Extrémně suchá, citlivá a atopická pokožka – víte, jaký je rozdíl?

První ochrannou vrstvu před škodlivými vlivy okolí představuje kůže, jeden z nejdůležitějších lidských orgánů. Pozornost vyžaduje zejména suchá a atopická pokožka, která je při nesprávné péči ohrožena rizikem vzniku zánětů a infekcí.

Citlivá (hypersenzitivní, podrážděná) kůže

Tento typ pokožky reaguje podrážděním na různé podněty. Projevuje se svěděním, pálením, štípáním, pocitem napjatosti, zarudnutím, šupinatěním a otoky neinfekční povahy, zánětlivého původu. Pokožka se může stát citlivou kdykoliv v průběhu života. Nejčastěji se příznaky objevují na obličeji, rtech, vlasové pokožce, rukou, ale i kdekoli jinde.

Její stav ovlivňují různé faktory od klimatických podmínek (horko, mráz, vlhkost), přes stres a znečištěné prostředí až po podmínky na pracovišti (např. častá práce s vodou či chemikáliemi). Nemalý vliv mohou mít také různé choroby jako onemocnění ledvin, diabetes i pravidelné užívání některých léků.

Suchá kůže

Suchá pokožka trpí neustálým nedostatkem vlhkosti. Výsledkem je suchá, drsná, nepružná, zarudlá, popraskaná pokožka, která může svědit. Čím méně vlhkosti pokožka má, tím snáze do ní pronikají škodlivé látky (prach, nečistoty, bakterie, alergeny apod.) a tím více je náchylnější k zánětům.

Stav suché pokožky se horší s postupujícím věkem a nesprávnou péči (např. mytí horkou vodou a mýdlem, používání nevhodné kosmetiky). Stejně jako u citlivé kůže na její stav negativně působí léky, výživa, počasí, ale i hormonální vlivy (v pubertě, během těhotenství) a genetické predispozice. Suchá kůže také může být příznakem jiných onemocnění (diabetes, atopický ekzém, choroby ledvin a jater atd.).

Atopická kůže (atopický ekzém, atopická dermatitida)

Jedná se o zánětlivé kožní onemocnění doprovázené suchou pokožkou, silným svěděním, zarudnutím a opakujícími se záněty. Při akutním zhoršení stavu se rozvíjí hodně svědivá místa, která vlivem škrábání mokvají a vznikají na nich krusty.

Atopický ekzém nejčastěji vyvolávají genetické predispozice, oslabený imunitní systém a znečištěné životní prostředí. Ohroženy jsou všechny věkové skupiny, včetně kojenců a malých dětí. Ekzém bohužel způsobuje nejen podrážděnou kůži, ale také stres, nespavost a negativně tak ovlivňuje kvalitu života.

Jak pečovat o citlivou, suchou až atopickou kůži?

Správná péče spočívá ve třech krocích – zdravý jídelníček, dostatek tekutin a vhodné ošetřující přípravky. Doporučovány jsou hydratující a promašťující přípravky, které pokožku hydratují, dodávají ji potřebnou vlhkost, zklidňují ji a mírní pocit napětí a svědění. Neméně důležité je také správné mytí.

U atopického ekzému je velmi důležité stav konzultovat s dermatologem, který doporučí nejvhodnější opatření a možnosti léčby. Pokud si nejste jisti typem pokožky, nebojte se navštívit dermatologa, který vám poskytne odbornou radu a péči.