Škytavka – co to je a jak vzniká
Ach ta škytavka! Napřed vtipná, ale po nějaké době úmorná. A hlavně nás může přepadnout prakticky kdykoli a kdekoli. Obecně tušíme, že má co do činění s bránicí, ale přesné detaily o jejím mechanismu a co jí způsobuje, jsou většině z nás neznámé. Podívejme se tedy podrobněji na tento zvláštní fyzický fenomén.
Co je škytavka a její příčiny
Takzvaná škytavka jsou náhlé a samovolné stahy bránice vyvolané drážděním bráničních nervů. Při těchto záškubech dochází k prudkému nasávání vzduchu do plic. Při průchodu tohoto prudkého vzduchu hrtanem dojde k uzavření hrtanové příklopky. Nahromaděný vzduch tudíž musí ven jinou cestou, a to přes hlasivky, což se projeví typickým zvukem připomínajícím citoslovce „škyt“. Přesné příčiny škytavky jsou však i nadále zkoumány vědci. Zatím byla škytavka dána do souvislosti především s „hltáním“ jídla, při kterém se dostane do žaludku i vzduch. Roztažený žaludek pak tlačí na bránici a tím pravděpodobně vyvolá její křeč. Se škytavkou souvisí také další možné příčiny, jako:
- Vypití syceného nápoje;
- Přejedení se;
- Konzumace kořeněných jídel;
- Konzumace alkoholu;
- Stres a emoční vypětí;
- Střídání konzumace teplých a studených jídel;
- Vypití velkého množství tekutin najednou či naopak dehydratace.
Příště až dostaneme škytavku, můžeme ji zkusit dát do souvislosti s výše zmíněnými možnými příčinami. Někdo ale praktikuje výše uvedené stravovací návyky denně a škytavku nemá. Je to velice individuální a vědeckých důkazů je zatím málo. Naštěstí není škytavka nijak nebezpečná, trvá-li jen krátkodobě. Pokud škytáte více než 24 hodin či velmi často, je na místě návštěva lékaře. Takováto škytavka může poukazovat na onemocnění plic, jícnu, břišní dutiny, bránice nebo srdce.
Rady jak se zbavit škytavky
Babských rad, jak se co nejrychleji zbavit škytavky, jste určitě slyšeli několik. Klasika je zadržet dech co nejdéle či vypít sklenici vody. Zkoušeli jste ale napít citrónové šťávy, sát plátek citrónu či vyplazovat jazyk? I tyto rady si získaly velkou popularitu. Z dalších „zaručených“ receptů jmenujme vypití lžíce jablečného octa nebo olivového oleje smíchaného s citrónem (smíchat polévkovou lžíci od každého). Tyto návody jsou poněkud náročnější na dostupnost zdrojů… Také kombinace jako je lžička cukru s deseti kapkami octa či propolisu vám prý může okamžitě ulevit. Tak co na to říkáte? Třeba stojí za to vyzkoušet nové recepty. Vzpomeňte si na to, až vás zase jednou přepadne škytavka.