš aktuální zdravotní stav a zná léky, které případně užíváte (i ty mohou způsobit uvedené problémy).  Ke krátkodobé úlevě můžete eventuálně zkusit užívat léky neutralizující žaludeční kyseliny nebo potlačující jejich vylučování. Konkrétní přípravek Vám pomohou vybrat v lékárně.  Děkuji za pochopení.

S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 16.05.2019

Štítky:

Dobrý den, prosim můžete mi poradit, jaké si koupit stříkačky a jaké jehly k používání depo-provery? Mám z nemocnice samotné ampulky se suspenzi a zbytek si mám dokoupit (aquu na ředění, injekce a jehly) jen nevím jaké?

odpověď:

Dobrý den,    reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Vzhledem k tomu, že není obvyklé, aby si pacient sám aplikoval injekci, která nemá jako nedílnou součást balení jednorázovou stříkačku, doporučujeme vám obrátit se přímo na výrobce, který má aktuální a konkrétní informace o formách přípravku na našem trhu. Depo-proveru vyrábí společnost Pfizer, e-mail je: info.cz@pfizer.com

Děkuji za pochopení a přeji pěkný den   S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 15.5.2019

Štítky:

Dobrý den,osm let mám bércový vřed pod kotníkem který se utvořil dle lékařů z důvodu krevní nedostatečnosti. Měl jsem v pravé noze několikrát trombózu a jednou plicní embolii.beru léky na ředění krve. Je v tomhle případě použít léčbu pijavicemi? Pokud ano tak nejlépe kde? Děkuji za pomoc a radu.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Hirudoterapie se v ČR provádí, nicméně u nás nespadá pod žádný lékařský obor a k jejímu legálnímu provozování stačí absolvovat kurz. Seznam pracovišť, kde se hirudoterapie provádí, nemáme k dispozici.  Níže posílám odkaz na vyjádření MZ:  „Hirudoterapie je metoda již velmi zastaralá a lékaři v Česku nepoužívaná, proto v současné době není ani nijak legislativně upravena,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.  V praxi to znamená, že zákonem dosud není vymezeno, jaké pravomoci a jakou odpovědnost tito terapeuti vůči svým pacientům mají. Podle Štěpanyové by to měl v budoucnu změnit připravovaný zákon o léčitelích.  Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/lecba-pomoci-pijavic-a-hirudoterapie.A180724_105705_zdravi_pet    V každém případě konzultujte prosím nejdříve možné využití hirudoterapie s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav (vč.hodnot INR) a léky, které užíváte a posoudí, zda je pro Vás tato metoda vhodná.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 23.4.2019

Štítky:

Dobrý den, prosím o radu, jak dlouho používat denně kapky tinktury violky vonné. Děkuji.

odpověď:

Vážená paní, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz    V odborné literatuře jsme nenašli žádné informace k časovému omezení užívání violky vonné. Obecně je u bylinných preparátů problém v tom, že sice mohou být dlouhodobě využívány v lidovém léčitelství při řešení různých obtíží, ale nejsou provedeny detailní klinické studie, které by tyto jejich účinky (pozitivní či negativní) potvrdily nebo vyvrátily. Navíc působení dané bylinky na člověka může být vnímáno individuálně – na někoho působí, na jiného ne. Byliny obsahují směsi více účinných látek, které mohou při dlouhodobém užívání působit i negativně. Proto se, prosím, řiďte doporučením uvedeným výrobcem, nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem, který zná vás aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte.    Děkuji za pochopení a přeji hezký den!   S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 15.3.2019

Dobry den, uzivam Thyrozol 10 1x denne, a lexaurin 1,5 1x denne. Chtela bych uzivat rozchodnici, ale nevim, zda je mozne kombinovat s lexaurinem, popr. jak lexaurin postupne vysazovat a nahradit rozchodnici. Dekuji za odpved.

odpověď:

Dobrý den,   reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz   Rozchodnice je v ČR dostupná v formě rostlinného léčivého přípravku Vitango 200 mg. Jedná se o extrakt z rozchodnice, který je schválen pro použití k přechodné úlevě od příznaků stresu, jako je např. únava, pocity slabosti a vyčerpání. Rovněž Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) rozchodnici řadí mezi tzv. adaptogeny s vlivem na únavu a stres. Obojí tvrzení vychází z tradičního užívání pro tyto účely. V odborné literatuře bohužel nejsou dostupné studie o tom, zda a jakým způsobem rozchodnice ovlivňuje činnost štítné žlázy. V Souhrnu údajů o přípravku je uvedeno, že dosud nebyly hlášeny žádné interakce.    Užívání Lexaurinu musí probíhat pod lékařským dohledem. Jakékoliv úpravy v dávkování ev. vysazování musí být prováděno postupně, a to na základě pokynů ošetřujícího lékaře. Obecně může vysazování (snižování dávky) trvat 6 týdnů až několik měsíců.  Poraďte se proto prosím se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro Vás užívání rozchodnice vhodné a zda je možné nějak měnit dávky užívaných léků.    Děkuji za pochopení a přeji hezký den!             S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 22.2.2019

Dobrý den. Mohu bez obav na zažívací potíže(nadýmání,občasné průjmy i zácpy) užívat tinkturu saturejky? Lékařská vyšetření odhalila pouze mírně zvýšený calprotectin. Jinak od dětství se u mne vyskytují komorové extrasystoly.I zde veškerá vyšetření neodhalila poškození srdce. Díky za případnou odpověd´.

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.    Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) saturejku uvádí mezi rostlinami normalizujícími trávení, tvrzení ale vychází z tradičního užívání pro tyto účely. Odborná literatura bohužel neuvádí žádné oficiální stanovisko k tomu, zda a jakým způsobem saturejka ovlivňuje zažívání ani srdeční činnost. Problémem bylin je, že obsahují mnoho účinných látek a jejich obsah je proměnlivý (závisí na původu, zpracování…). Působení každé byliny (jakožto směsi látek) může být navíc vnímáno individuálně. Tinktury jsou obvykle lihové roztoky, tj. obsahují alkohol, který má na trávení také vliv. Obecně se proto nedoporučuje dlouhodobé užívání bylinných produktů – spíše se má dle potřeby udělat několika denní/týdenní kúra a pak s užíváním bylinky přestat (dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu se k ní případně zase vrátit).    Doporučuji Vám konzultovat užívání této bylinky s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a posoudí, zda je pro Vás vhodná (obzvláště užíváte-li nějaké léky).      Děkuji za pochopení.

S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 6.2.2019

Štítky: ,

Dobrý den, ráda bych věděla jaký rozdil je mezi imunoglukanem a mezi Jack Hlívák pro děti. Jedná se mi o množství toho glukanu, který z těchto dvou přpravků je lepší a účinnější pro děti ve věku 7 a 10 let. Bohužel podle uvedených parametrů to nejsem schopna zjistit. Případně který další přípravek na podporu imunity je hodně dobrý. Od září berou vit. C,  probiotika a preventan,  ale bohužel to nestačí. Moc děkuji.

odpověď:

Vážená paní, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Vámi zmiňované produkty nejsou registrované jako léčivé přípravky, jde o tzv. doplňky stravy. Účinky deklarované výrobcem proto nejsou při vstupu na trh nikým ověřovány, protože u doplňků stravy není posuzována jejich účinnost, posuzuje se pouze jejich zdravotní nezávadnost. Obsah účinných látek v přírodních produktech je navíc proměnlivý (závisí na konkrétních odrůdách, místu pěstování atd.), i proto je složité jednoznačně určit sílu a dávkování. Jejich působení na lidský organismus je navíc velmi individuální – i proto je těžké o nějakém přípravku prohlásit, že je nejlepší.  U dětí ve věku, který uvádíte, není častější nemocnost neobvyklá. Je to proto, že imunitní systém se teprve vyvíjí a učí se s infekcemi vyrovnávat. Pro podpoření je důležité dodržovat základní režimová opatření jako jsou: strava bohatá na přírodní vitamíny a minerály, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, přiměřené vrstvy oblečení, které zabrání pocení nebo naopak prochlazení, kvalitní spánek v dobře větrané, chladné místnosti.  Doporučuji vše konzultovat s ošetřujícím lékařem Vašich dětí. Ten posoudí, zda jsou potíže příliš časté a/nebo vážné a podle toho zváží doporučení k vyšetření na imunologii.  Děkuji za pochopení.

S pozdravem a přáním hezkého dne     Mgr. Havránková

Otázka ze dne 6.2.2019

Štítky:

Dobrý den můžete mi poradit co používat přírodní cestou? mám problém se žaludkem pálí zaha a produkuje žaludek rihani,sono nic zásadního, v krvi zánět nebyl, mam vrácení stav do krku, říkal lékař že špatný sverac mám zato jestli nejde prekysel. Žaludku někdy bolest na pravé straně a levé naproti pupku děkuji za odpoved

odpověď:

Vážená paní,   reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz      Vámi uváděné dlouhodobé problémy je třeba řešit především s lékařem. Prosím zkonzultujte tedy Vaše obtíže ještě jednou s ošetřujícím lékařem (který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte). Po zjištění vyvolávající příčiny Vám lékař navrhne odpovídající léčebný postup a případně předepíše účinné léky, které jsou k dispozici na základě lékařského předpisu.    Všeobecně se doporučuje dodržovat při obtížích s pálením žáhy následující stravovací a režimová opatření: nepít sycené nápoje, alkohol a kávu; nekouřit; jíst častěji po menších porcích; jíst v klidu a po hlavním jídle se v optimálním případě projít (vyhnout se polohám v dřepu a v leže, nezvedat těžká břemena); omezit tučná a hůře stravitelná jídla, ke kterým patří např. silně kořeněná jídla, syrový česnek a cibule atp.; omezit čerstvé kynuté pečivo; večer jíst lehce a to nejpozději dvě hodiny před spaním; spát horní polovinou těla ve zvýšené poloze; rizikovými faktory jsou i obezita a dlouhodobý stres.

Děkuji za pochopení.    S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 5.2.2019

Štítky:

dobry den, rada bych si objednala vlastovicnik na vnitrni pouzivani. Mam postizena jatra. Dekuji

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz    Odborná literatura uvádí, že vnitřní užívání vlaštovičníku může způsobit poškození jater (je hepatotoxický). Vzhledem k tomu, že trpíte onemocněním jater, doporučuji Vám obrátit se s Vaším zdravotním problémem na ošetřujícího lékaře, který zná váš zdravotní stav (výsledky vyšetření) a léky, které užíváte.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne      Mgr. Havránková

Otázka ze dne 31.1.2019

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho můžu užívat ženšen Energi

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz V odborné literatuře je uváděno, že při užívání delším než 6 měsíců může docházet například k nespavosti, hormonálním změnám, bolesti hlavy, závrati nebo kolísání krevního tlaku. Pokud se jedná o doplněk stravy, prosím, řiďte se doporučením uvedeným výrobcem nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem, který zná vás aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte. Ženšen totiž patří k rostlinám, které ovlivňují účinnost některých léků, například Warfarinu, Digoxinu, chemoterapeutik nebo inzulínu.  U bylin se obecně doporučuje léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vracet.  Děkuji za pochopení.

