Pigmentace kůže – co ji způsobuje, příklady poruch pigmentace

S blížícím se létem se toto téma stává aktuální. Opět přichází období, kdy svoji kůži vystavujeme slunečním paprskům a také obdivným pohledům kolemjdoucích. Vždyť co může být krásnějšího, než bronzové opálení?

Ve skutečnosti ale naše pleť v létě dostává dost zabrat. Je více dehydratovaná, šupinatí, snadněji se na ní mohou tvořit vrásky. A také pozorujeme vyšší výskyt pigmentových skvrn.

Složitý melanin určující barvu naší pokožky

Za celkovou barvu pokožky je zodpovědný melanin. To slovo už jsme slyšeli mnohokrát, ale o jakou látku vlastně jde? Z chemického hlediska je to velice složitá substance. Bývá definována jako komplexní polymer derivovaný z aminokyseliny tyrozinu. Vyskytuje se přirozeně v naší pokožce, vlasech, ale i vousech a nehtech a chrání nejsvrchnější vrstvu kůže před poškozením slunečním zářením.

Ryze kosmetický problém

Melanin není v pokožce distribuován rovnoměrně. Pigmentace epidermu je tak nejednotná, a to vede k lokální hyperpigmentaci neboli pigmentovým skvrnám. Nejde o žádný bolestivý úkaz a zpravidla nesouvisí s většími zdravotními komplikacemi. Pro mnoho lidí je to čistě kosmetický problém. Ne vždy jsou ale pigmentové skvrny vadou na kráse.

Nyní více rozebereme jednotlivé typy pigmentových skvrn.

Pihy

Také známé jako efelidy. Skvrny o průměru 1-2 mm nejsou tmavé, ale spíše žlutohnědé a ostře ohraničené. Nejvíce se jich vyskytuje na obličeji, ale patrné jsou i na pažích, ramenech, zádech či na hrudi. Je-li osoba vystavena přímému slunci po delší čas, zvyšuje se počet a kontrast pih. U batolat se pihy nevyskytují, objevují se poprvé před pubertou a pak zůstávají na člověku viditelné až do stáří. Často jsou pihy spojovány se zrzavou barvou vlasů. Tento fototyp lidí je celkem vzácný, patří k němu jen asi 2 % obyvatelstva.

Melasma

Na tento typ skvrn má vliv změna hladiny hormonů, která působí na množství melaninu v těle. Nejběžnější bývá u žen v těhotenském období. Konkrétně melasmu registruje 15 % těhotných žen, proto bývá tento jev také nazýván „těhotenská maska“. Melasmu ale také mohou mít ženy užívající perorální hormonální antikoncepci.

Skvrny jsou poměrně velké, od 0,5 cm průměru po několik centimetrů. V extrémních případech může jít až o deseticentimetrové skvrny. Nejvíce se skvrny vyskytují v oblasti tváří, nosu, horního rtu a čela.

Přesná příčina tvorby melasmy není známá.

Stařecké skvrny

Po 40. roku věku se začínají na hřbetu rukou, předloktí, obličeji či dekoltu objevovat hnědé až šedohnědé skvrny, také zvané stařecké či jaterní skvrny. Setkávají se s nimi obě pohlaví, častěji ale ženy. Počet skvrn se s přibývajícím věkem zvyšuje, po 50. roku věku už je zaznamenáváme u 90 % lidí s bílou pletí. Proč hyperpigmentace postihuje právě výše uvedené části těla? Protože jsou nejvíce vystaveny slunci. Není tedy divu, že tyto oválné a ploské skvrny o různých rozměrech častěji postihují lidi pracující venku.

Vitiligo

Doposud byla řeč o skvrnách, které charakterizuje zvýšená koncentrace pigmentu. Je ale opačný extrém – skvrny, které způsobuje chybějící kožní barvivo. Příkladem takové poruchy je vitiligo. Poněkud zvláštní název vychází z latinského slova vitium (vada, porucha) anebo vitelis (bílá barva). Výrazné bílé skvrny jsou vidět na obličeji, kolem očí a úst, na pažích, na kloubech i na tříslech. Vitiligo se rozvíjí od školních let až po třicátá léta života.

Nemoc je způsobena odumírání kožních buněk melanocytů. Většinou vitiligo způsobuje dědičnost, onemocnění člověka bez předků s vitiligem ale není vzácností.

Ani v tomto případě neexistuje uspokojivé odborné vysvětlení, co vitiligo doopravdy je a co ho způsobuje. Většinou je považováno za autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém pod vlivem některých okolností ničí své vlastní buňky.

Albinismus

Celkově nedostatečná tvorba melaninu nebo jeho úplná absence způsobuje albinismus. Jde o vzácné dědičné onemocnění, které kromě lidí postihuje i mnohá zvířata. Albín má bílé vlasy, obočí a řasy. Také má světlé oči, někdy dokonce růžový odstín duhovek.

Na rozdíl od vitiliga a všech typů pigmentových skvrn, které jsme uvedli, platí, že s albinismem se člověk narodí.

U lidí se výskyt albinismu pak odhaduje asi na 1:18 000 narozených dětí.

Zdroje:

https://epochaplus.cz/proc-jsme-pihovati-odpoved-vas-prekvapi/
https://www.beautybuzz.cz/clanek/Jak-na-pigmentove-skvrny-zmirnite-je-temi-spravnymi-pripravky
https://www.notino.cz/pigmentove-skvrny/
https://en.wikipedia.org/wiki/Melasma
https://www.bioderma-cz.com/vase-pokozka/tmave-skvrny-na-pokozce/proc-mam-tmave-skvrny-na-pokozce
zdravi.euro.cz/leky/vitiligo-priznaky-lecba/
zdravi.euro.cz/leky/albinismus-druhy-projevy/