Specializováno na vitamíny

Vitamíny jsou látky, které jsou nutné pro správné fungování organismu. Každý vitamín má svoje vlastní, velmi specifické úkoly, které neumí zajistit žádné jiné sloučeniny. Jejich nedostatek se proto může projevit formou nejrůznějších onemocnění a poruch.

Až na výjimky není naše tělo schopno produkovat vitamíny pro zajištění denní spotřeby samo, a proto je musíme získávat zvenčí, nejčastěji z potravy. Nedostatek některého typu potravin spojovali s původem řady nemocí již starověcí badatelé. Své poznatky získávali za často otřesných podmínek na zámořských cestách, během válečných konfliktů nebo v dobách sucha a hladomoru, kdy si všímali, že například dlouhodobý nedostatek ovoce a zeleniny způsobuje nemoc „scorbut“ neboli kurděje vyvolané nedostatkem vitamínu C.

Vitamín C je pro lidský organismus nenahraditelný

K jeho nejznámějším účinkům patří udržování zdravého imunitního systému – již mírný nedostatek vitamínu C může být příčinou snížené odolnosti vůči infekcím a delší doby rekonvalescence nebo zhoršeného hojení ran. Svým působením přispívá k normálnímu fungování psychiky a nervového systému, snižuje únavu a vyčerpání. Podílí se také na tvorbě kolagenu, který je důležitou stavební jednotkou našich cév, chrupavek a kostí, kůže, dásní i zubů. Podílí se také na mnoha metabolických pochodech – jakožto antioxidant chrání buňky proti působení volných radikálů kyslíku a zpomaluje tak stárnutí buněk, podílí se na regeneraci vitamínu E či na vstřebávání iontů železa (které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek).

Měli bychom vitamíny doplňovat uměle?

V dnešní době, kdy se na nás z médií hrnou nejrůznější trendy zdravé výživy, může být složité zaujmout správné stanovisko. Metabolismus je navíc natolik složitý, že nejjednodušší radou je zachovávat zdravý rozum a řídit se tím, že bychom měli jíst všeho s mírou. Někdy to však není možné nebo to nestačí. K důvodům doplňování vitamínů proto patří poruchy metabolismu (vedoucí ke špatnému vstřebávání), alergie (na mléko či jiné stěžejní potraviny) nebo období zvýšené zátěže (například při nástupu do školy, po nemoci či po úrazu, při opakovaných infekcích) atp.

Pokud řešíme užívání vitamínů v podobě jiné než ze stravy, měli bychom vzít v úvahu, že na trhu jsou výrobky s velkými rozdíly v kvalitě. Jsou vitamíny, které jsou registrované i přímo jako léky. To znamená, že jejich léčivý účinek a složení jsou ověřovány. Dále je možné užívat vitaminy v podobě volně prodejných doplňků stravy. Vždy je ale nutné vybírat přípravky renomovaných výrobců a svá rozhodnutí konzultovat s odborníkem – tedy lékařem či lékárníkem. Nicméně ani doplňky stravy nemohou sloužit jako náhrada za pestrou a vyváženou stravu.