Denně bychom měli vypít maximálně půl litru kávy a čaje

Obliba pití čaje a kávy je ohromná. Téměř každý Čech začíná den šálkem černého čaje či dobré kávy. A mnozí neskončí u jednoho šálku, ale další šálky si dopřejí v průběhu celého dne. Nad čistou vodou ohrnují nos a radši si dají sklenku slazené limonády, protože má aspoň nějakou chuť.

Takto by ale správný pitný režim opravdu vypadat neměl. Dostatek tekutin je důležitý pro správné fungování zdravého organismu. Avšak ne každá tekutina, kterou vypijete, je správnou volbou. Například zmiňovaná káva a čaj mají močopudné účinky. To znamená, že tělu tekutiny nedodávají, právě naopak.

Vypijete-li příliš mnoho čaje či kávy každý den, ztrácíte větší množství tekutin. A ztracené tekutiny je potřeba tělu vrátit, jinak vás čekají nepříjemné zdravotní problémy. Nedostatek tekutin se projeví horším vzhledem pokožky a vznikem celulitidy. Větší nárok je kladený i na metabolismus, který pracuje výrazně pomaleji. Zhoršuje se funkce ledvin a jater a z těla se nevylučují škodlivé a jedovaté látky. Jednoduše řečeno, dostatek vhodných tekutin přes den bychom si měli opravdu dobře hlídat.

Dodržujte pravidla správného pitného režimu

  1. Každý den vypijte nejméně 2 litry tekutin.
  2. Pijte především čistou vodu, přírodní minerálky a čerstvé ovocné šťávy.
  3. Pijte pravidelně. Přes den byste neměli pociťovat žízeň.
  4. K šálku kávy či čaje vypijte vždy sklenici vody.
  5. Vyhýbejte se velkému množství kávy, čaje, alkoholu a slazených nápojů.

Kolik bychom měli denně vypít tekutin? Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří. Při fyzické aktivitě je množství tekutin nutné navýšit s ohledem na intenzitu a délku činnosti.

Nejlepší je voda, přírodní minerálky a ovocné šťávy

Pitný režim nemusí být jednotvárný. Pít pouze vodu opravdu nemusíte. Do pitného režimu se počítají i přírodní minerální vody. Pozor si však dávejte na množství. Denně byste neměli vypít více než půl litru minerálky, obzvláště těch s vyšším obsahem minerálů. Všeho moc škodí a příliš vysoké množství minerálů může zatěžovat ledviny. Minerálky se rovněž liší v obsahu minerálů, a proto je vhodné je střídat.

Ovocné, a případně i zeleninové šťávy, jsou také skvělým doplňkem pitného režimu. Obsahují důležité vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Ideálními jsou samozřejmě přírodní čerstvé šťávy bez konzervantů, barviv a dalších chemických látek. Vodu obsahuje i čerstvé ovoce a zelenina, takže pokud si každý den dopřejete pár kousků, děláte dobře.

Nejste si jistí, zda je váš pitný režim dostatečný? Sledujte svou moč. Podle její barvy a množství poznáte, zda pijete hodně či málo. Na nedostatečné množství tekutin poukazuje především tmavá barva moči i to, že chodíte méně často „na malou“.