S pozdravem a přáním hezkého dne    Mgr. Havránková

Otázka ze dne 28.1.2019

Štítky: ,

Chtěl jsem se zeptat na hloh. Podle informaci pomáhá t regulovat vysoky krevni tlak a pomáhá při nespavosti . Chtěl jsem se zeptat jestli tento čaj se děla z plodu ,listů nebo květů. Přeji hezký den

odpověď:

Vážený pane, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz. Z hlohu se do čajových směsí dají použít květy (sbírané nejlépe před plným rozvinutím), mladé listy, případně i zralé plody. Léčbu bylinnými přípravky doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav (hodnoty krevního tlaku, cholesterolu atd.) a léky, které případně užíváte.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 22.11.2018

Mohu uživat rakytník na zvyseni imunity? Beru warfarin. Děkuji.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Rakytník bohužel patří mezi rostliny, obsahující vitamín K, který ovlivňuje krevní srážlivost (omezuje účinnost Warfarinu). Při užívání jakýchkoliv dalších léků, doplňků stravy či bylin je při léčbě Warfarinem vždy důležité postupovat opatrně, zejména sledovat, zda nejsou ovlivněny hodnoty krevní srážlivosti (INR). Proto doporučuji obrátit se na Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná Váš aktuální zdravotní stav (a hodnoty INR) a zkonzultovat s ním, zda je pro Vás užívání rakytníku vhodné.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne       Mgr. Havránková

Otázka ze dne 26.10.2018

Dobrý den, v poslední době procházím obtížným obdobím (těžká nemoc v rodině) a proto jsem si na nervy koupila přípravek Anxiolan. po cca týdnu užívání jsem začala mít problémy s močením. Mám neustále pocit „že se mi chce na záchod“, nechodím nijak často, ale pocit jakéhosi pálení, nucení, mám pořád. Na záněty močových cest netrpím (měla jsem snad 1x v životě, je mi skoro 50), určitě jsem se nikde neprochladila. Včera jsem si Anxiolan zapomněla vzít a problém jsem v zásadě neměla, dnes jsem si jej vzala a je to zase špatné. je možné, aby mi tento problém způsoboval právě Anxiolan? A poradíte, čím ho nahradit? Děkuji předem za odpověď

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Anxiolan je doplněk stravy, jeho složení je uváděno takovéto: obsahuje extrakt z kozlíku lékařského, extrakt z třezalky tečkované, hořčík a vitamín B6. U výše uvedených bylin není typické, že by způsobovaly častější močení, nicméně vyloučit se to nedá.  Pozor ale na užívání přípravků s obsahem výtažků z třezalky – vzhledem k obsahu Hyperici herba existuje u citlivých osob (obzvláště se světlou pletí) možnost fotosenzibilizace (zvýšení citlivosti na sluneční záření) – v takovém případě je třeba se vyhnout zdrojům UV záření (slunce, solária). Mohou se objevit gastrointestinální poruchy, alergické kožní reakce, únava a neklid. Četnost výskytu není známa. Pokud užíváte jakékoliv léky, zkonzultujte prosím nejdříve s Vaším lékařem/lékárníkem, zda je třezalkový extrakt pro Vás vhodný – třezalka totiž může reagovat s některými léky a vyvolávat změnu jejich účinku/nežádoucí účinky.  Při užívání kořene kozlíku se mohou objevit gastrointestinální obtíže (nauzea, křeče v břiše). Frekvence není známa.  Pokud obtíže s močením přetrvávají, navštivte prosím Vašeho ošetřujícího lékaře, aby zkontroloval Váš zdravotní stav.

Děkuji za pochopení.   S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 26.10.2018

Štítky: ,

Dobrý den, je možné užívat jednou denně přírodní přípravek Hypnox forte při současném užívání warfarinu?  Děkuji za odpověď.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vzhledem k tomu, že užíváte Warfarin, lék ovlivňující krevní srážlivost, je nutno s opatrností užívat jakékoliv další léky či doplňky stravy. Warfarin totiž může reagovat s léky/doplňky stravy/potravou a je tedy nutno sledovat, zda tím nějak nejsou ovlivněny hodnoty krevní srážlivosti (INR).  Přípravek Hypnox forte obsahuje směs bylinných výtažků, mimo jiné extrakt z mučenky pletní. Mučenka patří mezi léčivé rostliny, které obsahují kumariny, a mohou mít přídatný antikoagulační (tj. protisrážlivý) účinek (dále mezi ně patří např. anýz, arnika, heřmánek, jetel, křen, petržel). Může tak teoreticky zvyšovat protisrážlivý účinek warfarinu.  Vzhledem k tomu, že neznám Váš aktuální zdravotní stav a hodnoty INR, doporučuji obrátit se na Vašeho ošetřujícího lékaře a zkonzultovat s ním, zda je pro Vás užívání Hypnoxu vhodné.

Děkuji za pochopení.   S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 24.10.2018

Dobrý den, kde se mohu dozvědět cenu nebo doplatek Allopurinolu a jiných léku. Děkuji za odpověď.

odpověď:

Dobrý den,      reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.     Látka Allopurinol je součástí léků různých výrobců a navíc je na trhu v různé síle (mg) a v různém počtu tablet. Cena (doplatek) se obecně může v jednotlivých lékárnách lišit, což je umožněno uplatněním různé obchodní přirážky. Orientačně je možné ceny (doplatky) vyhledat na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv zde: http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php Pokud vím, není k dispozici žádná databáze, kde by bylo možno reálné doplatky vyhledat, proto je vhodné kontaktovat lékárnu ve vašem okolí s dotazem na výši doplatku u konkrétního léku. K vyhledání Vaší nejbližší lékárny PharmaPoint a kontaktu na ni můžete využít mapu na našich stránkách: http://www.pharmapoint.cz/lekarny/

S pozdravem  P. Marková

Otázka ze dne 4.10.2018

Dobrý den, chtěla bys se s Vámi poradit. Dostala jsem antibiotika klacid 500 (makrolidová antibiotika) na zánět hlasivek. Je možné si třetí den užívání těchto antibiotik dat trochu alkoholu (ne tvrdého). Popřípadě jaké by byly vedlejší účinky a nesníží se účinnost antibiotik? Předem dekuji za odpověď. Hezky den

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Užívání alkoholu není během léčby antibiotiky vhodné. Vzhledem ke skutečnosti, že účinná látka clarithromycin je vylučována přednostně játry, konzumace alkoholu se v průběhu léčby a několik dní po jejím skončení nedoporučuje.

S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 12.8.2018

Štítky: ,

Dobry den Chci se zeptat jak dlouho se muze uzivat kotvicnik zemni

odpověď:

Vážený pane,  v odborné literatuře jsme nenašli žádné informace k časovému omezení užívání. Proto se, prosím, řiďte doporučením uvedeným výrobcem nebo se poraďte s lékárníkem či lékařem, který zná vás aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte.  Obecně je u bylinných preparátů problém v tom, že sice mohou být dlouhodobě využívány v lidovém léčitelství při řešení různých obtíží, ale nejsou provedeny detailní klinické studie, které by tyto jejich účinky potvrdily nebo vyvrátily. Navíc působení dané bylinky na člověka může být individuálně vnímáno – na někoho působí, na jiného ne. Byliny obsahují směsi více účinných látek, které mohou při dlouhodobém užívání působit i negativně – proto doporučujeme léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vrátit.

S pozdravem a přáním pěkného dne  P. Marková

Otázka ze dne 6.6.2018

Štítky:

Dobrý den, od úterý mám vodnatý průjem a zvýšenou teplotu a v pátek odjíždíme na dovolenou nevíte co s tím? Prosím co dělat abych se toho zbavila?

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz    Vzhledem k tomu, že odjíždíte na dovolenou, doporučuji kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře.  Všeobecně by léčba průjmu měla vždy spočívat v kombinaci dietních opatření a užívání léků proti průjmu. I při dodržování diety a užívání léků může trvat několik dní, než se potíže upraví.  Při průjmu je nezbytné zajistit dostatečný přísun tekutin – černý čaj, nesycené minerální vody nebo tzv. rehydratační roztoky, které můžete zakoupit v lékárně. Doporučuje se dodržovat dietu (brambory, rýže, suchary, starší pečivo, banány). Později, dle úpravy potíží, je možno přidat jablka, kuřecí maso nebo netučné mléčné výrobky. Z léků ze použít živočišné uhlí nebo Smectu – podávat s cca dvouhodinovým odstupem od ostatních léků, podávat lze také speciální probiotika, která lze koupit v lékárně. U průjmů s pravděpodobným infekčním původcem (baktérie) lze podávat střevní antiseptika, jako je například Endiaron.  Pokud se zdravotní stav ani při dodržování výše uvedených opatření do dvou dnů nelepší (nebo naopak zhoršuje), je přítomna krev či hlen ve stolici, nebo dochází k dehydrataci k organismu, je nutno neprodleně navštívit ošetřujícího lékaře.

Děkuji za pochopení a přeji brzké uzdravení.    S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 24.5.2018

Dobry den,posledna cca 3 mesice nemam nejak chut do zivota,zniceho nemam radost,musim se premahat k cinnostem ktere jsou bezne.citim se ze nic nezvladam,neumim.jsem nervozni a neklidna kdyz mam jit mezi lidi.driv jsem byla vesela,upovidana.porad si rikam vzdyt mam uzasneho manzela,deti,nezijeme spatne.nemam duvod byt vnitrne tak nestastna.citim se porad ospala,unavena.mam 40 let.poradte mi prosim nejake bylinky abych se dala dohromady.dekuju

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Příčinu Vašich obtíží bohužel nejsme schopni takto na dálku vyřešit. Příčiny Vámi popisovaných obtíží mohou být různé (např. hormonální nerovnováha, nedostatek některého prvku v organismu aj.),  proto Vám doporučuji navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, který Vám provede komplexní vyšetření a ev. doporučí vyšetření u odborného lékaře. U bylinných preparátů je problém v tom, že sice mohou být dlouhodobě využívány v lidovém léčitelství při léčbě různých obtíží, ale nejsou provedeny detailní klinické studie, které by tyto jejich účinky potvrdily/vyvrátily. Navíc působení dané bylinky na člověka může být individuálně vnímáno – na někoho působí, na jiného zas ne..

Děkuji za pochopení.   Přeji hezký den! Mgr. Havránková

Otázka ze dne 20.5.2018

Štítky:

Dobri den trpim tak upornov zacpov nepomaha ani gutalax co mam delat dekuji

odpověď:

Dobrý den,    reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Obecně je základem léčby tzv. funkční zácpy soubor režimových a dietních opatření. Doporučuje se zvýšit příjem vlákniny i tekutin, zvýšit fyzickou aktivitu a provádět nácvik defekačního reflexu. Pokud tato opatření nepomáhají, nezabírají ani volně prodejná projímadla a máte tyto zdravotní obtíže opakovaně, je nejlepší navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte. Příčiny těchto problémů totiž mohou být různé, a je možné, že jejich zjištění bude vyžadovat vyšetření u odborných lékařů.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 16.5.2018

Štítky: ,

jak škodí zázvor diabetikům. Co sušený zázvor?

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Dle časopisu Praktické lékárenství, by se diabetici měli užívání zázvoru vyhnout, jelikož zázvor teoreticky může vyvolávat/zesilovat hypoglykemii. Mezi nežádoucími účinky zázvoru je uváděno pálení žáhy a nadýmání, nevhodný je u pacientů, kteří se léčí s poruchami krvácivosti a srážením krve, nemocemi žlučníku či u lidí s přecitlivělostí na obsahové složky zázvoru. To platí jak u sušeného, tak u čerstvého kořene.  Prosím konzultujte užívání s ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které užíváte a posoudí, zda je pro Vás užívání vhodné; případně se můžete obrátit na diabetologickou poradnu, ohledně doporučení ke stravování.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 11.5.2018

Štítky: ,

Mohu pít čaj z pampelišky, když užívám Warfarin? Děkuji

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz       Listy pampelišky jsou zdrojem vitamínu K (patří k rostlinám s velmi nestabilním obsahem vitamínu K), který je nezbytný pro proces srážení krve. Vzhledem k tomu, že užíváte Warfarin (tedy lék tzv.snižující krevní srážlivost), není užívání listů pampelišky vhodné.  Prosím zkonzultujte užívání jakýchkoliv dalších léků či doplňků stravy s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav i hodnoty INR – jak pravděpodobně víte, Warfarin může reagovat s léky či potravními doplňky, čímž může dojít k ovlivnění jeho účinku.

Děkuji za pochopení. Mgr. Havránková

Otázka ze dne 8.5.2018

prosím co mám použít proti pálení žáhy, kterou právě  prožívám

odpověď:

Vážený pane, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Příčinou pálení žáhy může být porucha funkce žaludku nebo jícnu; ale mohou být i jiné faktory, např. skladba jídelníčku, užívání některých léků, kouření, zvedání břemen a jiné příčiny, vyvolávající vrácení žaludečních šťáv do jícnu. Žaludeční šťávy jsou velmi kyselé a způsobují poleptání, projevující se bolestí a pálením na hrudi. Podle příčiny se liší i doporučená léčba.  Volně prodejné léčivé přípravky působí různým způsobem: a) snižují překyselení žaludeční šťávy (tzv. antacida, například Rennie, Maalox, Anacid, dále Gaviscon…) -b) blokují tvorbu kyselin (např. účinné látky omeprazolum, pantoprazolum, ranitidin atd.) c) léky, které podporují pohyb střev (snižují tak riziko vzniku pálení žáhy)

Z bylinných přípravků se používají například mátový a heřmánkový čaj nebo ve směsi s dalšími bylinami, například kapky Iberogast.  V akutním případě, kdy nemáte po ruce žádné léky, stačí i pití čisté vody, aby došlo ke snížení kyselosti; a spaní ve zvýšené poloze (v polosedě), aby se omezilo vracení žaludečních šťáv.  Prosím pokud potíže přetrvávají, konzultujte je s ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte. Po zjištění vyvolávající příčiny Vám lékař navrhne odpovídající léčebný postup a případně předepíše účinné léky, které jsou k dispozici na základě lékařského předpisu.

