Také si vzpomínáte na film Obecná škola s nezapomenutelnou scénu s rybím tukem? Malý Eda byl nucen každý den polykat  odporně chutnající rybí tuk. V době, v níž se děj tohoto již klasického českého filmu odehrává, byl tento postup zcela běžný. Lidé věřili, že rybí olej má nevídané účinky na lidské zdraví, a podáván byl zejména dětem. Měli pravdu. O pozitivních účincích rybího oleje neexistují pochyby ani dnes.

Tučné ryby jsou zdravější

Rybí olej je však vhodný pro všechny věkové kategorie. Není však nutné polykat olej jako malý Eda. Stačí pravidelně konzumovat tučné ryby (např. pstruh, tuňák, makrela, sardinky, sleď či losos), jejichž tuk obsahuje prospěšné omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA. Na rozdíl od bílých ryb, mohou tučné ryby obsahovat až 30 procent cenného oleje a navíc jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínu A a D.

Rybí olej chrání srdce a posiluje zrak

Tučné ryby jsou všeobecně považovány za výživnější a zdraví prospěšnější. V čem účinky rybího oleje spočívají, si přiblížíme na následujících řádcích. V první řadě rybí olej příznivě působí na srdce tím, že snižuje hladinu škodlivých triglyceridů v krvi až o 50 procent. Působí tak proti vzniku krevních sraženin a brání vzniku infarktů. Stačí si připomenout Eskymáky, kteří se tučnými rybami živí denně, a srdeční choroby jsou pro ně jednou velkou neznámou.

Rybí olej rovněž chrání zrak a v souvislosti s přibývajícím věkem působí proti jeho zhoršování. Kyselina DHA je také velmi prospěšná pro těhotné ženy, které ochraňuje před poporodními depresemi, a pozitivní vliv má také na děti s poruchami chování (např. hyperaktivita). Rybí olej je doporučován osobám trpícím zvýšenou hladinou krevních tuků, vysokým krevním tlakem či zúženými cévami.

Kromě toho rybí olej prokazatelně zlepšuje paměť a zvyšuje schopnost soustředění. I proto se využívá jako podpůrný lék při léčbě Alzheimerovy choroby, ale pomáhá také při odvápňování kostí a revmatoidní artritidě.

Rybí olej a vedlejší účinky

V případě, že je rybí olej konzumován v přiměřených dávek, žádné nepříjemné vedlejší účinky se nedostavují. Doporučená dávka činí cca 3 gramy rybího oleje. Zvýšené dávky se mohou projevit pálením žáhy, průjmem, oslabeným imunitním systémem a zápachem z úst. Nevhodné jsou také některé konzumace s léky na tlak nebo krevní srážlivost.