Saunování je zdravé v zimě i v létě

Ze severských zemí se do celého světa rozšířila obliba „společného pocení“ v uzavřeném prostoru vyhřátém na vysokou teplotu. Na mysli máme samozřejmě saunování. Dnes už klasická finská sauna patří ke standardnímu vybavení bazénů, hotelů a samozřejmě i wellness center. Oblíbená je klasická finská sauna, ale i speciální sauny (např. medová sauna, tropická sauna, apod.), biosauny či parní lázně.

Zejména v zimním období, kdy nám chybí slunce a teplo, bývají veřejné sauny (nemáte-li doma vlastní) nacpané k prasknutí. Lidé navštěvují sauny především za účelem prohřátí prochladlého organismu a uvolnění. Účinky saunování jsou však mnohem širší a pro lidské zdraví neuvěřitelně prospěšné. Jako ostatně vše, i saunování má svá pravidla, která je vhodná dodržet. Jedině tak se blahodárné účinky saunování projeví naplno.

Kolébkou saunování je Finsko

Saunování je oblíbené zejména v severských zemích, kde je sauna standardní součástí každé finské domácnosti. Není proto zvláštní, že horké místnosti obložené dřevem své pojmenování získali právě po své „rodné“ zemi. V čem však spočívá skutečná hodnota saunování a proč je pro lidské zdraví tak přínosné?

Nejde o pouhou relaxační techniku, saunování má řadu prokázaných příznivých účinků na lidské zdraví. Pravidelné saunování, a tím myslíme nejméně jednou týdně, posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu, urychluje metabolismus, zlepšuje kardiovaskulární systém, působí protizánětlivě, urychluje metabolismus, pomáhá při léčbě dýchacích cest, detoxikuje, ulevuje od bolesti a příznivě působí na pokožku.

Saunování bývá zmiňováno také v souvislosti s hubnutím. To však není zcela pravda. Po saunování sice můžete zaznamenat úbytek na váze až 2 kilogramy, ale jedná se pouze o vypocené tekutiny v důsledku nadměrného pocení. Po doplnění tekutin, což je vhodné, se hmotnost vrátí do normálu.

Pravidla saunování. Jak na to?

Chcete-li ze saunování mít skutečný přínos, nezapomeňte si přečíst a dodržovat následující pravidla.

  1. Osprchujte se. Před prvním saunováním se důkladně osprchujte, abyste ze sebe smyli veškeré nečistoty a prach.
  2. Osušte se. Do sauny byste měli vejít umytí a důkladně osušení. Zabalte se do prostěradla, které obvykle dostanete na recepci.
  3. Saunování. V sauně byste měli setrvat 8 až 15 minut v závislosti na vašem individuálním pocitu. Nejste-li zvyklí, posaďte se nebo si lehněte na nižší lavici, kde je méně horký vzduch. Zátěž zvyšujte postupně.
  4. Ochlazení. Po opuštění sauny si dopřejte chladnou sprchu a použijte ochlazovací bazének. Skok do bazénku se doporučuje pouze zkušeným osobám.
  5. Odpočinek. Poté se zabalte, lehněte si na lehátko a odpočívejte po dobu cca 10 až 15 minut. Doplňte tekutiny. Celý proces je ideální zopakovat 3krát.

Saunování nevynechávejte ani během horkého léta

Saunování je spojené především se zimními měsíci. Odborníci však saunování doporučují alespoň 1krát týdně a to po celý rok. Nezapomeňte, že i v létě dostává imunitní systém pořádně zabrat. Časté změny teplot, a máme na mysli především přechody mezi klimatizovanými a neklimatizovanými prostory, které jsou hlavní příčinou letního nachlazení. Saunování obranné schopnosti organismu posiluje a díky tomu lépe zvládnete i obvyklé letní zdravotní „nesnáze“.

Přečtěte si v naší Poradně o otužování