S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 29.4.2018

Prosím, o Vaší radu, zda mohu s Warfarinem užívat Ženšen. Děkuji.

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz. V lékových databázích byly zaznamenány případy interakce mezi warfarinem a ženšenem, souběžné podávání může zvyšovat riziko krvácení. Vzhledem k tomu, že užíváte Warfarin (tedy lék ovlivňující krevní srážlivost), je nutno konzultovat užívání jakýchkoliv dalších léků či doplňků stravy s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav i další léky, které případně užíváte. Warfarin totiž může reagovat s léky/doplňky stravy/potravou a je tedy nutno sledovat, zda se nějak nemění hodnoty krevní srážlivosti.

Děkuji za pochopení. S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 22.4.2018

Štítky:

Dobry den chci zeptat jestli je nějaky připravek ktery by mi zabranil k napinavosti na zvraceni u zubaře když mi saha do pusy děkuji za odpověd

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Zkuste prosím probrat s Vaším stomatologem, zda by v takovém případě mohlo být využito některé lokální anestetikum  – např. kožní sprej Lidocain-EGIS 10% snižuje nebo potlačuje zvýšený dávivý reflex při přípravě RTG snímku. Váš ošetřující zubní lékař posoudí, zda je pro Vás takový přípravek vhodný.  Možná by mohl v těchto nepříjemných pocitech lehce ulevit i sprej s mírnými lokálně anestetickými účinky – např. Tantum verde spray, Orofar, Stopangin. Je též možno zkusit např. homeopatika – jejich působení na každého člověka je individuální, doporučuji konzultovat s odborníkem na homeopatii.

S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 23.3.2018

Štítky: ,

Dobrý den, chci se zeptat na “ brusinky  “ , zda by byly vhodné i na hyperaktivní močový měchýř. Musím často na WC ( vždy za 2 – 3 hod max. ) i v noci jdu až 2x. Provází mě časté nutkání na močení . Vždy to dojdu do stádia, že močení je urgentní a musím ihned navštívit toaletu, nemohu ho dál oddálit. Jinak močení mám bezproblémové nebolestivé.  ( Žádná krev, přerušování a ani odkapávání nemám. ) Tento stav mám snad 20 let. Stačí pustit vodu z kohoutku a chce se mě močit, v létě se ponořím do vody a mám také tento problém. U lékaře jsem nebyl a vím, že to není správné. Chtěl bych vyzkoušet ještě na zklidnění brusinky . Hodí se brusinky i na prostatu ? Je mi 70 let a tudíž budu mít určitě i zbytnělou prostatu. Užívám jen jeden lék a to asi také 20 let na vysoký tlak. Cukr a cholesterol mám v normě. Moc děkuji za jakoukoliv radu.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vámi popisované obtíže je třeba zkonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, resp. urologem. Léčba hyperaktivního močového měchýře totiž patří do rukou urologa, který vyšetří Váš aktuální zdravotní stav a navrhne léčebný postup. Pokud je přítomen zánět, mohlo by užívání brusinek (obsažených např. v Urinalu) jako doplňkové léčby pomoci – ale každopádně doporučuji nejdříve vyšetření u odborného lékaře (také z důvodu preventivního vyšetření prostaty).  Pro zajímavost posílám odkaz na stránky České urologické společnosti, kde najdete spoustu užitečných informací ohledně syndromu hyperaktivního močového měchýře.:  http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/oab-syndrom-syndrom-hyperaktivniho-mocoveho-mechyre/  ev. https://www.musimcasto.cz/

Děkuji za pochopení, přeji hodně zdraví!  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 20.3.2018

Štítky: ,

dobrý den je možné, že po vypití čaje z meduňky mám bolesti břicha a nadmutá až k omdlení.Stalo se to víc krát až jsem si to uvědomila- meduňku už nepiji. Děkuji

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vámi popisovaná reakce organismu na užití meduňky není obvyklá, nicméně je možné, že se např. jedná o alergickou reakci na některou obsahovou látku v meduňce. Pokud by se však u Vás tyto obtíže objevovaly i nadále, třeba i bez souvislosti s užíváním meduňky, doporučuji kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře a celou situaci s ním probrat.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 18.3.2018

Dobrý den,  potřeboval bych něco na hyperaktivní močový měchýř . Někde jsem se dočetl , že na zklidnění působí  třezalka tečkovaná . Rád si nechám, ale  poradit i něco jiného . Předem Vám moc děkuji.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vámi popisované obtíže doporučuji konzultovat s odborným lékařem-urologem. Níže zasílám odkaz na stránky České urologické společnosti, kde najdete spoustu užitečných informací ohledně syndromu hyperaktivního močového měchýře. http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/oab-syndrom-syndrom-hyperaktivniho-mocoveho-mechyre/  Třezalka tečkovaná je v lidovém léčitelství často doporučována při přechodném psychickém vyčerpání, často spojeným s psychovegetativními potížemi (napětí, úzkost, strach, rozlady nejrozmanitějšího původu). Uvádí se též, že pozitivně ovlivňuje funkce močových cest a ledvin. Vzhledem k tomu, že třezalka může reagovat s některými léky a způsobovat tak nežádoucí účinky, doporučuji konzultovat její užívání s ošetřujícím lékařem, ev. lékárníkem, kteří znají Váš aktuální zdravotní stav i léky, které případně užíváte.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 9.3.2018

Štítky:

Beru 2x denně čajovou lžičku dýňového oleje (doporučeno na zvětšenou prostatu; 70 let – urologem sledován pro zvýšené hodnoty PSA; jinak bez medikace; bez jakýchkoliv potíží). Ptám se : Je zapotřebí přerušení/vynechání (např. po 2 měsících užívání měsíční pauza)? Předem děkuji za Vaši odpověď.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz. V dostupných zdrojích jsme nenašli informace ohledně možného nežádoucího působení dýňového oleje při jeho dlouhodobém užívání.  Každopádně prosím pravidelně navštěvujte svého ošetřujícího lékaře/urologa, aby kontrolovali váš aktuální zdravotní stav.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem  P. Marková

Otázka ze dne 12.2.2018

Dobry den. Chci se zeptat na Saframyl. Proc na nektere krabicce je v levem rohu, z meho pohledu, logo a na nektere neni. Je jiste, ze Saframyl urcite obsahuje safran? Dekuji.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.    Ohledně složení i obalu Saframylu jsme kontaktovali dovozce: Saframyl obsahuje extrakt z blizen šafránu. Logo Satiereal značí patentovaný extrakt , který je v každém balení.

S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 11.2.2018

Štítky:

Dobrý den,prosím o radu pro mého pejska,má mastnější srst,je zvláštně cítit ,neustále se olizuje na genitáliích a vnitřních stehnech,a meziprstí,polyká jakoby se mu tvořilo více slin…a stále se škrábe dle mého se jedná o nějaké kvasinky.Udělala jsem mu řepíkovou koupel a dávám řepík pít.Poradte mi jak více a efektivně přírodně pomoci.Děkuji za sebe i pejska.

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.    Kožní problémy u psů mohou být nejrůznějšího původu, například kožní paraziti, alergie na některou potravinu, prach nebo roztoče, v zimě střídání teploty atd., podle toho se pak při řešení/léčbě postupuje. Kontaktujte proto prosím Vašeho veterinárního lékaře, který zná zdravotní stav Vašeho pejska. Můžete také vyhledat specializované pracoviště, kde provádějí stěry či kožní testy. Pokud by šlo skutečně o kvasinky, je třeba pejska dle závažnosti stavu přeléčit, aby například nedošlo k zavlečení infekce do močových cest.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den   S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 7.2.2018

Štítky:

Můžete mi napsat něco k “ gimnema“

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Níže posílám odkaz na stránky informující o této rostlině: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gymnema  V našem sortimentu máme několik přípravků s obsahem výtažku účinných látek z rostliny gymnema sylvestre (označovanou také jako gurmar): Edenpharma Gymnema sylvestre cps.30 GURMAR-GYMNEMA+skořice+kurkuma 60 vega tob.SETARIA Glucosorben tob.60 LEROS NATUR Diabetický čaj s gymnemou n.s.20x1g DIAMizin Gurmar 50 kapslí ADVANCE Diaben cps.60  Bližší informace o dostupnosti Vám podají lékárníci v kterékoliv PharmaPoint lékárně.

Děkuji za pochopení. S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 27.1.2018

Štítky:

Dobrý den Maminku již delší dobu trápí průjem vyzkoušela diety smektu probiotika také byla na vyšetření střev pí doktorka jí dala i nějaké léky které ani nemohla užívat protože má neuropatii a už ma tolik léků že se bojí něco vzít Děkuji za odpověď

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vzhledem k tomu, že Vaší maminku trápí průjem již dlouhou dobu a nepomohly obecně doporučované postupy (dieta, probiotika atd.), doporučuji opět navštívit ošetřujícího lékaře a situaci s ním konzultovat. Příčiny mohou být různé, je nutno dále po nich pátrat (např.nesnášenlivost některé potraviny, zánětlivé střevní onemocnění, porucha funkce jiného orgánu v dutině břišní..). Pokud mamince nedělají dobře předepsané léky, ať o tom prosím informuje lékaře, který ev.může posoudit změnu terapie.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 23.1.2018

Štítky: ,

Dobrý den mé 5 měsíční dceři slzí pravé očíčko, většinou ráno a večer. Prosím o radu jaké kapky používat.Děkuji moc

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Prosím obraťte se na ošetřujícího dětského lékaře, který Vás s největší pravděpodobností odešle na vyšetření k očnímu lékaři. U takto malých dětí se stává, že mají ucpané slzné kanálky a je nutno, aby stav zkontroloval oční lékař. Dle doporučení lékaře pak lze užívat např. Ocuflash kapky.

Děkuji za pochopení.   S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 16.1.2018

Dobrý den, potřebuji objednat antibiotika ANTHRAMYCIN . Je možné je objednat u Vás nebo zjistit zahraničního výrobce ? V ČR asi půjde o neregistrovaný přípravek.                                                          Děkuji.

odpověď:

Dobrý den, tuto účinnou látku nenabízí žádný z našich obchodních partnerů. Nedokážeme zabezpečit ani ze zahraničí.

S pozdravem  J. Ryšavá

Otázka ze dne 4.1.2018

Štítky: , ,

Dobrý den, pravidelně uzivám leky Introna, Thromboreductin a Anopyrin. Posledni dobou trpim na bolesti zad. Jako premedikaci k Introne uzivam Paralen. Bohuzel na bolesti zad je u me nedostacujici. Mohu Vas porosit o radu jake leky proti bolesti bych mohla uzivat k me trvale lecbe? Dekuji za infio.

odpověď:

Vážená paní,  vzhledem k lékům, které pravidelně užíváte (Introna, Thromboreductin, Anopyrin), je nutno, abyste jakékoliv změny v terapii konzultovala s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav, krevní obraz atd. Teoreticky lze Paralen nahradit silnějšími léky (např. účinná látka tramadol – není však vhodný např. pro pacienty s anamnézou křečí), které jsou ale vydávány jen na základě lékařského předpisu. Lékař totiž musí posoudit, zda právě pro Vás (vzhledem k anamnéze, aktuálnímu zdrav.stavu atd.) je takový lék vhodné nasadit.

Děkuji za pochopení.   S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 1.1.2018

Štítky:

Dobrý den, před necelým rokem jsem byl na operaci s nosními polypy. Po operaci mám asi nějaký volný prostor hlouběji v nosní dutině, kde se mi shromažďuje rýma, až časem vytvoří tvrdou hrudku, která mi pak ucpává nosní dírky. Asi dvakrát se mi ji podařilo vysmrkat, ale vždy tomu předcházelo asi měsíční období ucpané nosní dírky a tlaku v nose. Po vysmrkání mám zhruba tři týdny volný nos a pak se tato hrudka vytvoří zase. Poté, co jsem si začal pravidelně prolévat nos solným roztokem nemám problém přes den, ale v noci mám stále jednu dírku ucpanou, podle toho, na kterém boku spím a už nejsem schopen tuto hrudku vysmrkat (hrudka už více neroste, ale ani se nezmenšuje). Pravidelně užívám Avamys, ale s tímto problémem mi nepomáhá. Co byste mi doporučili na rozpuštění této hrudky? Děkuji moc za radu.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Váš problém je zapotřebí řešit s ošetřujícím lékařem (alergolog, ORL), kteří zkontrolují Váš aktuální zdravotní stav, zhodnotí současnou terapii. Je možné, že Vám předepíší jiný nosní sprej s obsahem kortikoidů určený k léčbě nosních polypů (s obsahem mometason furoas) – toto je však plně v jejich kompetenci. Literatura uvádí, že je vhodné jako doplňkovou léčbu při léčbě nosních polypů aplikovat spreje (či dělat výplachy) s obsahem mořské soli.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 21.12.2017

V knize 500 nejlepších receptů lidové medicíny, na stránce 178 autor  doporučuje na léčení polypu v nose používat listy Břečťanu popínavého. Prosím o radu jak jej nejlépe používat. V současnosti používám sprej Mommox 0,05 mg, bez znatelných změn.  Děkuji za radu.

