Zaměřeno na suché oči

Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že novodobý fenomén téměř neustálého hledění do monitorů a displejů mobilních telefonů velmi zatěžuje naše oči. Neustálé zaostřování na blízko zapojuje množství malých očních svalů, jež se poté rychleji unaví.

Mohli byste argumentovat tím, že dříve se také hodně četlo a koukalo do papírů či učebnic. Je v tom ale rozdíl: čtení na papíru není pro naše oči tak náročné. Je to dané tím, že naše oko je tak „uhranuto“ umělým zářením z obrazovky či displeje, že při soustředění se na čtení prozářených písmenek začne naše oko automaticky mrkat méně. Mrkání zaopatřuje oko slzným filmem, a když se tohoto filmu nedostává, oko začíná vysychat a tudíž pálit, svědit, slzet a až bolet. Situaci neulehčuje ani typicky suchý kancelářský vzduch či klimatizace.

Dlouhodobé vystavování takovýmto podmínkám může vést k zánětu spojivek či rohovky, či syndromu suchého oka. Ten určí lékař pomoci obarvené kapaliny, která změří poločas rozpadu slzného filmu.

Jenže pracovat musíme, a práce s počítačem je dnes téměř nevyhnutelná, i pro dříve typicky manuální povolání. Naštěstí existuje pár snadných preventivních rad, které mohou velmi pomoci, pokud se na ně soustředíme a řídíme se jimi. Mezi tyto rady patří:

  • dělat si při práci na počítači zhruba každých 20 min pauzu a hledět do dálky, např. z okna;
  • pokud možno otvírat často v kanceláři okno, vlhký kyslík dělá naším očím dobře a vrací je do normálu;
  • jít občas ven na krátkou procházku;
  • záměrně mrkat – pomůže zvlhčit oko;
  • dbát na správný příjem tekutin, vitamínů a minerálů;
  • vlhčit oči umělými slzami či očními lubrikanty.

Posledně zmíněné nám pomůže, pokud jsme dostatečně nedodrželi prevenci a ocitneme se odpoledne či večer v kanceláři nad neodkladným pracovním úkolem. V tu chvíli se hodí mít v šuplíku zvlhčující oční kapky. Na trhu je velký výběr takovýchto produktů a záleží, co jak komu lépe sedne. Nechte si poradit od lékárníka, ten vám poradí na základě složení kapek a názorů od lidí.

Oční kapky je nutno kapat správně. Před použitím balení důkladně protřepejte a zahřejte v dlani. Zakloňte hlavu a jemně stáhněte oční víčko dolů. Kápněte do spodního spojivkového vaku. Zavřete oči alespoň na 20 sekund a zakoulejte jimi, aby se tekutina rovnoměrně rozprostřela. Poté otevřete oči. Ze začátku se to může zdát nepříjemné, ale po chvíli se dostavuje úleva. V případě potřeby opakujte s druhým okem.