Letní sezóna je za dveřmi
Letní sezóna je za dveřmi
Informaci, že se blíží léto, si každý vyloží jinak. Pro někoho je to signál začít hubnout, aby nebylo nutné shánět nové plavky. Jiný se začíná dívat po nějakých výhodných last minute nabídkách, ideálně někde v teple. A někdo nedělá nic, jen zkontroluje, zdali klimatizace doma správně funguje.
My ale máme několik důležitých rad pro všechny – ty, co mají léto rádi a chtějí jej strávit aktivně; i ty, co svůj pohyb venku omezí na minimum. Budeme mluvit samozřejmě o zdravotních rizicích, které se s létem pojí.
Jak se bezpečně opalovat
Pravidla, jak čelit sluníčku, zdaleka neplatí jen pro ty, co mají v plánu se vyvalit na pláži a chytat bronz. V červencových a srpnových dnech dokáže být slunce agresivní a spálit se můžete, i když jdete jen na nákup. Jak se tedy chránit?
1) Na hlavu klobouk, na oči sluneční brýle
Vybírejte klobouk se širokou krempou, brýle by na bočnici měli nést označení CE, které zaručuje, že brýle odpovídají evropským normám.
2) Pijte dost vody
Silnější slunce vede k dehydrataci. V létě je potřeba vypít více než v zimě, a to konkrétně 2 až 3 litry denně. A to ideálně neslazené neperlivé vody. Z dalších nápojů můžeme doporučit bylinné čaje.
3) Použijte správný krém
Vyberte si opalovací krém s vyšším ochranným faktorem (leda jste středozemní typ s tmavou kůží, i tak bychom vám ale doporučili SPF alespoň 15). Krém nanášejte nejpozději 15 minut před odchodem z domu, poté aplikaci zopakujte ještě každou hodinu a půl. Na obličej použijte jiný krém, a to s vyšším faktorem, který je určený pro jemnější pokožku vaší tváře.
4) Použijte přípravek po opalování
Pokožku ochraňte i po návratu zvenčí. Aplikujte „after sun“ přípravek se zklidňujícími přísadami, což jsou typicky panthenol, kakaové máslo nebo aloe vera.
5) Mazejte se, i když je pod mrakem.
UV záření proniká také přes závoj mraků. Proto i při zamračenějším nebo větrném dni nezapomeňte na opalovací krém.
6) Pohyb na přímém slunci omezte, jak to jen jde
Pokud jdete po městě, vybírejte ulice, kde se můžete ukrýt ve stínu stromů. Noste oblečení, které zakryje co největší část vašeho těla. S dětmi raději zůstaňte doma mezi 11 a 15 hodinou, kdy je nejsilnější záření UV.
Více se můžete o UV záření a filtrech dočíst zde https://www.pharmapoint.cz/clanky/vite-jak-se-lisi-uv-filtry-a-jakou-odolnost-ma-vase-kuze/
Nesnáze s obtížným hmyzem
Mnohá zvířata z české krajiny v posledních letech mizí, jiným se daří naopak velmi dobře. Do té druhé skupiny patří vyhlášení sympaťáci – vosy, komáři nebo klíšťata. Jak se proti těmto drobným vůči člověkovi nepřátelským bytostem chránit? Preventivně lze použít repelenty, máme pro vás ale i jiné tipy.
Vosy nemají rády pepř, česnek či hřebíček, takže v místech, kde zvláště nestojíte o jejich přítomnost, doporučujeme tato aromata. A když vosa už bodne, na otok použijte chladivý obklad, otok také můžete zmírnit zklidňujícím gelem.
Klíšťata - pokud ještě nemáte vakcínu, neodkládejte to. Nechte se naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Vaše zdravotní pojišťovna vám část poplatku uhradí. V každém případě, se vždy po procházce důkladně prohlédněte a klíště co nejdříve vytáhněte. Jak postupovat se můžete dočíst zde https://www.pharmapoint.cz/clanky/stipance-jak-se-s-nimi-nejlepe-vyporadat/
Komáři - stejně jako vosy i je odpuzují aromatické vůně. Opět můžeme doporučit hřebíček nebo česnek. Z rostlin komáři údajně nesnášejí muškáty, mátu či afrikány.
Ať z drobného poranění není velký problém
Na letní výlety si berte lékárničku. Nemusí zabírat půlku batohu, stačí pro ni vyčlenit nejmenší kapsu. Hlavně do ní nezapomeňte dát to nejdůležitější. Kromě léků, které užíváte pravidelně, přibalte:
- dezinfekci
- náplasti (běžné i voděodolné, s polštářkem i bez něj)
- obvazy (sterilní i nesterilní)
- oční kapky
- přípravky na zažívací potíže (průjem, nadýmání, zácpu)
- přípravky proti alergii (pokud na ni trpíte)
- léky na bolest a horečku
- a samozřejmě také nůž nebo nůžky.
Zdroje zdraví můžete najít i v přírodě
Přelom jara a léta je obdobím, kdy v lese a na louce najdete množství bylin se zázračnými účinky. Jestliže předchozí odstavce vyzněly, že se přírodě máte ideálně vyhnout, tentokrát naopak k procházce přímo vybízíme. Zkuste najít například:
- černý bez (nasušený bezový květ podávejte při nachlazení a kašli nebo na vypocení)
- lípu (lipový čaj je také vhodný na kašel, navíc může usnadnit usínání)
- hluchavku (zlepšuje chuť k jídlu, podporuje funkci ledvin a ženám může ulehčit od menstruačních potíží)
- čekanku (podporuje trávení, činnost močového ústrojí a jater)
- mateřídoušku (má antibakteriální účinky, z mateřídoušky lze připravit obklad na zanícenou kůži, také je možné ji použít na trávicí potíže či infekci dýchacích cest)
Pro více informací navštivte náš Herbář https://www.pharmapoint.cz/herbar/
Jak rozlišit mezi alergií a obyčejnou rýmou
Vrcholné jaro a léto je bohužel také ve znamení alergií.
Alergie je způsobena nadměrnou reakcí imunitního systému na látky v ovzduší, jako jsou pyl, roztoči, zvířecí srst, plísně apod. Naopak obyčejná rýma je způsobena infekcí virovou nebo bakteriální, která postihuje nosní sliznici. Ovšem jak je rozlišit?
Alergii často doprovází více specifických příznaků. Patří k nim typicky svědění v krku nebo pálení očí. Naopak pro rýmu je typická občasná bolest v krku, někdy i teplota.
Jistotu vám ale dá alergologické vyšetření. Tam budete testováni na nejtypičtější alergeny a zjistí se, co vám doopravdy je. Diagnostický test je velmi důležitý, protože budete informováni, jaká máte provádět preventivní opatření a jaká má být nasazena léčba.