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vámi uváděné užívání listů břečťanu patří mezi postupy tzv. lidového léčitelství. V odborné literatuře není taková indikace ani aplikace listů břečťanu uváděna. Nejde tedy o klinicky prověřený postup a nedá se zaručit, že je bezpečný a vhodný právě pro Vás.   Sprej Mommox, který užíváte, je lék určený na léčbu nosních polypů u dospělých od 18 let. Pokud u Vás sprej neúčinkuje, prosím poraďte se se svým lékařem (alergolog, ORL) o dalším postupu – lékař může navrhnout případnou změnu terapie. Literatura uvádí, že je vhodné jako doplňkovou léčbu aplikovat spreje (či dělat výplachy) s obsahem mořské soli – předpokládám ale, že Vás ošetřující lékař poučil o tom, jaká doplňující léčba je právě pro Vás vhodná.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním klidného adventního dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 18.12.2017

Štítky:

dobry vecer zeptam se uz treti den mam prujem a zacala jsem uzivat smectu coz teda stolice tuhne ale porad jdu i vic jak trikrat na zachod. U lekare jsem byla ale ten doporucil jen dietu

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Co se týče obecných doporučení při průjmu – pokud se jedná o akutní průjem, je nutné zabránit rehydrataci organismu (důležitý je dostatečný přísun tekutin – černý čaj, nesycené minerální vody, tzv.rehydratační roztoky – lze koupit v lékárně). Nezbytné je samozřejmě dietní opatření (brambory, rýže, suchary, starší pečivo, banány, později dle úpravy potíží jablka, kuřecí maso, netučné mléčné výrobky). Z léčivých přípravků lze použít černé uhlí nebo Smectu – podávat s cca dvouhodinovým odstupem od ostatních léků, podávat lze také Enterol nebo Hylak forte (tzv. střevní eubiotikum, lze koupit v lékárně), po poradě s lékařem či lékárníkem též Endiaron nebo Imodium. Pokud se zdravotní stav ani při dodržování výše uvedených opatření do dvou dnů nelepší (nebo naopak zhoršuje), je přítomna krev či hlen ve stolici, nebo dochází k dehydrataci k organismu, je nutno neprodleně navštívit ošetřujícího lékaře. Pokud Vám lékař doporučil již jen dietu, pravděpodobně usoudil, že akutní průjmové onemocnění ustupuje a že je nutno dodržovat dietní opatření, které napomůže rychlejší regeneraci organismu. Mohly by Vám také pomoci střevní eubiotika (viz výše). Pokud se však Váš stav nebude lepšit, prosím navštivte opět Vašeho ošetřujícího lékaře, aby zjistil příčinu průjmů a předepsal patřičnou terapii.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 15.12.2017

Štítky: ,

Dobrý den Prosim o radu, užívám warfarin, sertralin , rytmonorm a mertenil, mohu k těmto lékům pit čaj z rozrazilu?  Děkuji za odpověď

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vzhledem k tomu, že užíváte Warfarin, tedy lék ovlivňující krevní srážlivost, je nutno konzultovat užívání jakýchkoliv dalších léků či doplňků stravy s Vaším ošetřujícím lékařem. Warfarin totiž může reagovat s léky/doplňky stravy/potravou a je tedy nutno sledovat, zda tím nějak nejsou ovlivněny hodnoty krevní srážlivosti (INR). V literatuře jsem nicméně nenašla údaje o tom, zda současné užívání rozrazilu nějak může ovlivnit hodnoty krevní srážlivosti. Pokud tedy jsou Vaše hodnoty INR stabilní, nemělo by pití čaje s rozrazilem vadit. Každopádně je důležité vědět, že obecně by se většina bylin neměla používat dlouhodobě. Obsahují směsi více účinných látek, které mohou při dlouhodobém užívání působit negativně – proto je vhodné léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vrátit.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 13.12.2017

Štítky:

Dobrý den,  je možné konzumovat ostropestřec semena (netlučená) rozmělnit v ústech pomocí zubů a polykat ?  Děkuji Vám za info.

odpověď:

Vážený pane,   reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz U ostropestřce jsem našla rozdílné informace od výrobců, co se týče jeho konzumace. Někteří výrobci uvádí, že se má z plodů připravovat čaj, jiní umožňují i konzumaci za syrova. Doporučuji se tedy řídit radami jednotlivých výrobců. Každopádně při žlučových kamenech je vhodné používání přípravku konzultovat s lékařem. Při konzumaci přípravku není vhodné pít alkohol.

Děkuji za pochopení.    Mgr. Havránková

Otázka ze dne 2.12.2017

Štítky:

Dobrý den, Setrvává u mne stav s vyprazdňováním. Minulou neděli za pomocí léků došlo ke kompletnímu vyprázdnění a od té doby / prakticky celý týden / jsem neměl potřebu použít WC. Nerad bych bral znovu nějaké projímadlo a raději bych volil nějakou jinou cestu. Stolici mám více méně stále velmi tuhou. Řeším to pitím vlažné vody po ránu před snídaní, ale mám problém vypít alespoň 1/4 l . Poraďte prosím nějaký účinější  prostředek.  Děkuji

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Omlouvám se za pozdní odpověď, měla jsem dovolenou.  Možná se již Váš zdravotní problém vyřešil.  Obecně je základem léčby tzv. funkční zácpy soubor režimových a dietních opatření. Z všeobecného hlediska bývá nízký příjem vlákniny (vč.zeleniny a ovoce), tekutin a sedavé zaměstnání příčinou zácpy. Doporučuje se zvýšit příjem vlákniny i tekutin, zvýšit fyzickou aktivitu a provádět nácvik defekačního reflexu (v pravidelnou denní dobu). Zkuste tedy zvýšit příjem tekutin a vlákniny (zelenina, ovoce, bezlepkový sortiment vyrobený z kukuřice, rýže, pohanky, lněná či dýňová semínka).    Pokud tato opatření nepomohou, zkuste eventuálně po poradě s lékařem (který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte) některá šetrná projímadla – laktulóza (pozor – chronické a nesprávné užívání může mít za následek průjem a poruchy elektrolytové rovnováhy; pozor na možné interakce s jinými léčivy) nebo glycerinové čípky. Ani tato šetrná projímadla se ale nemají užívat dlouhodobě. Pokud však budou potíže přetrvávat, prosím obraťte se na Vašeho ošetřujícího lékaře, který Vás vyšetří a případně odešle na další vyšetření k zjištění příčiny chronické zácpy.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den! S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. Havránková

Otázka ze dne 28.11.2017

dobrý den, mám již cca dva měsíce šum v uších občas tensi v hlavě a mírnou bolest. Cvičím dle Mojžíšové cca 8 týden, denně cviky na páteř, bolest a šum neustupují (hlavně šum v uších ), bederní páteř léčím již dva roky  bolest se vrací… (bolest v bederní a křížové oblasti). rtg krční páteře bez nálezu , rtg před rokem bez nálezu. děkuji

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Vámi popisované obtíže mohou mít různé příčiny (problémy s páteří, problémy v oblasti uší apod.) . Proto Vám doporučuji obrátit se na Vašeho ošetřujícího lékaře, který Vás vyšetří a případně ještě pošle na vyšetření k odbornému lékaři (neurologie, ORL, rehabilitace).

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 26.11.2017

Štítky:

dobry den prosim o radu, trpim na suchy nos prosimvas je nejakej produkt s aloe vera, ktery se muze aplikovat do nosnich direk k zvlhceni nosu predem dekuji za odpoved

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Níže Vám zasílám nosní spreje s obsahem aloe, které máme v sortimentu:

Quixx soft  – je izotonický nosní sprej, který pomáhá obnovit funkce nosu, uklidňuje citlivé nosní sliznice a zlepšuje dýchání.

Fytofontana Aloe vera nosní spray 20 ml   – Přirozený neagresivní iontový roztok z Mrtvého moře s obsahem Aloe vera, kyseliny hyaluronové a panthenolu. Účinně uvolňuje ucpaný nos a zvlhčuje nosní sliznici.

Panthenose nosní sprej s aloe vera 20ml(Dr.Müller) – přípravek pro jemné a šetrně čištění nosu s obsahem Aloe Vera a Panthenolu.

Trioderm Care Nosní sprej 50ml – Extrakt z aloe vera, rakytníku řešetlákového a panthenolu přispívají k rychlému zlepšení kondice nosní dutiny.

Sanorin Aqua ANTI-ALLLERGY sprej 20 ml – Přípravek udržuje sliznici svěží a zvlhčenou, a to díky působení aloe vera a esenciálních olejů.

Na velmi vysušenou nosní sliznici je vhodné aplikovat nosní mast – máme v sortimentu: Panthenose nosní mast s bisabolol. 7.5ml (Dr.Müller)- zlepšuje nosní průchodnost, čistí nosní dutinu, snižuje tvorbu hlenů při rýmě, zvlhčuje a regeneruje podrážděnou nosní sliznici, kterou promašťuje, a odstraňuje strupy a zaschlé hleny. Ošetřuje i suchou a podrážděnou pokožku v okolí nosu. Přípravek má díky složení zklidňující, protizánětlivé a regenerační účinky. Obsahuje bisabolol (výtažek z heřmánku), panthenol a vitamín E.

NISITA nosní mast 10g – zvlhčuje nosní sliznici, zabraňuje vzniku alergické rýmy a zlepšuje dýchání nosem

Rinopanteina nosní mast 10g – slouží k promazávání a udržování hydratace nosní sliznice. Přípravek udržuje vlhkost nosní sliznice, napomáhá k reepitelizaci, snižuje tvorbu strupů a napomáhá jejich hojení, má regenerační účinky, zmírňuje následky krvácení z nosu a usnadňuje endoskopické vyšetření. Pokud by Vaše zdravotní obtíže přetrvávaly delší dobu, prosím poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 11.11.2017

Štítky:

Dobry den. Moje maminka má už asi pomalu měsíc průjem. Co sni tak to ze sebe vyloučí. Je ji 72 let.nikdy předtím takové problémy nemnela. Zadne prášky ji nepomáhají ani přesto že drží dietu.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vzhledem k tomu, že obtíže Vaší maminky trvají tak dlouho, doporučuji znovu navštívit ošetřujícího lékaře. Příčiny dlouhodobého průjmu mohou  být různé (př. dráždivý tračník, střevní záněty, problémy se vstřebáváním potravin, infekce, užívání některých léků aj.). Je proto nutné, aby lékař zjistil příčiny těchto obtíží a určil vhodný léčebný postup.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 10.11.2017

Strašně mě pálí žáha a nic mně nepomáhá. Ale na operací nechci. Můžete mně poradit ? Děkuji

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Pálení žáhy (pyróza) je jedním z nejčastějších tzv.gastrointestinálních příznaků, jejichž příčina může být způsobena poruchami funkce žaludku nebo jícnu. Příčinou pálení žáhy ale mohou být i jiné faktory, např. skladba jídelníčku a stravovací režim, užívání některých léků, kouření, zvedání břemen, těhotenství aj. Prosím zkonzultujte Vaše obtíže s ošetřujícím lékařem (který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte). Po zjištění vyvolávající příčiny Vám lékař navrhne odpovídající léčebný postup a případně předepíše účinné léky, které jsou k dispozici na základě lékařského předpisu.

Děkuji za pochopení.  S pozdravem a přáním hezkého dne  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 18.10.2017

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč nejsou dostupné kapky Guna lympho, Guna artro, Guna flam. Děkuji

odpověď:

Dobrý den,  děkujeme za váš dotaz. Tyto přípravky jsou k dispozici v režimu tzv. mimořádného (individuálního) dovozu. http://www.olecich.cz/encyklopedie/jsou-v-ceske-republice-dostupne-i-neregistrovane-leky  Lékárny si je mohou pro pacienty objednat, dodací lhůta je obvykle do 3 pracovních dní.

