Od tenisového lokte až po boxerské ucho. „Sportovní“ termíny ve zdravovědě
Podivuhodné množství úrazů a nemocí dostalo svůj název podle sportovního odvětví. Dnes jsme se na několik těchto termínů podívali a rozebrali je.
Závěr je překvapivý: sport je v tom často naprosto nevinně. Některé z těchto zdravotních problémů tu existovaly dávno předtím, než první člověk obul tretry, vstřelil branku nebo udělal výmyk na hrazdě. Jiná onemocnění se sportovním přívlastkem sužují v současnosti především ty z nás, kteří žádný sport nedělají.
Pojďme se společně na tyto termíny podívat.
Tenisový loket
Tenisový loket je asi nejznámějším pojmem. Domněnku o tom, že jde především o problém tenistů, posilují v poslední době časté bulvární fotografie Borise Beckera. Německá tenisová legenda má na svých loktech hrozivě vypadající boule.
Becker je ale mezi tenisty spíše jedním z mála, kteří onemocněním šlach a svalových úponů v oblasti horních končetin trpí. Příčinou tenisového lokte je stereotypní a jednostranný pohyb rukou, což by na tenisty sedělo. Sportovci ale každý den trénují a učí se vhodně zatěžovat svaly. Důležitá je také správná technika odpalu míčku. Proto hledejme nejčastější oběti tenisového lokte jinde.
Kdysi se této chorobě říkalo „písařský loket“. Dnes už písaři nejsou, zato jsou zde miliony lidí pracujících s myší a klávesnicí na počítači. To jsou hlavní adepti na tenisový loket. Onemocnění se ale nevyhýbá ani lidem, kteří tráví hodiny manuální jednotvárnou prací. Například šroubují v dílně, hrabou listí či kopou na zahradě nebo řídí auto.
Kdysi zněl odborný název tenisového lokte tendinitida neboli zánět šlach. Nyní bývá upřednostňován pojem tendinopatie nebo tendinóza, protože jde o dysfunkci měkkých tkání, a ne o zánět. To je důležité. Tím pádem nemůže zabrat ledování ani tradiční mastičky, které jinak proti zánětům fungují. Správnou léčbu představuje strečink, speciální masáže, odpočinek a mobilita. A lidem, kteří pracují na počítači, důrazně doporučujeme správné ergonomické nastavení židle, stolu a pracovních pomůcek.
Oštěpařský loket
Oštěpařský nebo také golfový loket je příbuzným onemocněním. Rozdíl je v tom, kde se bolest ozývá. U oštěpařského lokte se objevuje nikoli na zevním epikondylu (poblíž kostěného výstupku pažní kosti) jako u tenisového lokte, ale při vnitřním epikondylu pažní kosti čili na malíkové straně lokte. Bolest se projevuje hlavně při ohýbání prstů a zápěstí nebo při vnitřní rotaci v zápěstí. Také zde pomáhá vhodné cvičení, ideálně pak účinná, kvalitně vedená fyzioterapie.
Plavecké ucho a surfařské ucho
Plavecké ucho je podráždění kožního krytu zevního zvukovodu, často posílené infekcí. Ucho má samočisticí schopnost, kterou zajišťuje ušní maz. Ten pomalu teče od bubínku k vnějšímu ústí zevního zvukovodu. Samočisticí schopnost je ale často narušena. Může za to například špatná technika čištění nebo zúžení zvukovodu, což se často děje ve vodě. Odtud dostalo onemocnění název „plavecké ucho“.
V extrémním případě dochází ke vzniku exostóz. To znamená, že v uchu vyrostou povrchové kostní výrůstky z tkáně kosti nebo chrupavky. Vznik exostóz řídí sám organismus, který tímto způsobem chrání bubínek před zimou. Problém se bohužel většinou plně projeví až v okamžiku, kdy jsou exostózy tak velké, že téměř blokují celý ušní kanálek. V té době již pacient trpí těžkými poruchami sluchu a bolestivými záněty.
Tyto exostózy našli paleontologové na lebkách neandrtálců. Byl to pro ně šok. Znamenalo to, že neandrtálci trávili ve vodě hodně času. V té době byly vodní plochy, kolem kterých neandrtálci žili, pořádně studené. Určitě se u vody nerekreovali. Zřejmě lovili ryby a byli v tom velmi dobří.
Pokud zaznamenáte plavecké nebo dokonce surfařské ucho, nespoléhejte na samoléčbu. Vykapávání lihovými destiláty, ušní svíčky nebo dokonce pokusy o propíchnutí malých boláčků v uchu nezabírají. Vyhledejte ušního lékaře.
Boxerské ucho
Jediným zdravotním problémem v našem výčtu, který skutečně můžeme označit jako nemoc z povolání, je boxerské ucho. Jde o uzavřené poranění ucha, jehož základem je krevní výron mezi chrupavkou a jejím obalem (tzv. perichondrium). Následkem je modročervené zduření s výskytem tekutiny a změna tvaru boltce. Pokud zhnisá, vzniká absces nebo zánět chrupavky a odtud je už jen krůček k trvalé deformitě chrupavky. To je právě boxerské (častěji květákové) ucho.
Jak to celé vzniká? Boxer, případně judista, zápasník nebo rugbista inkasuje tupý úder do ušního boltce. To oteče, zalije se krví a následkem toho zůstane chrupavka trvale deformovaná.
Zdroje:
https://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/plavecke-ucho
https://www.klouby-vazy.cz/tenisovy-loket-aneb-jak-na-boj-s-timto-typem-bolesti
antmann.cz/2020/02/10/tenisovy-loket/
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2897447-neandrtalci-trpeli-surfarskym-uchem-naznacuje-ze-byli-chytrejsi-nez-se-myslelo
https://www.fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni-vse/pretizene-tkane/loket-pretizeni/tenisovy-osteparsky-loket
nemoc-pomoc.cz/orl/oblast-usni/poruchy-a-vady-sluchu/urazy-ucha/
https://zena.aktualne.cz/zdravi/plavete-ve-studene-vode-prijdete-o-usi/r~i:article:752526/