Vaginální infekce: Jak si ve zdraví užít horké letní dny?

 

Většina žen si nedovede léto představit bez dovolené u moře. Volné chvíle trávíme s rodinou a přáteli u vody nebo na výletech. Pracovní dny se snažíme přežít, jak to jde. Čas odpočinku i pracovní pohodu však může narušit vaginální infekce. Kde se bere?

Vlhké plavky nebo neprodyšné formální oblečení na obchodních schůzkách, silonové punčocháče a cyklistické dresy z umělých materiálů, bazény s chlorovanou vodou nebo koupání v přírodě, cestování do práce anebo na dovolenou spojené s dlouhým sezením na syntetickém sedadle auta či letadla. To všechno, ve spojení se stresem nebo nedostatkem kvalitního spánku v rozpáleném paneláku, může vést ke vzniku vaginální infekce.

Jak vzniká a jak se jí bránit?

Ženská pochva je za normálních okolností osídlena řadou bakterií (streptokoky, stafylokoky, laktobacily a další), u většiny žen najdeme i kvasinky a viry, a to i za fyziologických okolností – tedy u zdravých žen. Všechny tyto mikroorganizmy se vzájemně udržují v rovnováze, a tím je zajištěno i stabilní prostředí s minimálními výkyvy pH.

Ideální stav může narušit řada faktorů počínaje „zapařením“ a konče hormonální nerovnováhou. K příčinám může patřit:

 • těsně přiléhající syntetické prádlo nebo vložky, které zvyšují teplotu a vlhkost
 • nadměrná hygiena (používání mýdla mění přirozené pH)
 • dlouhé koupele v teplé vodě (i voda může narušit pH, navíc v kombinaci s teplem z koupele)
 • koupání v „přechlorované“ vodě bazénu nebo naopak v přírodě
 • u sedavých zaměstnání je zejména v létě nevhodný neprodyšný potah sedadla
 • stres a oslabení jinou infekcí narušuje obranyschopnost
 • cukrovka, obzvláště neléčená
 • terapie kortikosteroidy a antibiotiky (která likvidují přirozené poševní osídlení)
 • zvýšená frekvence pohlavních styků či partnerů nebo nedostatečná lubrikace při sexu
 • hladina pohlavních hormonů (léky obsahující estrogeny ovlivňují růst buněk poševní sliznice a její prokrvení)
 • těhotenství, kdy je poševní sliznice vnímavější pro kvasinkovou infekci. Vyšší hladina pohlavních hormonů způsobuje vyšší hladinu glykogenu v pochvě, což zlepšuje podmínky pro růst a množení kvasinek.
 • celková životospráva, například pitný režim

 

Jakmile dojde k narušení rovnováhy, stáváme se snadnou obětí vaginální infekce. Ta může mít různé původce, k nejčastějším patří kvasinky, které způsobují vaginální mykózy. Vyskytují se však i smíšené infekce, například mykoticko-bakteriální onemocnění.

Kvasinka Candida albicans způsobuje většinu všech mykóz. S tímto nepříjemným intimním onemocněním se setkáváme zejména v létě, jelikož kvasinky se množí (a přemnožují) nejlépe v teplém a vlhkém prostředí. Předpokládaná inkubační doba infekce je 2–5 dnů. Příznaky jsou různorodé a intenzita potíží je obvykle přímo úměrná množství kvasinek.

 

Jak se infekce projevuje?

Prvním příznakem, který na sobě žena obvykle pozoruje, je svědění, které je dráždivé a často téměř k nevydržení. Bolest v podbřišku, zarudnutí, otok, pálení pochvy, bolesti při močení a při pohlavním styku často doprovází výtok, který může být různě zbarvený nebo hrudkovitý a v některých případech velmi nepříjemně zapáchá. U jednotlivých pacientek se projevy liší, u některých převládá výtok, u jiných svědění a zarudnutí, které může postihovat i močové ústrojí nebo oblast konečníku. Odhaduje se, že asi 1/3 infikovaných žen nemá příznaky žádné. Je důležité vědět, že pochva je přirozeně vlhká a u většiny žen pravidelně dochází k fyziologickému výtoku díky přirozeně intenzivnější tvorbě poševního sekretu v některých fázích menstruačního cyklu – v takovém případě nejde o infekci, ale o běžnou součást života ženy.

 

Co se dá dělat?

V případě výskytu nepříznivých příznaků nezbývá než vyhledat pomoc lékaře – gynekologa. Ten podle vzhledu pochvy, případně na základě mikroskopického zjištění původce zvolí vhodnou léčbu, která je v případě neopakované kvasinkové infekce obvykle bezproblémová. Po několikadenní aplikaci vaginálních čípků, tablet nebo krémů obvykle příznaky vymizí. V závažnějších případech se nasazuje celková léčba, a to pomocí antibiotik či antimykotik. Nevýhodou léčby antibiotiky je likvidace i tělu prospěšných mikroorganismů. Při mírných obtížích je možné využít volně prodejné přípravky dostupné v lékárně.

U sexuálně aktivních lidí by měla probíhat léčba u obou partnerů současně. U mužů může vzniknout zánět, který se projevuje zarudnutím, svěděním a pálením žaludu pohlavního údu. Vzhledem k bolestivosti a možnému přenosu infekce se doporučuje po dobu léčby sexuální půst.

Opakovaná infekce může být příznakem závažnějšího stavu souvisejícího s jinými zdravotními problémy. U diabetiček je důležité dodržování léčby, pacientky s poruchami imunity by měly potíže konzultovat i s imunologem. Na doporučení lékaře může dojít k vysazení hormonální terapie nebo kortikoidů.

Zejména v případě dlouhodobých problémů, kdy je ohrožena kvalita života ženy a partnerského soužití, je důležitá prevence spočívající v omezení rizikových faktorů.

 • omezení vlhkosti a potivosti intimních partií, tj. vyloučení prádla z neprodyšných materiálů, častá výměna vložek během menstruace, převlékání z mokrých plavek apod.
 • používání intimního mýdla s přizpůsobeným pH
 • minimalizování doby koupele, nejvhodnější je sprchování

 

Cílem dodržování těchto jednoduchých zásad je udržování přirozeného prostředí, které je pak odolnější vůči přemnožení kvasinek nebo jiných původců vaginálních obtíží.

 

Babské rady jsou v tomto případě poměrně nedávného data, protože v minulosti ženy netrávily celé dny v silonkách a neprožívaly dovolenou ve vířivce. Vhodnou prevencí je nošení sukní, nejlépe „na ostro“ (bez spodních kalhotek). Jako podpůrná léčba je často doporučováno omezení sladkostí, protože cukry jsou oblíbenou pochoutkou i pro kvasinky. Vyzkoušet můžete pití tradičních ženských čajů z kontryhele nebo řebříčku. Radou k nezaplacení je, že byste měly vydržet se neškrábat, protože škrábání usnadňuje šíření infekce a ve výsledku ji může ještě zhoršit. Avšak pokud už onemocnění propuklo, zanechte shánění domácích receptů a raději běžte k lékaři, protože včasná diagnóza je často zárukou úspěchu.