Děkuji a přeji pěkný den   S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 29.9.2017

Štítky: ,

DOBRY DEN CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT RAKYTNIK SE POUŽIVA NA BERCÁKY A KŘEČOVÉ ŽILY * DĚKUJU ZA ODPOVĚD

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Na Váš dotaz bohužel nejsem schopná odpovědět, je třeba, abyste Váš zdravotní stav konzultovala s Vaším ošetřujícím lékařem.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!    S pozdravem  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 24.9.2017

Štítky:

Existují kapky Břečťanu popínavého v ČR na hypotyreozu? A pokud ano, kde lze objednat?

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz. V ČR je dostupných více léčivých přípravků s obsahem extraktu z listu břečťanu plazivého (Hedera helix L.), které jsou však určeny k léčbě kašle (při akutních zánětech dýchacích cest a chronických bronchitid). Jedná se o přípravky Hedelix (kapky nebo sirup), Prospan sirup, Helixir sirup, Herbion sirup  Je možné, že lidové léčitelství uvádí, že břečťan povzbuzuje činnost štítné žlázy, ale pro takovou indikaci nejsou u nás léky schválené. Každopádně prosím zkonzultujte nejdřív se svým ošetřujícím lékařem (praktický lékař, endokrinolog), zda by užívání takových kapek bylo pro Vás vhodné. Ošetřující lékař zná Váš zdravotní stav a léky, které případně užíváte.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 7.8.2017

Dobrý den, je možné kombinovat na úzkosti Safarmyl s Anxiolanem nebo Saframyl s Lexaurinem? Případně je možné doplňovat ten Saframyl třeba bylinkami jako  je čaj z kozlíku, meduňky? Děkuji za odpověď.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Vámi uváděné přípravky Saframyl a Anxiolan patří mezi tzv. potravní doplňky, zatímco Lexaurin je registrovaný léčivý přípravek. Při současném užívání Lexaurinu s látkami tlumícími centrální nervový systém může dojít ke změnám účinků přípravku Lexaurin. Doporučuji absolvovat konzultaci s ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav (a všechny léky, které případně užíváte) a posoudí, zda je pro Vás užívání těchto přípravků vhodné. Nebyly provedeny studie zjišťující možné interakce mezi výše uvedenými doplňky a Lexaurinem. Nicméně v lékové databázi jsem našla informaci, že například současné užívání Lexaurinu a kozlíku či třezalky (např.obsažené v Anxiolanu) se nedoporučuje.

Stejně tak se není vhodné současné užívání třezalky a tryptophanu (Saframyl a Anxiolan).  V potravních doplňcích a čajových směsích na uklidnění bývají obsažené směsi několika léčivých rostlin (3-4 druhy) – např. meduňka nať, kozlík lékařský kořen, máta nať, dobromysl nať, mateřídouška nať, chmel šištice, třezalka nať, levandule květ, heřmánek květ aj. Jejich působení na lidský organismus je individuální. Je však důležité vědět, že obecně by se většina bylin neměla používat dlouhodobě. Obsahují směsi více účinných látek, které mohou při dlouhodobém užívání působit negativně – proto je vhodné léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vrátit. Rovněž je nutno upozornit, že účinné látky z léčivých rostlin mohou vzájemně reagovat s užívanými léky či se slunečním zářením a mohou pak vyvolat nežádoucí účinky (např.třezalka)  – jejich užívání je nutno konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

S pozdravem   Mgr. Havránková

Otázka ze dne 6.8.2017

Dobrý den. Mám dlouhodobé problémy se spánkem abych pořádně usnul. V práci již nejsem a jsem v předčasném duchodu ohledně nemocí které jsem prodělal a to srdeční arytmii plícní embolii a epileptický záchvat. Se spaním jsem měl problémy i když jsem fyzicky pracoval. Beru léky codasal a cordarone. Kávu již odpoledne nepiji naposledy večeřím v 17hod. Čím spánek zlepšit a nebo je to již věkem? Děkuji.

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz  Neznám Vaše denní návyky, určitě bych doporučila dodržovat přečíst si a dodržovat režimová opatření – tzv. desatero spánkové hygieny – níže posílám odkaz na stránky IKEM: https://www.ikem.cz/cs/nespavost-spankova-hygiena/a-1997/

Dlouhodobě trvající poruchy spánku mají být řešeny s ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav. V případě, že je to nezbytné, může předepsat léky na léčbu nespavosti.  V lidovém léčitelství je doporučováno užívání čajových směsí, ve kterých bývají kombinace léčivých rostlin (3-4 druhy) – např. meduňka nať, kozlík lékařský kořen, máta nať, dobromysl nať, mateřídouška nať, chmel šištice, levandule květ, heřmánek květ aj. Je však důležité vědět, že obecně by se většina bylin neměla používat dlouhodobě. Obsahují směsi více účinných látek, které mohou při dlouhodobém užívání působit negativně – proto je vhodné léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vrátit. Rovněž je nutno upozornit, že účinné látky z léčivých rostlin mohou vzájemně reagovat s užívanými léky či se slunečním zářením a mohou pak vyvolat nežádoucí účinky. Vzhledem k Vaší zdravotní anamnéze doporučuji užívání bylinných preparátů konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 18.7.2017

Manžel bere diazepam a chce ho přestat užívat, Koupil si tablety medunky a ptá se , zda může postupně snižovat dávky Diazepamu a nahrazovat ho medunkou. Děkuji za odpovědˇ

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz.  Diazepam je léčivý přípravek, který je určen k léčbě širšího spektra zdravotních obtíží a který lze vydávat pouze na základě lékařského předpisu. Jeho dávkování je vysoce individuální a je nutno se řídit dávkováním, které stanovil předepisující lékař. V tomto případě je tedy důležité, aby Váš manžel kontaktoval lékaře, který mu lék předepsal, a domluvil se s ním na změně dávkování (případně ukončení terapie). Pokud lékař nestanovil jinak, není žádoucí, aby si manžel dávkování upravoval sám.

Meduňka je léčivá bylina, u níž je uváděno, že je určena k úlevě mírných příznaků psychického vypětí (neklid, psychická podrážděnost) a při poruchách spánku. Přípravek se rovněž tradičně užívá k léčbě mírných zažívacích obtíží, včetně nadýmání, plynatosti a napětí v břiše. Její účinnost a snášenlivost je individuální, nelze předem říci, jak bude na konkrétního jedince působit. Opět doporučuji, aby manžel nejdřív probral celou situaci s ošetřujícím lékařem.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 17.7.2017

Dobrý den, mám dotaz ohledně bolesti v krku, bojím se že jde o angínu. Nemůžu polykat, takřka mluvit, mám horečku a bolí mě otevírat pusu a hučí mi v hlavě…mám navšťívit lékaře dnes (je to 1.den nemoci ) nebo mám počkat do zítra ? Děkuji za odpověď

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz. Rychlost nástupu Vámi popisovaných zdravotních obtíží (1.den) opravdu může ukazovat na angínu. Ta se zpravidla léčí antibiotiky, která může předepsat pouze lékař. Ten také může určit diagnózu (zda se skutečně jedná o bakteriální infekci) a doporučit Vám vhodnou léčbu. Vzhledem k neúplným informacím o Vašem zdravotním stavu nemůžeme určit, zda navštívit lékaře neprodleně. S léčbou je však vždy vhodnější začít co nejdříve.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!    S pozdravem  P. Marková

Otázka ze dne 10.7.2017

Štítky: ,

Dobrý den, dostala jsem ROZEX krém na obličej, a udělala se mi na rukách vyrážka (nesmím na slunko, ale neubránila jsem se tomu), začala jsem užívat DASELTA proti alergii (měla jsem lék doma po píchnutí včely se mi udělal velký červený flek), atak lék na alergii jím už pátý den a zlepšení není. Lékař má dovolenou. Děkuji za odpověď.

odpověď:

Vážená paní, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz  Váš zdravotní problém rozhodně odporučuji řešit s ošetřujícím lékařem (či jeho zástupcem), který rozhodne o dalším postupu  (např. změna terapie).

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 16.6.2017

Dobry den, mam dlouhodobejsi problemy s kvasinkovou infekci v ustech (moucnivka). Problemy se vraci ihned po preruseni aplikace gencianky. V zamestnani se s takto zbarvenou dutinou stejne nemohu ukazovat. Docetl jsem se o Boraxglycerinu. Je u Vas dostupny? Popr. umite poradit neco vhodnejsiho? Pouzivam taktez Candivac a probiotika (mam tim zasazena jiz i streva). Dekuji,

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Váš zdravotní stav doporučuji konzultovat s ošetřujícím lékařem, který Vás vyšetří a rozhodne o dalším postupu ev. Vás odešle na vyšetření k odbornému lékaři.  K léčbě aftů lze použít různé pastilky, bylinné extrakty, ústní vody a gely, které mají antiseptický a protizánětlivý účinek, zmírňují bolest způsobenou afty a napomáhají hojení. Závažnější formy a opakující se obtíže je nutno řešit s lékařem. Co se týče boraxglycerinu – je připravován v lékárnách. Na základě lékařského receptu Vám mohou v lékárně připravit také roztok obsahující účinnou látku nystatin, která se využívá v léčbě moučnivky. Dalšími přípravky, které se mohou v léčbě využít, je např. Solcoseryl pasta, Mundisal gel, Corsodyl, Aloclair gel aj. Obvykle se doporučuje zvýšený příjem vitamínů B a C, důsledná hygiena dutiny ústní.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!     S pozdravem  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 15.6.2017

Štítky:

chtela bych se zeptat zda produkt Ecoslim, je bezpecny zda se muze uzivat, je pry dostupn ylekarnach, ale v zadne o tomto produktu neslyseli, prosim o informaci.

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi uváděný produkt není v našem sortimentu. Níže uvádím odkaz na stránky vytvořené Státním ústavem pro kontrolu léčiv a na portál „Registr rozhodnutí hlavního hygienika“, kde je uveden přehled schválených doplňků stravy: http://www.olecich.cz/encyklopedie/leky-prodavane-na-internetu http://www.olecich.cz/uploads/infoLISTY/03191_SUKL_Infolisty_2014_07_01.pdf https://snzr.ksrzis.cz/snzr/aps/public/rrh Přípravek Ecoslim jsem v registru nenašla.

Přeji hezký den!  S pozdravem  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 13.6.2017

Štítky: ,

Dobrý den,prosím o odpověď,zda mohu mít každý den žlutý průjem asi pětkrát denně po léku Sertralin? Jinak jsem šest týdnů po vyjmutí žlučníku a kusu tlustého dtřeva pro divertikly. Jak dlouho po této operaci musím držet šetřící dietu? Kdy budu moci např.jahody,paštiku.salátovou okurku anebo rizoto,be kterém je hrášek a kukuřice?Co by jste mi doporučili na ten průjem?Ráno jdu ztuha a pak to začne,trvá to přes 14 dní. Děkuji

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Napište mi prosím přesné jméno léku obsahujícího účinnou látku sertralin, který užíváte – přepošlu Váš dotaz výrobci, který Vás bude v co nejkratší době kontaktovat. Pokud je to možné, uveďte prosím i Vaše tel. číslo.  Co se týče dietních opatření – prosím zkonzultujte s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a doporučí nejvhodnější postup.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 8.6.2017

Štítky: , ,

Zdravim,velmi dlouho mam denodenne boledti bederni prave strany,zprvu strilela bolest doo kycle,ale zhorsilo se to tak,as bolest citim do lytka jako brneni a zhorsuje se to behem dne.uzivam aulin,mela sem rehabilitace,stav se horsi.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Zhoršení Vašeho zdravotního stavu doporučuji co nejdříve zkonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, který zhodnotí aktuální situaci, dle potřeby upraví léčbu, případně Vás odešle na vyšetření k odbornému lékaři.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 30.5.2017

Štítky:

Vymizí průjem sám?

odpověď:

Vážený pane,    reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.    Pro léčbu průjmu má zásadní význam znalost příčiny. Příčiny mohou být různé a bohužel je nelze zjistit takto na dálku. Nezbytná jsou dietní opatření (brambory, rýže, suchary, starší pečivo, banány, později dle úpravy potíží jablka, kuřecí maso, netučné mléčné výrobky). U průjmu dochází ke ztrátě tekutin, proto je důležité dostatečně pít. Lehčí formy průjmu mohou odeznít na základě dodržování diety.  K léčbě se využívají primárně tyto léky:

Střevní antiseptika (Endiaron) jsou proti průjmové léky s antibakteriálním účinkem. Působí na řadu patogenních mikrobů a jsou tak vhodné k léčbě průjmu s předpokládaným infekčním původem, případně u tzv. cestovatelských průjmů.

