20. březen je Světovým dnem ústního zdraví

Světový den ústního zdraví si letos připomeneme již po desáté. Jeho hlavním smyslem bylo a stále je snaha zdůraznit význam ústní hygieny v rámci celkového zdraví. Proto si připomeneme, jak důležitá je správná prevence, zejména proti výskytu zubního kazu bez ohledu na věk.

Poprvé se Světový den ústního zdraví konal 20. března v roce 2008. Zorganizovala jej Světová dentální federace (FDI) ve spolupráci s dentálními asociacemi a dalšími globálními partnery. V České republice se Světový den ústního zdraví poprvé oslavil v roce 2014.

U nás je tento den silně podporován Českou stomatologickou komorou, Asociací dentálních hygienistek, Sdružením studentů stomatologie, výukovými programy a dalšími partnery, kteří se ve světě ústní hygieny pohybují.

Po celý březen probíhají akce na téma ústní zdraví

Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšení povědomí o správné ústní hygieně a vhodných návycích, protože mají značný vliv i na celkové zdraví. Patří sem nejen pravidelné čištění zubů, ale také zdravé stravovací návyky s minimálním obsahem cukrů, které zubům škodí nejvíce.

Zajímavé akce se nekonají pouze v tento jediný den, ale v průběhu celého měsíce března. Seznam všech akcí najdete na stránkách věnovaných přímo Světovému dni ústnímu zdraví. Některé akce jsou určené široké veřejnosti, jiné mohou navštívit pouze přihlášení odborníci. Nejvíce akcí a přednášek se uskuteční 19. až 23. března. Akce se konají na vybraných pracovištích po celé České republice.

Mezi veřejné akce, které zaujmou především zájemce o studium tohoto oboru, patří Den otevřených dveří oboru dentální hygiena, prohlídka výukového centra studentů dentální hygieny (VOŠZ na Praze 1).

7 pravidel ústní hygieny

Jak jste na tom vy s ústní hygienou? Bohužel je všeobecně známo, že už malé děti trápí zkažené zuby. Příčinou je špatná prevence a také nezdravá strava bohatá na jednoduché cukry. Rodiče by si měli uvědomit, že vhodné návyky je třeba vštípit již malým dětem od prvních zoubků.

Mezi nejčastější nedostatky ústní hygieny patří:

 • Čištění zubů věnujeme málo času
 • Zuby si čistíme špatnou technikou
 • Nečistíme si zuby po jídle
 • Zapomínáme na pravidelné kontroly u zubaře

Dodržujte základní pravidla ústní hygieny a o prevenci máte postaráno.

 1. Zuby si čistěte 2x denně, nejlépe ráno a večer.
 2. Od plaku a nečistot je potřeba očistit každý zub, a to důkladně, tj. všechny plochy, ze všech směrů.
 3. Alespoň 2x krát ročně navštivte zubního lékaře a ideálně i zubní hygienistku.
 4. Nekuřte.
 5. Nepijte alkohol.
 6. Jezte zdravě.
 7. Při kontaktních sportech používejte chrániče zubů.