Jak se vyhnout zažívacím potížím?
Období konce roku, to jsou dny, kdy mnozí z nás nejvíce čelí zažívacím problémům. Vědí to i marketingoví experti. Jen si všimněte, jak často se v reklamách mezi pohádkami objevují spoty vyzývající ke koupi léků pro potíže s nadýmáním. Abyste nemuseli mezi svátky kontrolovat otevírací dobu lékáren, rozhodli jsme se vám poskytnout tipy, které by vám mohly pomoct se takovým komplikacím vyhnout. Přinášíme rady, jak si užít svátky co nejlépe. Být s rodinou, s přáteli a nebát se i sem tam zobnout něco dobrého, aniž by tím začalo trpět vaše břicho.
Strategie – jak o Vánocích ochutnávat?
Představte si, že se ocitáte před bohatě nastrojenou vánoční tabulí. Cukroví, brambůrky, tyčinky, saláty, olivy, šunky, sýry... Je nutné všechno zdvořile odmítnout, pokud chcete udržet váš trávicí trakt v klidu?
Nikoli. Můžete tyto dobroty ochutnávat. Ale musíte zvolit správnou strategii. Na talířek si vedle dobrého trhaného masa nebo šunky naložte také trochu zeleninového salátu. Nebo rajče nebo okurku. Vždy je totiž dobré zjemnit efekt těžkého jídla nějakou z lehčích možností. Zelenina dodá tělu živiny, které podporují trávení.
Samostatnou kapitolou je ovoce. To byste měli konzumovat také, ale zvlášť. Jinak riskujete kvašení v žaludku. V zimě vždy bodnou mandarinky – tak si jednu oloupejte ráno na lačný žaludek nebo několik hodin po obědě.
Pijte horkou vodu a horké nápoje
Všimli jste si, že Asiaté mají často po ruce termosku s horkou vodou? Ne čajem, ale opravdu vodou? Vědí, co dělají. Horká voda tělu prospívá po mnoha stránkách, a jednou z nich je trávení. Vypijte pár doušků třicet minut před konzumací těžkého jídla a důkladně tak vyčistíte váš trávicí systém.
Pro vaše gastrointestinální zdraví je vhodný i ten čaj. Neslaďte jej cukrem, to už raději medem. Nejlépe uděláte, pokud zvolíte bylinkový čaj. Na trávení jsou nejlepší čekanka, máta, řebříček, zeměžluč, ostružiník, puškvorec nebo zázvor.
Podpořte střevní mikroflóru
Pokud se potýkáte s gastrointestinálními obtížemi, je dobré pohlídat si přísun probiotik a prebiotik ve stravě.
Probiotika jsou živé mikroorganizmy, nejčastěji se hovoří o laktobacilech, bifidobakteriích a kvasinkách, které najdeme v jogurtech a jiných zakysaných mléčných výrobcích nebo v kysaném zelí. Méně známým faktem je, že probiotické organizmy, které přirozeně ve střevech máme, je potřeba „krmit“ tzv. prebiotiky. Těmto přátelským mikroorganismům nejvíce chutnají pro člověka nestravitelné složky potravy, kam patří různé formy vlákniny (fruktooligosacharidy, oligosacharidy a některé polysacharidy). Prebiotika tedy podporují růst a aktivitu probiotik a společně udržují střevní mikroflóru v rovnováze.
Počkejte se spaním
Není důležité jen to, co jíte, ale také kdy to jíte. A kdy přepnete své tělo do klidového režimu. Po vydatném jídle byste měli tělu dodat dostatek času, přesněji řečeno nejméně dvě hodiny, aby potravu zpracovalo.
Na Štědrý den snězte vašeho kapra s bramborovým salátem a po rozbalení dárků se k televizní pohádce vydejte už jen s malým talířem. Pokud se ještě vydáte na vánoční mši nebo si budete chtít zazpívat koledy, posilněte se jen něčím osvěžujícím. Ale po zalehnutí se už vaše tělo musí soustředit na odpočinek, nikoli na trávení.
Nezapomeňte na pohyb
Vánoční svátky přinášejí několik dní volna. Váš program je asi nabitý, přesto byste si měli najít čas na trochu pohybu nebo dokonce sportu.
Někteří lidé obvolají na Štěpána své staré přátele, pronajmou tělocvičnu a zahrají si v uvolněné vánoční atmosféře přátelské utkání ve fotbale nebo basketbalu. Jiní si v některý den přivstanou a vyrazí si zaběhat – skvělé vyčištění hlavy, zvláště pokud přes Vánoce míříte od návštěvy k návštěvě a je vám vzácná chvíle, kdy jste sami. A někomu postačí trochu jógy, výlet na nejbližší kopec nebo procházka na náměstí.
Každá chvíle pohybu má cenu zlata, protože tím stimulujete peristaltiku střev. Tím předcházíte zácpě.
Hydratace je důležitá
V chladném počasí často zapomínáme na přísun tekutin. Voda je v těle důležitá mimo jiné pro snadnější průchod potravin trávicím traktem. To vede k zácpě. Nezapomínejte na pravidelnou hydrataci – v zimě alespoň dva a půl litru vody denně. Pití vody vám také pomůže vyplavit z těla toxiny, které narušují vaši imunitu.
A na závěr – udržujte psychickou pohodu
Někteří lidé na Vánoce vymění stres, který zažívají každý den v práci, za stres spojený se sháněním dárků, zdobením domácnosti, organizací návštěv a oslav a stovky tisíc dalších věcí. To je ale špatně. Neklidná mysl zatížená spoustou starostí také akceleruje průjmy nebo zácpy. Naordinujte si na Vánoce klid, třeba s knížkou nebo pohádkou. I to vám pomůže, abyste se cítili lépe.
Zdroje:
https://www.goodnessme-nutrition.com/news/how-to-look-after-your-gut-health-at-christmas/
https://allieddigestivehealth.com/nutrition/10-tips-for-healthy-digestion-during-the-holiday-season/