Písničky k první pomoci

Ah, ha, ha, ha, stayin‘ alive, stayin‘ alive… kdo by neznal slavnou skladbu skupiny Bee Gees z filmu Horečka sobotní noci. Mnohým z vás jistě neuniklo, že se tento hit z pera bratří Gibbů proslavil ještě jinak. Díky tempu 104 BPM (úderů za minutu) a díky příhodnému textu („zůstáváme naživu, zůstáváme naživu“) jde o nejznámější příklad takzvané resuscitační písničky. Jinými slovy, je dobré si tento hit broukat, pokud někomu poskytujeme masáž srdce.

Když disco zachraňuje životy

Tento fakt pronikl do populární kultury, a tak jsme Stayin‘ alive mohli slyšet při resuscitaci v řadě filmů a seriálů, například v jedné z epizod populárního sitcomu Kancl. Popularita písně neunikla ani Americké kardiologické asociaci, která zveřejnila v roce 2011 vtipný spot, kde nešťastníka, jehož postihl srdeční záchvat, oživuje v rytmu Stayin‘ alive herec Ken Jeong oblečený jako John Travolta z kultovního filmu. „Disco může zachránit životy,“ říká herec na konci úspěšného zákroku.

Celý playlist resuscitačních písniček

Kdo nemá rád disco 70. let, ten může sáhnout po úplně jiném žánru. Například discu 90. let. Mezi vhodné skladby pro masáž srdce se totiž řadí i Quit playing games with my heart od Backstreet boys nebo MMMBop od Hanson. Tak to aspoň tvrdí zpráva Presbyteriánské nemocnice v New Yorku, která sestavila playlist nejvhodnějších resuscitačních skladeb. Patří sem také rockovější hity, jako jsou Another one bites the dust od Queen nebo Sweet home Alabama od Lynyrd Skynyrd. Celkově nemocnice dala dohromady 40 hitů a celková délka tohoto playlistu činí dvě a půl hodiny. To na oživení člověka úplně stačí!

Jak je důležité udržet rytmus

Pokud si myslíte, že spojení Freddieho Mercuryho se záchranou života je špatným vtipem, pak jste na omylu. Použití hudby při resuscitaci je skutečně něčím, co odborníci na celém světě doporučují. Masáž srdce je zákrok, u nějž je klíčovým faktorem síla a pravidelný rytmus jednotlivých impulzů. Mělo by to být mezi 100 a 120 stlačení za minutu. Jde většinou o fyzicky náročnou činnost a s délkou masáže nám ochabují ruce. Aby nedošlo k prodlužování intervalů jednotlivých impulzů, zachránci pomáhá nápěv vhodné písně. Broukejte si refrén Stayin‘ alive třeba tisíckrát za sebou, ač vám to už bude připadat sebeotravnější. Úspěch vaší operace ale za to stojí.

Jožin nebo Rolničky

Možná byste při případné masáži srdce rádi využili některý český hit. Zřejmě nejvíce se nabízí píseň Srdcebeat od kapely Kryštof. Ten je ale se svým tempem 132 BPM příliš rychlý. Lepší volbou je Lady Carneval od Karla Gotta nebo Jožin z Bažin od Ivana Mládka, třebaže jejich názvy zrovna  záchranu života neevokují. Často bývají zmiňovány i Rolničky, rolničky.