Absorbencia (Carbosorb a jiné „živočišné uhlí“, Smecta) jsou charakteristická schopností absorbovat a vázat na svůj povrch rozličné látky včetně toxinů a některých bakterií. Jejich terapeutické využití je však omezené. Vhodné především k léčbě průjmů způsobených dietní chybou, případně při otravě z jídla.

Inhibitory střevní motility (Imodium, Loperon) jsou léky, které způsobují „zpomalení“ práce střev a tím působí protiprůjmově. Vyznačují se velmi silným účinkem. Jsou vhodné ke zvládnutí jak náhle vzniklých akutních průjmů rozličného původu, tak k léčbě průjmů chronických.

Obecně se doporučuje navštívit lékaře v případě, že u dospělého nedojde k normalizaci zažívání do tří dnů, ve stolici je krev nebo se stav zhoršuje.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 25.5.2017

Dobrý den, je mi 80 let a mívám často hučení v uších a dokonce se mi ozývá nějaká hudba, která se stejnoměrně opakuje. Tento jev nastává brzo ráno nebo mě probouzí v noci. Mohli byste mi poradit nějaký lék, který bych měl užívat nebo lékaře specialistu, který by mě vyšetřil a poradil léčení?    Předem děkuji za radu.

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi popisovaný zdravotní problém určitě doporučuji řešit s lékařem – Váš praktický lékař Vás vyšetří a event.vystaví žádanku k odbornému lékaři – pravděpodobně na neurologii a  ORL.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 28.4.2017

Štítky: ,

Dobrý den,strašněmě bolí záda ani ohnout se nemohu . Je to strašná bolest zničeho nic .Co si mohu použit děkují moc

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál pharmapoint.cz.  Vámi popisované zdravotní obtíže bohužel nelze řešit takto na dálku. Bolest zad může mít mnoho různých důvodů, z nichž některé souvisejí s bolestí zad nepřímo (například onemocnění ledvin). Váš zdravotní stav je třeba konzultovat s lékařem, který provede patřičná vyšetření ev. Vás odešle k specializovanému lékaři pro odhalení příčiny.

S pozdravem a přáním brzkého uzdravení  P. Marková

Otázka ze dne 19.4.2017

Dobrý den, mám křečové žíly,provádí se v ČR hirudoterapie. V případě že ano,tak kde?Prosím o zaslání kontaktů. Děkuji

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál pharmapoint.cz. Hirudoterapie se v ČR provádí, nicméně u nás nespadá pod žádný lékařský obor a k jejímu legálnímu provozování stačí absolvovat kurz. Oficiální seznam není k dispozici, a i proto Vám neumím doporučit žádného specialistu.  V každém případě Vám doporučuji konzultovat využití hirudoterapie s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav a léky, které užíváte a posoudí, zda je pro Vás tato metoda vhodná (případně zda je v místě hirudolog).
Děkuji za pochopení a přeji hezký den   S pozdravem  P.Marková

Otázka ze dne 10.4.2017

Dobrý den,  omlouvám se, že ruším. Prosím o radu. Trpím chronickou zácpou, bylo mi diagnostikováno dlouhé tlusté střevo prověšené v břiše, s ochablými svaly pánevního dna, nebo spíše svěrači. Jedná se o syndrom obstrukční defekace. Trpím na nadýmání a trpím tak, že nejdu klidně týden na velkou. Je to velmi obtěžující a to jak v pracovním životě, tak především v životě osobním a sexuálním. Mnohdy se bojím si dát něco k jídlu, i když mám hlad, protože si vsugeruji, že pak mě to blokne a nebudu moci na velkou. Prosím o radu, zda-li neexistuje nějaký přípravek, který by se mohl užívat i v těhotenství. Jelikož se snažíme s manželem otěhotnět. A zároveň, aby přípravek nebyl návykový a neškodil. Vyzkoušela jsem už mnohé přípravky, probiozym, laktulosu, chia semínka. Ale ani jedno nezabírá. Nejedná se mi o to, abych měla vyprazdňování pravidelné a denní, ale abych neměla pocit tlaku v břiše, plnosti a nadýmání, které můj stav provází. Snažím se nepřejídat, spíše naopak. Ale mám nepravidelnou práci a nepravidelné stravování. Kefíry a jogurty mi nepomáhají, ba naopak mnohdy mám pocit opaku. Vyzkoušela jsem i užívání probiotik, také bez efektu. Vlákninu nesnesu. Lékaři mi řekli pouze to, že jídelníček nemusím upravovat. Mnohdy i po zelenině se cítím nafouklá a plná. Napadlo mě, zda-li například aloe by nemohla pomoci, že bych ji užívala třeba jen jednou týdně nebo obden a tak. Ale nevím, jaký typ, výrobce vybrat, aby byla správná a neškodná. a především jsem si všimla, že ne sice u každé, ale je psáno, že se nesmí užívat v těhotenství. A v lékárně mi řekli, že je to návykové, jako například guttalax apod. K tomu, abych se vyprázdnila mnohdy musím právě použít zmiňovaný guttalax. Ani čaj ze seny mi nezabírá. Nevím, co bych ještě mohla dodat k lepšímu popisu mých potíží. Omlouvám se, že obtěžuji. Docházím ještě na rehabilitace a to myofeedback a elektroléčbu, ale taktéž beze změn a bez zlepšení.   Děkuji mnohokrát o jakoukoli radu či odpověď

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi popisované dlouhodobé zdravotní obtíže je nejlepší řešit s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav. Příčiny těchto problémů mohou být různé, nevím, zda jste prošla i nějakými vyšetřeními u odborných lékařů, zda máte např.provedeny testy na nesnášenlivost lepku či laktózy atd. Z všeobecného hlediska bývá nízký příjem vlákniny (vč.zeleniny a ovoce), tekutin a sedavé zaměstnání příčinou zácpy. Příčin ale může být více, proto je třeba je dále objasnit. Při potížích se zácpou důležitý i dostatek pohybu a pravidelný pitný režim.  Co se týče vnitřního užívání aloe v těhotenství – dle literatury je aloe jako laxativum nevhodné – účinné látky totiž mohou dráždit děložní svalovinu.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!       Mgr. Havránková

Otázka ze dne 6.4.2017

Dobrý den, prosím Vás velice o radu maminka 73 let brala léta na vyšší cholesterol lék Simgal 10 mg denně. Nyní byl stažen z trhu a  i když v lékárně mamince nabízejí jiné náhrady za tento lék, potřebala bych vědět, který z nabízených náhrad má nejméně vedlejších účinků obecně, tedy který byste doporučil jako nejlepší z hlediska nejméně vedlejších účinků a vůbec vzhledem k jejímu věku.  Děkuji Vám velice za odpověď.

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.   Simgal je celosvětově užívaný léčivý přípravek, který snižuje hladinu cholesterolu v organismu. Lékárníci mohou Vaší mamince nabízet náhradou za Simgal pouze léky, které obsahují stejnou účinnou látku, jako má Simgal (tedy simvastatin) – lišit se tyto léky mohou pouze v obsažených pomocných látkách. Tyto léky mají tedy i případné stejné nežádoucí účinky.  Můžete s lékárníky zkonzultovat, jaké léky Vaše maminka aktuálně užívá, aby posoudili, zda například neužívá vícekrát tentýž lék (s obsahem simvastatinu), který je obchodován pod různými názvy.  Pokud by měl být Simgal nahrazen lékem, který obsahuje jinou účinnou látku, musí lékárník tuto situaci konzultovat s ošetřujícím lékařem. Ošetřující lékař zná nejlépe aktuální zdravotní stav Vaší maminky (a zná léky, které event. také užívá) a může rozhodnout o případné změně terapie.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den! Mgr. Havránková

Otázka ze dne 4.4.2017

Štítky: ,

Hezký den!  Moc prosím o radu  a Vaše zkušenosti s čerstvým užíváním Aloe vera. Začala jsem tímto gelem z rostlinky mazat pejskovi bouli,má obrovskou metastázi na stehně,protože dostal zánět a byl na ATB. Vyčetla jsem ,že rostlinka pomáhá na různé nemoci a chtěla bych se ujistit,zda opravdu nemůže uškodit ani když si čerstvý gel olíže. A pokud né tak zda by se dalo natírat i dásna  je mu 12 let . Prosím nač ji mohu použít na prodloužení kvalitního života svého pejska bez vedlejších účinků_ Budu moc vděčná za každou radu odborníka. Děkuji

odpověď:

Dobrý den,     reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Bohužel nemám k dispozici údaje ohledně užívání aloe u psů. Kontaktujte prosím Vašeho veterinárního lékaře, který zná aktuální zdravotní stav Vašeho pejska.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 31.3.2017

Štítky: , ,

Dobrý den,moje dcera ma už delší dobu půjmy,A ma zjištěnou alergiji na mléčné výrobky, které omezila a a po pořád má průjem 7 krát denně.Předem děkuji za odpověd.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi uváděné zdravotní obtíže mohou mít různé příčiny a bohužel je nelze řešit takto na dálku. Prosím kontaktujte ošetřujícího lékaře resp. alergologa/imunologa, kteří zkontrolují aktuální zdravotní stav Vaší dcery a rozhodnou o případném dalším léčebném postupu.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

Mgr. Havránková

Otázka ze dne 29.3.2017

Štítky: ,

Dobrý den,  chtěla bych se zeptat.beru imunosupresiva.teď mi zjistili že mám vyhřezlou ploténku.chtěla bych zkusit přírodní léčbu kromě rehabilitace ale nevím jestli můžu vlastně bylinky.akorát vím že nesmím třezalku vnitřně,ale co třeba třezalka vnějšně jako obklady.slyšela jsem že třezalkový olej  opravdu pomáhá.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  V literatuře jsem nenašla údaje ohledně vstřebávání účinných látek z třezalkového oleje do organismu. Prosím konzultujte případné užívání tohoto oleje s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které užíváte.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

Mgr. Havránková

Otázka ze dne 26.3.2017

dobrý den, jaký přípravek na odkyselení organismu by jste doporučili a proč, pro dospělou osobu,  kromě PH Minerals . děkuji

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Dostupná je řada produktů, jako například tyto:

AcidoFit MD šumivé tablety v různých příchutích

Zásaditá směs MINERALY 400 g ZENTRICHOVA APATYKA

Zásaditá čajová směs 20×1.5g Fytopharma

O jejich vhodnosti se prosím poraďte s lékařem nebo lékárníkem, kteří znají váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte (posoudí tedy i interakce, ovlivnění vstřebávání). Tyto přípravky byly uvedeny na trh jako doplňky stravy. Nejsou určeny jako náhrada pestré stravy.

S pozdravem a přáním pěkného dne P. Marková

Otázka ze dne 26.3.2017

Štítky:

Dobrý den! Dočetla jsem se,že diabetik nesmí užívat zázvor,tak chci vědět proč! Děkuji za odpověď.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.
Dle časopisu Praktické lékárenství by se užívání zázvoru měli diabetici vyhnout, jelikož zázvor teoreticky může potencovat hypoglykemii. Nevhodný je u pacientů, kteří se léčí s poruchami krvácivosti a srážením krve, nemocemi žlučníku či u lidí s přecitlivělostí na obsahové složky zázvoru.
Užívání doporučuji konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které užíváte a posoudí, zda je pro Vás užívání vhodné; případně se můžete obrátit na diabetologickou poradnu, která vydává doporučení ke stravování.
Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

Mgr. Havránková

Otázka ze dne 23.3.2017

Dobry den, rada bych se zeptala o vhodnosti uzivani lnene seminka v obdobi kojeni. Denne si davam lzicku lneneho seminka ve forme odvaru kvuli vysokemu obsahu mastnych kyselin. Mohu lnene seminko uzivat dlouhodobe? Dekuji

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  V odborné literatuře jsem nenašla zmínky, že by užívání lněného semínka při kojení bylo škodlivé. Lněné semínko je uváděno mezi rostlinnými produkty, které lze užívat i v těhotenství. Každopádně konzumujte jej v doporučeném množství a při jakýchkoliv pochybnostech spojených s jeho užíváním kontaktujte ošetřujícího lékaře.

Přeji hezký den!

