Světový den srdce 29. září a Den záchrany života 16. října
Co se týče svátků, naše pozornost je namířena na svatého Václava, který 28. září s sebou přinese den volna. Hned po něm ale následuje další významný den, o kterém je dobré vědět. 29. září celý svět slaví Den srdce. S touto událostí je tematicky spojen také Den záchrany života, který si připomínáme necelé tři týdny poté, 16. října. Oběma těmto dnům věnujeme tento článek.
Nejčastější příčina smrti v Česku
„Tak prej je to tak, že srdce je úplně ta nejhorší nemoc a že jakmile má někdo srdce, tak skoro určitě umře,“ takto promlouvá Bára Hrzánová v roli přemoudřelé holčičky Helenky Součkové v oblíbené divadelní hře Hrdý Budžes. Srdce je sice základní životodárný orgán, ale malá Helenka má pravdu v tom, že dost často jsou poruchy srdce příčinou smrti. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2018 na srdeční onemocnění v Česku zemřelo takřka 70 tisíc Čechů. Je to celkem 60 % všech úmrtí v tomto roce. Nejběžnější jsou chronické ischemické choroby srdeční, následují selhání srdce a akutní infarkt myokardu. Choroby srdce jsou nejběžnější příčinou smrti také v USA, Kanadě, takřka v celé Evropské Unii, v Austrálii i v Brazílii a Argentině.
Za nemoci srdce si přitom můžeme v řadě případů sami. Platí to pro již zmíněnou ischemickou chorobu srdeční, která je známá pod názvem infarkt myokardu nebo angina pectoris. Tu zapříčiňuje série rizikových faktorů, které se většinou kumulují. Patří k nim kouření, v Česku stále bohužel velmi rozšířené. Dále nadváha, obezita, sedavé zaměstnání a nezdravý jídelníček. Platí, že Češi konzumují mnohem méně zeleniny a ovoce než obyvatelé okolních zemí.
Úspěšná resuscitace, kterou sledoval celý svět
Známe mnoho smutných případů, kdy infarkt ukončil život člověka mladého a zdánlivě zdravého. Příkladem jsou vrcholoví sportovci. Celým světem v roce 2021 otřásl kolaps dánského fotbalisty Christiana Eriksena, který se skácel k zemi v úvodním zápase fotbalového Eura. Chybělo málo a miliony lidí mohly v přímém přenosu sledovat smrt člověka. Tento příběh ale měl nakonec šťastný konec, díky pohotové reakci hráčů, rozhodčího a přivolaných záchranářů rodák z Middelfartu přežil. Je zde ale vidět zákeřnost infarktu – může postihnout i 29letého mladého muže, který se pravidelně podrobuje přísným zdravotním prohlídkám.
Platí ale, že častěji kolaps napadá jedince, kteří vedou nezdravý způsob života. Někdy přichází zcela bez varování, jindy se ohlašuje anginou pectoris. Ta se projevuje tlakovou nebo pálivou bolestí za hrudní kostí při námaze. Vystřeluje do paží i do čelisti, provází ji dechová tíseň, nepravidelný tep a nevolnost. Při větší intenzitě vede ke ztrátě vědomí a zástavě oběhu. Pak zbývá jen několik minut naděje, kdy musí postižený dostat okamžitou pomoc. Jinak na infarkt umírá.
Připomeňte si jak na to
S tím souvisí Den záchrany života. Jeho smyslem je zvýšení povědomí laické veřejnosti o příznacích srdeční zástavy. Odborníci zdůrazňují dva jednoduché kroky, kterých by si měl být každý vědom, aby v případě krize zachránil lidský život. Nejdříve přivolat záchrannou službu prostřednictvím tísňové linky 155, pak zahájit srdeční masáž.
Zde je na místě uvést opravdu skvělou zprávu. Česká republika se v počtu resuscitací prováděných před příjezdem záchranné služby (80 %) umístila v mezinárodní studii EURECA TWO na vynikajícím druhém místě. I když Češi mají výborné povědomí o tom, co mají dělat, sluší se připomenout pár základních rad. Mnoho lidí totiž naposledy absolvovalo kurz první pomoci v rámci autoškoly před mnoha lety. A i v oblasti resuscitace neustále dochází ke změnám a ke zpřesněním postupů.
Postup je následující:
- Zavolejte 155
- Ujistěte se, že Vám nehrozí nebezpečí, a pokud je to možné, nasaďte si ochranné pomůcky
- Zkontrolujte postiženého. Zkuste oslovení, zatřesení a nakonec bolestivě zatlačte pod ucho.
- Pokud osoba nereaguje, otočte ji na záda a zakloňte jí hlavu.
- Zjistěte, jestli osoba dýchá. Sledujte pohyby hrudníku a přiložte k ústům ucho. Poslouchejte, jestli uslyšíte proudící vzduch, případně jestli ho ucítíte.
- Když osoba dýchá, sledujte zdravotní stav a vyčkejte příjezdu záchranářů. Jestli ne, zahajte resuscitaci.
- Stlačujte hrudník v tempu 100-120 stlačení za minutu, do hloubky 1/3 hrudníku. Resuscitaci nepřerušte, dokud nezačne postižený dýchat nebo dokud nepřijedou záchranáři.
Informujte se o tom, jak předcházet srdečním chorobám a jak postupovat v případě, že před Vašima očima někoho postihne srdeční infarkt. Navštivte například stránky https://www.resuscitace.cz/aktuality/detail/svetovy-den-zachrany-zivota-2020. V našem starším článku si také můžete připomenout, které písničky Vám mohou pomoci udržet rytmus při masáži srdce https://www.pharmapoint.cz/zajimavosti/pisnicky-k-prvni-pomoci/ .
Zdroje:
https://www.weforum.org/agenda/2020/09/covid-19-deaths-global-killers-comparison/
https://www.resuscitace.cz/aktuality/detail/svetovy-den-zachrany-zivota-2020
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/deset-nejcastejsich-pricin-smrti-nejvic-cesi-umiraji-na-nemo/r~15b8d6fa0b8711ea88f50cc47ab5f122/v~sl:ebec7e04c6604ddacf63226f6ac0e57d/
https://cnn.iprima.cz/svetovy-den-srdce-srdecni-onemocneni-patri-mezi-nejcastejsi-pricinu-umrti-cechu-vetsinou-si-za-to-muzeme-sami-10177
https://edu.ceskatelevize.cz/video/4353-prvni-pomoc-krok-za-krokem
https://www.vox.com/2015/1/2/7474995/map-years-lost-life
skoleniprvnipomoci.cz/vyukovy-portal/neprima-srdecni-masaz/
https://www.krevni-tlak-omron.cz/neprehlednete/svetovy-den-srdce