Zápach z úst způsobuje často nepříjemná faux pas. Zabraňte mu!

Říká se tomu odborně halitóza a nejde o nic jiného než o obyčejný zápach z úst. Sice nebolí, ale může signalizovat zdravotní komplikace nebo přinejmenším špatnou životosprávu. A nadto dostává postiženého i jeho okolí do nekomfortních situací.

Podle statistik až 80 % lidí odradí pach z úst od dalšího setkání. Zbylých 20 % je pak nuceno podstupovat společensky nepříjemné chvíle znovu a znovu a láme si hlavu, jak problém vyřešit.

V dnešním článku si popíšeme mimo jiné i to, jak na pach některého našeho blízkého citlivě upozornit, stejně tak i jak detekovat svůj vlastní špatný odér. Ještě dříve ale zodpovíme neméně důležité otázky: jak halitóza vzniká, co ji způsobuje a jak ji léčit.

Kouření, špatné čištění zubů, dieta: jedny z nejběžnějších příčin

Je to trápení, které postihuje každého čtvrtého a jež nejčastěji postihuje muže ve věku 40 – 50 let. Zápach z úst může být buďto přechodný nebo trvalý. Mezi jeho nejčastější příčiny patří:

  • tabák. Tabák produkuje odér z úst sám o sobě. Navíc má ale sekundární efekt v podobě vzniku onemocnění dásní, jež je rovněž doprovázeno odpudivým pachem;
  • jídlo. Každého napadnou potraviny typu olomoucké syrečky či cibule a česnek, jež generují krátkodobý zápach. Komplikace ale dokáže způsobit jakákoli potravina, když dochází k rozkladu částeček jídla zachycených mezi zuby;
  • sucho v ústech. Sliny ústa přirozeně čistí. Pokud chybí, ať už v důsledku specifických podmínek okolního vzduchu nebo v důsledku nemoci typu xerostomie, dostaví se zápach;
  • špatná dentální hygiena. Nečistoty usazené v ústech jsou spojeny se zdravotními riziky a toto je jen jedno z nich. Tohle má na mysli váš zubní lékař, když vám klade na srdce, abyste si čistili zuby důkladně.
  • „drastická“ dieta. I to se může stát: při půstu nebo dietě spojené s nízkým příjmem cukrů může vzniknout halitóza. Tělo je nuceno štěpit tuky a produkovány jsou při tom chemické látky zvané ketony. Ty způsobují, že váš dech zapáchá.
  • další příčiny. Zmiňme jen heslovitě: zubní kaz, deprese, žaludeční vředy a refluxní choroba, cukrovka, zánět horních nebo dolních cest dýchacích, nedostatek pohybu, nevyvážená strava.

Krátkodobá řešení známe všichni. A co ta dlouhodobá?

Zbavit se halitózy bývá většinou velmi snadné. Existují účinná krátkodobá řešení, po kterých sáhne většina z nás: žvýkačka, ústní voda nebo ústní sprej, mentolka. Co byste měli učinit, chcete-li se pachu z úst zbavit nadobro?

  • Pořádně si čistit zuby. Mnozí si trable přivodí tím, že čistí jednou denně: pak je skutečně zapotřebí chopit se kartáčku dvakrát, ne-li dokonce třikrát za den. Důležitá je nejen frekvence, ale i délka čištění: stravte nad umyvadlem delší čas a věnujte péči každému jednotlivému zubu.
  • Volit více prostředků ústní hygieny. Kromě kartáčku používat zubní nitě, gumovou škrabku pro šetrné odstranění bakterií z úst, ústní vodu.
  • Pít hodně vody. A kromě toho se vyhýbat alkoholu a kávě, jež dehydrují.
  • Omezit kouření nebo s ním zcela přestat.

Raději se nechte zkontrolovat partnerem nebo kamarádem

Sami nikdy nemáme šanci se dozvědět celý rozměr problému, který možná máme. Většinou je tendence zápach podceňovat. Zároveň ale existuje choroba zvaná halitofobie čili přehnaná obava o čistotu vlastního dechu. Postižení si obsesivně pročistí ústa při každé možné příležitosti, třebaže žádným odpudivým odérem netrpí.

Na každý pád je dobré požádat partnera, příbuzného nebo přítele, aby vám objektivně řekl, zdali je váš dech v pořádku.

Není-li nikdo nablízku, olízněte si zápěstí, počkejte pár okamžiků a pak si k němu přičichněte. Pokud nic necítíte, můžete být klidní.

Jak upozornit na halitózu vašeho blízkého?

Je-li ve vašem okolí někdo, jehož zápach z úst je nesnesitelný pro všechny a nikdo nemá to srdce mu to říct, stojíte před mimořádnou zkouškou z asertivní komunikace.

Důležitý je přátelský přístup. Dejte této osobě najevo, že vám na ní záleží. I kdyby to byla pravda, nezmiňujte, že nepříjemným zápachem obtěžuje už dlouhé měsíce. Toto zjištění by dotyčného mrzelo a mohl by cítit vztek vůči všem, kteří mu nechtěli takto důležitou a přitom citlivou informaci sdělit.

Buďte taktní a empatičtí.

Pokud se i tak bojíte trapasu, můžete si pomoci anonymním vzkazem. Efektivní také je pravidelné ponechání přátelského dárku na stole: balíček žvýkaček, mentolek či lahvička ústní vody. Pět či deset takových dárečků už nakopne i pomaleji chápajícího jedince.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/166636.php#symptoms
https://www.parodontax.cz/nejnovejsi-informace/zapach-z-ust-a-jeho-priciny/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/Infografika_-_zápach_z_úst_v_ČR.png