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 22.3.2017

Štítky: ,

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možno současně užívat Rivotril (v malých dávkách) a bylinky Rozchodnici růžovou nebo Kozlík lékařský. Děkuji

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Při současném užívání Rivotrilu s látkami tlumícími centrální nervový systém může dochází ke změnám účinků přípravku Rivotril. Může dojít k výraznému celkovému útlumu, včetně útlumu dechových a srdečních funkcí. Literatura uvádí u kozlíku i rozchodnice ovlivnění centrálního nervového systému (jejich působení na každého jednotlivce může být rozdílné, závisí též na dávkách). Současné užívání kozlíku s léčivými přípravky patřícími do skupiny léčiv, k nimž je řazen i Rivotril, se nedoporučuje. V případě, že byste chtěla tyto bylinné preparáty užívat, doporučuji absolvovat konzultaci s ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a posoudí, zda je pro Vás užívání těchto přípravků vhodné.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

Mgr. Havránková

Otázka ze dne 21.3.2017

Štítky:

Máte na skladě Bumed a za jakou cenu?

odpověď:

Dobrý den,  děkujeme za váš dotaz. Tento přípravek jsem v našem sortimentu nenašla. K dispozici je přípravek Bumet tbl.30 firmy SVUS Pharma a.s., jedná se o doplněk stravy obsahující kombinaci vitamínů skupiny B. Jeho orientační prodejní cena pro spotřebitele je 135,-Kč.

S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 18.3.2017

Štítky: ,

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na vzájemné interakce v těle těchto látek – (paracetamol, kys. salicylová, ibuprofen). Děkuji mnohokrát

odpověď:

Vážený pane,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi uváděné účinné látky – tedy paracetamol, ibuprofen a kyselina acetylsalicylová mají účinek analgetický (proti bolesti), antipyretický (snižují zvýšenou tělesnou teplotu) a ibuprofen s kys.acetylsalicyovou též protizánětlivý.  V nízkých dávkách má kyselina acetylsalicylová také účinek antiagregační (ovlivňuje krevní srážlivost). Užívání těchto látek dohromady není vhodné, jelikož navzájem ovlivňují své hladiny v krvi a mohou vyvolat až závažné nežádoucí účinky. Např. existuje zvýšené riziko vředového a gastrointestinálního krvácení, při současném dlouhodobém podávání paracetamolu a především acetylsalicylové kyseliny ve vyšších dávkách zvyšuje riziko poškození ledvin a dalších nežádoucích účinků. Užívání a případné kombinování léčivých přípravků, které obsahují výše zmíněné účinné látky, doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem, kteří znají Váš aktuální zdravotní stav.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 17.3.2017

Štítky:

Kde je moznost prosim koupit Olej RSO z konopi. Dekuji

odpověď:

Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. V sortimentu velkoobchodu tento olej není a o zásobách v jednotlivých lékárnách bohužel nemáme informace, nicméně dle informací z webu se jedná o olej s obsahem látky THC. Tato látka je v ČR na seznamu zakázaných látek (Nařízení vlády 463/2013 Sb. o seznamech návykových látek).

Výjimkou je dle zákona o návykových látkách 167/1998 Sb. tzv. konopí pro léčebné použití, což jsou sušené květy konopí s obsahem THC (nikoli olej) a jeho distribuce podléhá přísným pravidlům. Více informací k tomuto tématu najdete na stránkách Státní agentury pro konopí pro léčebné použití http://www.sakl.cz

S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 24.2.2017

Štítky: ,

MUJ SYN ZACAL ZVRACET NIC  VSOBE NEUDRZI CO MU DAT NA PITI A JIDLO

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Váš dotaz nám bohužel spadnul mezi spamy a zobrazil se až dnes. Doufám, že zdravotní stav Vašeho syna se od pátku zlepšil. Pokud ne, předpokládám, že jste to již řešila s ošetřujícím lékařem.  Níže zasílám informace, jak postupovat při akutně vzniklém průjmu a zvracení. http://www.fnbrno.cz/detska-nemocnice/klinika-detskych-infekcnich-nemoci/postupy-pri-prujmovych-onemocnenich/t2844

Při akutně vzniklém zvracení a průjmu je nutné zabránit rehydrataci organismu (důležitý je pravidelný přísun tekutin po malých částech- černý čaj, nesycené minerální vody, tzv.rehydratační roztoky – lze koupit v lékárně). Nezbytné je samozřejmě dietní opatření  – opět podávat postupně, po malém množství (brambory, rýže, suchary, starší pečivo, banány, později dle úpravy potíží jablka, kuřecí maso, netučné mléčné výrobky). Z léčivých přípravků lze použít černé uhlí nebo Smectu – podávat s cca dvouhodinovým odstupem od ostatních léků, podávat lze také Enterol (tzv. střevní eubiotikum, lze koupit v lékárně).  Pokud se zdravotní stav ani při dodržování výše uvedených opatření do dvou dnů nelepší (nebo naopak zhoršuje), dítě je apatické, je přítomna krev či hlen ve stolici, nebo dochází k dehydrataci k organismu, je nutno neprodleně navštívit ošetřujícího lékaře.

Přeji hezký den!

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 24.2.2017

Štítky:

Dobrý den, mám diabetes I stupně, kdy si musím aplikovat inzulín. Mám předepsán inzulín noční a denní.  Noční 14 jednotek a denní 3x 5 jednotek, kdy toto množství mi postačuje na udržení hladiny cukru. Je aktuálně na trhu inzulín s postupným uvolňováním, kdy by se mohl aplikovat 1x denně, případně na delší období. Děkuji za odpověď.

odpověď:

Vážená paní,  omlouvám se, že z důvodu nemoci reaguji opožděně na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Aktuálně jsou na trhu přípravky s obsahem dlouhodobě působícího inzulínu a jeho analog. Léčba diabetu je však vysoce specifická – dávky jednotlivých přípravků jsou individuální pro každého pacienta. Rovněž ne každý přípravek je vhodný pro každého pacienta – záleží na jeho aktuálním zdravotním stavu. Případnou změnu terapie prosím konzultujte s ošetřujícím lékařem diabetologem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a rozhodne, který přípravek je pro Vás nejvhodnější.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 22.2.2017

Štítky:

Dobrý den. Chci se zeptat, zda nezasíláte vzorky na vyzkoušení. Máme 4 měsíční miminko. Předem děkuji

odpověď:

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.

Vzorky na vyzkoušení bohužel plošně nemáme k dispozici. Doporučuju Vám najít si na našich webových stránkách lékárnu ve vašem okolí a zkusit kontaktovat přímo danou lékárnu.
S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 22.2.2017

Štítky: ,

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli musím mít doporučení obvodního lékaře, když bych chtěla navštívit lékaře, který by mi pomohl od bolesti zad (asi neurolog).

Obvodní lékař mi doporučil ibalgin, ale bolest ustoupí jen na chvíli. Proto bych ráda navštívila odborníka, protože bolest je velmi nepříjemná( v křížích a mezi lopatkama).

Předem Vám děkuji za odpověď.

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.

Dle stránek Ministerstva zdravotnictví není nutný, ale přesto je doporučeno nejdřív problém konzultovat s praktickým lékařem, který Vám event.doporučí vyšetření spec.lékařem: http://www.mzcr.cz/kvalitaabezpeci/obsah/pece-v-ambulancich_2407_18.html

Máte plné právo navštívit jakéhokoli lékaře bez doporučení svého praktického lékaře – není to ale moudrý krok (specialista nemá k dispozici veškeré informace o vašich chorobách a provedených vyšetřeních), takže pokud je to možné, neobcházejte svého praktického lékaře tím, že navštívíte přímo specialistu. Samozřejmě kromě výjimek, jako je např. vyšetření u očního lékaře, gynekologa, případně akutní ošetření při úrazu.

Přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 20.2.2017

Štítky: , ,

prosím syn od neděle bere v-penicilin 0,8mega biotika pul tablety po 8 hod, dnes večer se osypal ruce na nohou par červených drobných pupínku škrabal se svědilo ho to muže to být alergie a mužu mu to podavat .je mu 8let. děkuji

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Může se jednat o alergii na penicilinová antibiotika- prosím informujte neprodleně ošetřujícího dětského lékaře, který rozhodne o dalším postupu léčby.

Mgr. Havránková

Otázka ze dne 19.2.2017

chtěla jsem se zeptat zda jako kojící mohu pít šťávu z lipového květu a květu černého bezu, které jsem si doma dělala tak že jsem v převařené vodě macerovala květy a pak přidala cukr a kyselinu citronovou. Dále jsem se chtěla zeptat zda si mohu kupovat některé bylinkové čaje např na kašel či průdušky když budu nastydlá a jakým bylinám bych se měla vyhnout. Byla sem na tyto čaje zvyklá, kupuvala jsem si různé průdůškové směsi a směsi na nachlazení a upřednostňovala sem to před jinými preparáty a prášky. Děkuji za odpověď

odpověď:

Dobrý den,

reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi uváděné byliny jsou v literatuře řazeny jako bezpečné, nicméně užívány by měly být po nezbytně dlouhou dobu (např.právě při nachlazení). Použít lze též jitrocelový či mateřídouškový sirup. Pozor však na preparáty obsahující směsi bylinných výtažků – jejich užití prosím konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 18.2.2017

Štítky:

Posím o laskavou radu k řešení  výskytu  náhlého prujmu  bez provokace. Před výskytem průjmu mívá někdy nepřiemný bolestivý  pocit v hlavě. POstupně jsem už vyskošela  minulý týden reduk.dietu  z mrkve a omezení masa..Kromě  Smecty jsem už   vyskošela   všechny  dop.léky   .Nevím jestli mám po vašem doporučení  zakoupit nebo si dát přrdepsát   speciální roztok pro dehydrataci. Děkjí za laskavou odpověd.

odpověď:

Vážená paní,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Pokud Vaše zdravotní obtíže s průjmem trvají již delší dobu, je nutno navštívit ošetřujícího lékaře, aby zjistil jejich příčinu.  Všeobecně – pokud se jedná o akutní průjem, je nutné zabránit rehydrataci organismu (důležitý je dostatečný přísun tekutin – černý čaj, nesycené minerální vody, tzv.rehydratační roztoky – lze koupit v lékárně). Nezbytné je samozřejmě dietní opatření (brambory, rýže, suchary, starší pečivo, banány, později dle úpravy potíží jablka, kuřecí maso, netučné mléčné výrobky). Z léčivých přípravků lze použít černé uhlí nebo Smectu – podávat s cca dvouhodinovým odstupem od ostatních léků, podávat lze také Enterol (tzv. střevní eubiotikum, lze koupit v lékárně), po poradě s lékařem či lékárníkem též Endiaron nebo Imodium. Pokud se zdravotní stav ani při dodržování výše uvedených opatření do dvou dnů nelepší (nebo naopak zhoršuje), je přítomna krev či hlen ve stolici, nebo dochází k dehydrataci k organismu, je nutno neprodleně navštívit ošetřujícího lékaře.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 12.2.2017

Štítky: ,

Chtěla bych se zeptat. Mám zdravotni potiže řeklimi že mám altrozu a vyřez plotének i špatně srostlou bederni kost. Měla sem rehabilitace byla sem hospitalizována na bolest mám veral retard 75 který mi pomáhá na bolest . Mám práci uklizečky. Nemohu se bolesti zbavit mám bolesti i v sedě. Děkuji za odpověd.

odpověď:

Vážená paní, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Vámi uváděné zdravotní obtíže je nutno řešit s Vaším ošetřujícím lékařem. Prosím poraďte se s ním ohledně dalších možností léčby a rehabilitace. Změnu terapie musí v tomto případě posoudit Váš lékař.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  Mgr. Havránková

Otázka ze dne 25.1.2017

Dobrý den,  když má někdo málo železa  jaké jsou příznaky prosím.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz. Následkem nedostatku železa v organismu může vzniknout anémie neboli chudokrevnost. Člověk pak bývá bledý, unavený, slabý,  hůř se koncentruje a hůř se mu dýchá. Níže uvádím možné příznaky tzv.anémie z nedostatku železa: dlouhodobá únava a slabost, závratě a mdloby bledost – pokožky, sliznic, ale též např. nehtových lůžek. Dušnost, nechutenství, nevolnost a průjem hučení v uších, bolest hlavy zvýšená náchylnost k infekcím, zhoršené hojení ran, zanícený jazyk, afty v ústech, ústní koutky, padání vlasů nepravidelný srdeční rytmus – bušení srdce poruchy soustředění a spánku snížená citlivost a brnění v nohou a lýtkách, otoky dolních končetin snížená adaptabilita organismu na chlad  Vzhledem k tomu, že jde o široký soubor příznaků a že tyto příznaky mohou být spojeny i s jinými nemocemi, rozhodně doporučuji aktuální zdravotní stav konzultovat s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 18.1.2017

Štítky: ,

Zdravim Vás Mam lupenku . Chci se zeptat? Pomuže mi mast z marianky? nebo jaký preparat mi můžete doporučit. Děkuji

odpověď:

