Obyčejné nachlazení versus zákeřná chřipka

Společně s prvními mrazivými dny nás více než kdy jindy trápí bolest v krku, dráždivý kašel, neodbytná rýma, častá únava a někdy i horečka. Nachlazení i chřipka přitom způsobují obdobné potíže provázené shodnými příznaky. Pozdě odhalená nebo dokonce zanedbaná chřipka však může být i velmi nebezpečná.

Ročně onemocní chřipkou statisíce obyvatel České republiky. Nejvyšší výskyt je u malých dětí, největšími komplikacemi případně úmrtím jsou ohroženi senioři. Statistiky uvádějí, že až 90 % zemřelých na chřipku pochází z populace 65+.* Ohledně nachlazení žádné statistiky neexistují. Je to logické. Evidovat každého člověka, který občas trpí rýmou a kašlem, jednoduše není možné. Ne každý s těmito příznaky hned běží ke svému lékaři a většinou se spokojí s návštěvou lékárny, odpočinkem a zvýšeným příjmem vitamínů. Přehlížení chřipky a její záměna s pouhým nachlazením se však nemusí vyplatit.

Nachlazení přichází zvolna, chřipka útočí rychle

Jak nachlazení, tak i chřipka jsou nemocemi dýchacích cest. Jejich viry jsou přenášeny vzduchem, k nákaze tak dochází jejich vdechnutím či následkem prochladnutí organismu. Prvními příznaky nachlazení jsou bolest v krku, rýma a kašel. Ty mohou být doprovázeny bolestí hlavy, únavou a zvýšením tělesné teploty.

Hlavní rozdíl mezi nachlazením a chřipkou spočívá v nástupu nemoci. Zatímco u nachlazení je postup pozvolný a stav postiženého se zhoršuje pomalu, chřipka útočí velmi rychle. Ode dne propuknutí se projevuje vysokými horečkami spolu se zimnicí a bolestmi svalů a kloubů. Nemoc mohou provázet nevolnosti, průjmy i zvracení. Tato fáze chřipky organismus velmi vyčerpává a překonání tohoto oslabení je zásadní. Hlavní nebezpečí totiž spočívá v kombinaci s dalšími infekcemi, nejčastěji kašlem, který může přerůst i v zápal plic.

Nejlepší obranou je prevence

Říká se, že nejlepší obranou bývá útok. Neplatí to ale vždy. V případě nachlazení není nutné se nijak výrazně omezovat, záleží na tom, jak se nemocný cítí. S rýmou i kašlem lze sice normálně fungovat, nic se však nemá přehánět. Oslabený organismus je třeba šetřit a dovolit mu nabrat potřebnou sílu pro boj s nákazou. Nemluvě o tom, že i nachlazení je přenosné onemocnění.

Chřipka je choroba závažnější a rozhodně nemá smysl se ji pokoušet „přechodit“, jak bohužel řada lidí činí. Příznaky chřipky sice opravdu po týdnu zmizí, velmi často se však nemoc vrátí, a to v mnohem horší podobě. V případě chřipky je tedy důležitý přísný klid a odpočinek. Pokud se objeví horečka, můžeme užívat léky snižující teplotu, a podle dalších příznaků kapky do nosu nebo přípravky proti kašli. Doporučené dávkování je vždy uvedeno v příbalovém letáku, užívání můžete konzultovat se svým lékařem či lékárníkem. V případě silných bolestí a nezvykle vysoké horečky vždy navštivte lékaře. Přecházení chřipky lidský organismus nadmíru zatěžuje a může vést až k poškození srdce i jiných důležitých orgánů.

Samozřejmě je vždy lepší vůbec neonemocnět. Nejlepší formou prevence je posilování imunity. Jednorázové doplňování vitamínu C však nestačí. Základem budování odolnosti vůči nemocem je zdravý životní styl spojený s vyváženým jídelníčkem, aktivním pohybem a vhodným odpočinkem.

A co očkování?

Zejména pro seniory a jinak oslabené jedince je doporučováno očkování proti chřipce. Chřipka totiž může zhoršovat průběh některých chronických onemocnění. Vakcína je osobám nad 65 let věku a některým dalším zákonem vyjmenovaným skupinám zdravotně oslabených hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Úhradu vakcíny nabízí některé zdravotní pojišťovny jako jeden z benefitů i jiným věkovým kategoriím, podrobnosti jsou na stránkách každé zdravotní pojišťovny. Nejvhodnější doba pro očkování začíná na podzim, za optimální je považován začátek listopadu.

* Zdroj: Chřipka – podceňované onemocnění Chlíbek Roman, Ministerstvo zdravotnictví České republiky [online]. Praha: MZČR, 2017.  [cit. 29.10.2019]. Dostupné z: http://www.mzcr.cz