13. srpna – mezinárodní den leváků

V jedné epizodě populárního amerického seriálu Simpsonovi se postava Neda Flanderse cítí být utlačovaná společností, protože je levák. Otevře si obchod Levárium. A zažije velký obchodní úspěch, protože početná společnost leváků zde ke své velké úlevě najde vše potřebné – otvíráky na konzervy, nůžky i škrabky na brambory.

Zase až tak originální podnikatelský počin to ale nebyl. V reálném světě totiž byl první obchod pro leváky otevřen už roku 1978 v San Franciscu. Dnes takovýchto obchodů existují desítky. Jeden dokonce i v Praze, funguje zde již 14 let.

Už skoro 50 let svobody pro psaní levou rukou

Levákům se dnes zkrátka žije mnohem lépe než před lety. A zdaleka to není jen díky existenci specializovaných obchodů. Tou nejlepší zprávou totiž je, že skončilo násilné přeučování levorukých na pravoruké ve školách, alespoň tedy ve vyspělých zemích. V Československu byla tato praxe upravena v roce 1967. Vyhláška nařizovala všem učitelům a vychovatelům respektovat potřeby levorukých dětí při všech činnostech, kde by byl u nich prokazatelně narušen zdravý vývoj.

Pod heslem „tužka se prostě drží v pravé ruce“ byli učitelé schopni na žáky i vztáhnout ruku. Leváctví totiž bylo považováno za nevhodné či dokonce rebelské. Toto přeučování ale mohlo mít negativní dopady na dětskou psychiku, které se leckdy projevovaly i v dospělosti, např. okusováním nehtů, koktáním či větším sklonem k depresím.

Někdo se s touto situací vyrovnal lépe, jiný hůře, přeučený levák vykonává větší úsilí na běžné činnosti a nadměrně zatěžuje jednu polovinu mozku na úkor druhé.

Leváctví ve sportu – v mnoha případech výhoda

Leváctví je preference levé ruky či jiné části těla před pravou. Není to ale jen o použití rukou. Preference jsou pozorovatelné také ve funkci zraku či sluchu. To se pozná například podle toho, kterým okem se podíváte do mikroskopu nebo do hledí vzduchovky, případně které ucho nastražíte, když chcete slyšet hlasy z vedlejší místnosti. Velkým tématem je lateralita ve sportu. I fotbalisté mají svoji oblíbenou nohu. Podle výzkumů 81 % z nich upřednostní pravou. Je zajímavé, že tolik leváků patří mezi aktuálně nejlepší fotbalisty – Messi, Mahríz, Salah, Haaland či Lukaku. Levou kopali také Cruyff, Puskas, Patrik Berger nebo Petr Čech.

Zatímco u fotbalistů je sporné tvrdit, že dominantní levá noha je výhodná, u hokejových brankářů či u tenistů jde o populární tvrzení. Levorucí brankáři pochytají střely útočníků, kteří většinou míří instinktivně tam, kde pravorucí brankáři mají více volného místa – pod nebo nad lapačku. Levorucí tenisté zase své nejtvrdší údery posílají křižně přes celou šířku kurtu na soupeřovu slabší stranu čili na backhand. To pomáhá v kariéře například Rafaelu Nadalovi nebo Petře Kvitové.

Ambilaterální jsou lidé, kteří mají stejně (ne)šikovné obě ruce

Často se chybně uvádí, že leváctví je odborně lateralita. Je to proto, že začíná na písmeno L, které ve slovanských a germánských jazycích spojujeme s levou stranou. Pravdou ale je, že lateralita je dominance nebo preference jedné strany a souvisí s rozdílnou funkcí pravé a levé mozkové hemisféry. Synonymem levorukosti je sinistralita.

Zastavíme-li se ještě u laterality, rozlišujeme několik typů. Existuje zkřížená lateralita, kdy se neshoduje lateralita různých typů funkcí či orgánů. To je příklad už zmíněného fotbalisty Messiho, který přes své fenomenální kopy levou nohou píše zásadně pravou. Dále existuje ambilateralita. To znamená schopnost používat stejně dobře levou i pravou ruku. Je velmi těžké určit ten moment, kdy někdo skutečně má obě ruce naprosto stejně schopné vykonávat všechny různé úkony běžné denní činnosti. Proto není jasné, kolik lidí takových je. Uvádí se 3 až 5 %.

Leváctví je buďto vrozené, tedy geneticky přirozené, nebo patologické, vzniklé dysfunkcí části mozku.

Leváctví slavných osobností

Někdy se setkáme s názorem, že levorucí lidé mají vyšší tendenci být geniální. Argumentem k tomuto tvrzení je dlouhý výčet úspěšných leváků. Můžeme jej zmínit i zde: Barrack Obama, Keanu Reeves, Jim Carrey, Paul McCartney, Harry Truman, Winston Churchill, Bill Gates, Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte. Na druhou stranu, stejně dobře bychom mohli uvést dlouhý seznam geniálních pravorukých lidí.

I slavné osoby narážely na problémy spojené s jejich leváctvím. Tak například Jimi Hendrix si dlouho přál kytaru. Když ji ale v 15 letech dostal, byl to pravoruký Fender Stratocaster. Hendrix ale udělal ze slabiny silnou stránku. Naučil se hrát na struny v opačném gardu a vytvořil tak unikátní zvuk, který pravděpodobně nikdy nikdo nenapodobí.

Hůře na tom byl britský král Jiří VI. Jde o příklad toho, že levorucí lidé by neměli být přeučováni na psaní pravou rukou. Jiří k tomu byl nucen a jeho lekavost, úzkostné stavy a hlavně koktání, s nímž se potýkal až do dospělosti, mohly být důsledkem. Jeho osobě se věnuje film Králova řeč.

Mezinárodní den si připomínáme 13. srpna

13. srpna si připomínáme Den leváků. Tato událost vznikla ve Velké Británii roku 1992, letos má tedy 30. výročí. V Česku nemá tento den velkou pozornost, ale v Británii si leváci tento den jaksepatří užívají. Konají se sportovní zápasy leváků proti pravákům, levácké pití čaje či organizované akce, kde se praváci učí vykonávat každodenní činnosti leváckými nástroji. To se může hodit. Nikdy nevíte, kdy se přihodí úraz pravé ruky a kdy se najednou budete muset spolehnout na svoji méně využívanou končetinu…

Zdroje:

https://time.com/3107557/top-10-lefties/
https://tribuna.com/en/news/fcbarcelona-2021-05-07-is-messi-actually-righthanded-despite-being-leftfooted-you-asked-we-answered/
https://www.praha.eu/jnp/en/life_in_prague/residents_service/anything_for_left_handers.html
https://www.opppvyskov.cz/index.php/pracoviste/boskovice/93-rodic-boskovice/358-zkrizena-lateralita-cviceni-pro-spolupraci-mozkovych-hemisfer
https://www.vitalia.cz/clanky/preuceny-levak-si-plete-levou-a-pravou/
https://clanky.rvp.cz/clanek/k/p/2870/LEVACI.html
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/vyhody-levaka.A160401_140048_zdravi_pet