Kde všude na nás číhají klíšťata?
Kde všude na nás číhají klíšťata?
Klíšťata nepatří ke zrovna oblíbeným zvířátkům. Nejenže nám pijí krev, ale také přenáší životu nebezpečné nemoci jako Lymeská borelióza a Klíšťová meningoencefalitida. Vyhnout se jim přitom není vůbec snadné. Na své oběti číhají všude, kde roste vysoká tráva a vyhovuje jim vlhké prostředí s příjemnou teplotu.
Sezóna klíšťat obvykle začíná, jakmile se denní teploty začnou pohybovat nad nulou, tedy v březnu až dubnu. Nesvědčí jim horko a sucho. Ke svému životu potřebují dostatečnou vlhkost a optimální teplotu. Domů si tak můžeme přinést klíště už při teplotě 5 stupňů nad nulou poté, co jsme si dopřáli první osvěžující jarní procházku po louce zalité sluncem.
Nebezpečí se skrývá v trávě
Zapomeňte na to, že klíšťata se na nás vrhají ze stromů. Právě naopak. Klíšťata rostou ve vyšší trávě. Nejraději mají zarostlé a nesečené louky, lesní cesty, mýtiny a smíšené i listnaté lesy s bylinným a křovinatým porostem. Narazit na ně ale můžeme také ve velkých městských parcích a neudržovaných zahradách. Klíšťatům se prostě daří všude, kde roste bujná tráva a je jim příjemné teplo.
Kde se klíšťat nemusíte bát?
Klíšťatům rozhodně nevyhovují vydlážděné plochy, chodníky i cesty vysypané pískem nebo kamínky. Méně ohrožené jsou také menší zelené plochy a dobře udržované parky uprostřed měst. Na klíšťata je zde “moc velký pořádek”.
Jak se nejlépe chránit před klíštětem?
Klíšťata mají rádi holou kůži, protože se na ni snáze a rychleji přisají. Pokud plánujete výlet do přírody, oblékněte si raději dlouhé kalhoty a vyšší boty. Snažte se, aby mezi kalhotami a botami nebyl kousek volné kůže. Klíšťata se však mohou dostat všude i na horní polovinu těla. Jako prevenci lze použít vhodné repelenty na pokožku a oblečení.
V parném létě je oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy k nevydržení. Proto se nezapomeňte po každé procházce či výletě důkladně prohlédnout. Nevynechejte ani pokožku hlavy, kde se klíště snadno ukryje mezi vlasy. Pokud objevíte klíště, opatrně jej odstraňte viklavými pohyby pinzetou nebo speciálním háčkem. Místo vydezinfikujte a několik týdnů mu věnujte pozornost. Pokud by se kolem místa kousnutí objevila větší zarudlá skvrna nebo zaznamenáte zvýšenou teplotu či horečku, ihned navštivte lékaře.