Dobrý den,  omlouvám se, ale z důvodu nemoci reaguji opožděně na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Léčba lupénky patří určitě do rukou kožního lékaře – prosím konzultujte s ním Váš aktuální zdravotní stav a přípravky, které můžete na kůži aplikovat. Některé dermatologické přípravky s obsahem konopí jsou určeny k aplikaci na kůži při projevech lupénky. Jsou u nich uváděny protizánětlivé, regenerační, výživové a antibakteriální vlastnostmi. Vzhledem k tomu, že léčba pacienta s lupénkou vyžaduje individuální přístup, nelze říci, že přípravky s obsahem konopí pomohou všem pacientům. Záleží na rozsahu a typu postižení kůže, typu pokožky atd.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!    Mgr. Havránková

Otázka ze dne 17.1.2017

Štítky: ,

Dobrý den, přečetl jsem si co píšete o účincích saturejky. V jejich výčtu uvádíte, že snižuje krevní tlak a že zvyšuje krevní tlak. Chtěl jsem si ji koupit pro její účinky na zažívání, ale beru léky na vysoký tlak, a s tím, co uvádíte vlastně nevím, jak je to s jejím působením na krevní tlak. Děkuji za odpověď.

odpověď:

Vážený pane, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Co se týče informací k saturejce, nenašla jsem v literatuře žádné oficiální stanovisko k tomu, zda a jakým způsobem ovlivňuje srdeční činnost, potažmo krevní tlak. Dle jedné z novějších studií se zdá, že některé účinné látky obsažené v extraktu ze saturejky mohou napomáhat ke snižování krevního tlaku (záleží však na způsobu zpracování extraktu a jaké je jeho výsledné složení). Nicméně rostliny obsahují mnoho účinných látek a jejich působení na člověka může být individuální.  Doporučuji Vám konzultovat užívání této bylinky s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav a posoudí, zda je pro Vás vhodná.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den!  S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 9.1.2017

Přeji pěkný den, chtěla bych vědět jaké bylinky bych si měla kupovat, sbírat, mám pocuchané nervy, projevuje se to plačtivostí.

odpověď:

Dobrý den,  omlouvám se, že z důvodů nemoci reaguji až dnes na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Váš zdravotní problém doporučuji konzultovat s ošetřujícím lékařem (či lékárníkem), který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně dlouhodobě užíváte.  V čajových směsích na uklidnění bývají obsažené směsi několika léčivých rostlin (3-4 druhy) – např. meduňka nať, kozlík lékařský kořen, máta nať, dobromysl nať, mateřídouška nať, chmel šištice, třezalka nať, levandule květ, heřmánek květ aj. Je však důležité vědět, že obecně by se většina bylin neměla používat dlouhodobě. Obsahují směsi více účinných látek, které mohou při dlouhodobém užívání působit negativně – proto je vhodné léčebnou kúru vždy přerušit a pak se k ní dle potřeby a aktuálního zdravotního stavu zase vrátit. Rovněž je nutno upozornit, že účinné látky z léčivých rostlin mohou vzájemně reagovat s užívanými léky či se slunečním zářením a mohou pak vyvolat nežádoucí účinky (např.třezalka)  – jejich užívání je nutno konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 9.1.2017

Štítky: ,

dobry večer rad bych se zeptal jestl pri uživani Cefzil 500 mg 10 tablet je možne př teplotě 38,9 použit i paralen 500 na snižení horečky

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Ke snížení teploty lze použít Paralen 500 – dávkování je vysvětleno příbalového letáku.  Pokud užíváte ještě jiné léky (např. na ředění krve) nebo trpíte onemocněním jater, konzultujte prosím užití Paralenu s ošetřujícím lékařem.

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 5.1.2017

Štítky:

Kde můžu koupit PENTAVAKCINA PEDIACEL? Děkuji

odpověď:

Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.      Dle dostupných informacích aktuálně není přípravek Pediacel v distribuci k dispozici a jeho další dovoz je přerušen. Dle sdělení výrobce situace ještě pravděpodobně potrvá v řádu měsíců, bližší termín neuvedli. Jiné přípravky stejného složení se do ČR nedováží.

S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 5.1.2017

Štítky:

Dobrý den ,prosím jaká je cena NEUROMULTIVIT POR.TBL.FLM.100 .Recept na předpis mám. Děkuji

odpověď:

Dobrý den,    reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.    Přípravek NEUROMULTIVIT POR.TBL.FLM.100 není hrazený ze zdravotního pojištění,  jeho orientační prodejní cena je 475,-Kč. Cena se může v jednotlivých lékárnách lišit. K vyhledání vaší nejbližší lékárny a kontaktu na ni můžete využít mapu na našich stránkách: http://www.pharmapoint.cz/lekarny/

S pozdravem P. Marková

Otázka ze dne 5.1.2017

Štítky:

Dobry den. Je mi 24 let a dva roky trpim zacpou. Kazdy den se vyprazdnim, ale nemam nikdy pocit uplneho vyprazdneni.Nekdy mam uplne tuhou stolici, nekdy jako kralici bobek a mene casto mi prechazi do prujmu. Skoro pokazde musim pred tim nez jdu na velkou vypit kafe se smetanou. Pusobi to trochu jako projimadlo. Citim se, jak kdybych mela uplne ucpana streva a mam nafoukle bricho. Kdyz si bricho prohmatam tak na prave strane dole u pupku je bricho nafoukle, vetsi nez leva strana. Vubec nevim co mam delat, nepamatuju si na den, kdy jsem se normalne vyprazdnila, bricho mam jak tehotna. V tydnu spim sest hodin o vikendu cca 9. Snazim se jist normalne, ale nekdy zapominam na zeleninu a ovoce, maso jim jen veprove, ale ted jsem ho hodne vynechala, protoze mi je po nem tezko. Pohyb mam v praci jak kdy, stridave. Cvicim jen kdyz se mi chce, spis jsem lina, nechce se mi, protoze ma pracovni doba je od peti rano do 6do vecera. Pitny rezim moc nedodzuji. Poradte mi prosim co mam delat. Myslite, ze muzu mit zacpu i od pupecni kyly? Mam ji v hormim pravem rohu uz 12 let v prumeru 3 cm, ale zatim neboli. Predem dekuji za Vasi odpoved. Mejte se hezky, nadhledanou.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz  Vaše problémy byste rozhodně měla konzultovat s ošetřujícím lékařem, který pomůže objasnit příčinu Vašich obtíží, případně Vás odešle k odbornému lékaři na podrobnější vyšetření. Z všeobecného hlediska bývá nízký příjem vlákniny (vč.zeleniny a ovoce), tekutin a sedavé zaměstnání příčinou zácpy. Příčin ale může být více, proto je třeba je dále objasnit.

Přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 14.12.2016

Štítky: ,

Může se předávkovát člověk ze zazvorem a kolik by ho musel sníst děkuji za odpověď

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.   Níže zasílám informace z časopisu Praktické lékárenství ohledně dávkování zázvoru.

Dávkování Údaje o dávkování se značně liší. U některých studií byl užíván zázvorový extrakt, u jiných sušený a namletý zázvor a existují i údaje pro zázvor čerstvý, takže vyhodnotit správné dávkování je obtížné. Přibližně se dá použít přepočet, že 1 g extraktu se rovná 1 g sušeného a práškovaného zázvoru, 5 g čerstvého zázvoru, nebo čtyřem šálkům zázvorového čaje, případně dvěma lžícím zázvorového sirupu (1). Obvyklá dávka pro léčbu nauzey je 1–2 g extraktu denně, přičemž se doporučuje toto množství rozdělit do 2 až 4 dávek během dne. Doporučená denní dávka zázvoru pro léčbu zvracení spojeného s těhotenstvím je 1 g extraktu. Maximální doporučená dávka je do 4 g (1).

Rizika předávkování U citlivějších osob se nežádoucí účinky zázvoru mohou objevit už při běžném dávkování. Mezi tyto nežádoucí účinky patří pálení žáhy, dráždění žaludku, alergie (2). Zázvor není vhodný pro osoby s podrážděným žaludkem nebo žaludečními vředy. Užívání zázvoru by se měli i vyhnout diabetici, jelikož zázvor teoreticky může potencovat hypoglykemii (1). U dávek větších než 4 g sušené drogy za den může docházet ke zvýšené stažlivosti dělohy, což je velmi nebezpečné při těhotenství. Výjimečně může už u těchto dávek docházet k tvorbě žlučových kamenů a k ovlivnění CNS (deprese) (1). U zázvoru byla zaznamenána i interakce s dimenhydrinátem (TravelGum). Dále by zázvor neměl být užíván s aspirinem, heparinem, warfarinem a dalšími léky ovlivňující srážlivost krve (1).

Přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 13.12.2016

Štítky: ,

Dobrý den,  pravidelně užívám hlohovou tinkturu kvůli zvýšenému krevnímu tlaku. Jelikož užívat hodlám dlouhodobě rád bych kupoval větší balení než 50ml. Můžete mi, prosím, poradit, kde bych mohl koupit např. 250 ml balení tinktury?  Děkuji a přeji příjemný den.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Dlouhodobé užívání hlohové tinktury doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš aktuální zdravotní stav. Větší balení této tinktury v našem sortimentu není.

Přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 4.12.2016

Štítky: ,

Je možné, aby bezlepková dieta způsobovala zácpu? Je mi téměř osmdesát roků a od porodu, synovi je 54 let, mám občas problémy. V současné době jsem velmi málo pohyblivá, prostě mi neslouží nohy jako dříve, chodím o holi a s velkými bolestmi a obtíže se značně zhoršují. Bezlepkově se stravuji od února letošního roku a cítím se velmi dobře. doufám, že mi poradíte a předem děkuji.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Obecně je základem léčby tzv. funkční zácpy soubor režimových a dietních opatření. Doporučuje se zvýšit příjem vlákniny i tekutin, zvýšit fyzickou aktivitu a provádět nácvik defekačního reflexu. Vzhledem k tomu, že máte problémy s pohyblivostí, mohou se Vaše obtíže se zácpou díky tomu zhoršovat. Pokud je to ve Vašich silách, zkuste zvýšit příjem tekutin a vlákniny (zelenina, ovoce, bezlepkový sortiment vyrobený z kukuřice, rýže, pohanky, lněná či dýňová semínka). Existují i doplňky stravy s obsahem např. jablečné vlákniny – o vhodnosti použití se prosím poraďte s lékařem nebo lékárníkem, kteří znají léky, které případně užíváte. Pokud tato opatření nepomohou, zkuste eventuálně po poradě s lékařem (který zná Váš aktuální zdravotní stav a léky, které případně užíváte) některá šetrná projímadla – laktulóza, glycerinové čípky.

S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 30.11.2016

Dobrý den,můžu užívat společně cordyceps s lékařským přípravkem na posílení imunity Broncho-Vaxom ?

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz  Přípravky obsahující extrakt z houby cordyceps u nás nejsou registrované jako léky, ale jedná se o potravní doplňky. Bohužel neexistují studie, které by porovnávaly vzájemné interakce mezi léky a tímto potravním doplňkem. Výrobci uvádí, že cordyceps je „přírodním antibiotikem“, protože obsahuje polysacharidy, které vyvolávají imunitní odezvu při virové či bakteriální infekci. Lékař Vám předepsal k užívání Bronchovaxom, což je lék zvyšující odolnost proti infekcím dýchacích cest a zlepšující imunologický stav organismu. Nezdá se mi vhodné kombinovat tento lék s doplňkem stravy, u něhož je uváděno, že ovlivňuje imunitní systém. Není vyloučeno, že nedojde k nějakým vzájemným reakcím  mezi těmito přípravky. Doporučuji konzultovat užívání doplňku stravy obsahujícího cordyceps s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav.

Přeji hezký den! S pozdravem Mgr. Havránková

Otázka ze dne 28.11.2016

Štítky:

Po střevní operaci mi byla diagnostikována snížená peristaltika střev qa tím trpím zácpou. Poraďte mi jak tento problém řešit.

odpověď:

Dobrý den,  reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál Pharmapoint.cz.  Doporučuji Vám obrátit se s tímto dotazem na Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná Váš zdravotní stav a léky, které případně užíváte, a může tak navrhnout vhodné řešení Vašich obtíží. Obecně je základem léčby tzv. funkční zácpy soubor režimových a dietních opatření. Doporučuje se zvýšit příjem vlákniny i tekutin, zvýšit fyzickou aktivitu a provádět nácvik defekačního reflexu. K šetrným projímadlům se řadí přípravky obsahující laktulózu (chronické a nesprávné užívání může mít za následek průjem a poruchy elektrolytové rovnováhy; pozor na možné interakce s jinými léčivy) nebo glycerinové čípky. Ani tato šetrná projímadla se ale nemají užívat dlouhodobě.

S pozdravem Mgr. Havránková