10 cviků do kanceláře: posilujte při práci

Nejlepší způsob, jak udržovat tělo v kondici, je dopřát mu pořádnou péči. Ideálně tedy si ráno přivstat o půl hodiny dříve a provést důkladnou ranní rozcvičku. Jenže málokdo je ochoten věnovat této bohulibé činnosti tolik času a energie. Tento článek je tedy určen pro ty z vás, kteří nevyžadují být ve formě a kondici neporazitelného Nicka Cartera z filmu Adéla ještě nevečeřela, kteří chtějí pouze udržet tělo zdravé a vyhnout se potížím se svaly, klouby a s krevním oběhem. Zkuste do své každodenní pracovní činnosti, řekněme po každém větším dokončeném úkolu nebo po každých pěti vyřízených e-mailech, zařadit některé z následujících cviků.

Krční páteř

Zavřete oči a vzpřímeně se usaďte na židli. Sledujte svůj dech, přičemž se snažte pomalu a klidně dýchat jen nosem. Poté s pomalým výdechem otočte hlavu k levému rameni (jestliže vám v krku křupe, není to dobrý signál – svědčí o poškozených vazech a s krkem bychom se tak měli naučit hýbat ještě pomaleji). S nádechem otočte krkem zpět na střed a pak by měl následovat další pomalý výdech a naklonění k pravému rameni. Cvik opakujte alespoň 3x na každou stranu.

Ramena

Zvedněte obě ramena co nejvýše směrem k uším. Vydržte několik vteřin a pak je pomalu spusťte dolů. Opakujte několikrát.

Hruď

Při sezení na židli spojte ruce za zády. Můžete i překřížit prsty. Se vzpřímenými zády se snažte zaklonit, jak jen vám to vaše záda nebo opěradlo židle dovolí. Hlavu ponechte v prodloužení páteře, nezaklánějte ji příliš. Zůstaňte v záklonu 5 – 10 vteřin a poté se uvolněte.

Paže a boky

Zvedněte ruce nad hlavu a levou rukou uchopte pravé zápěstí. Na výdech udělejte úklonu do strany, na nádech se vraťte zpátky. Pamatujte na pevné a vzpřímené postavení těla. Jakmile vystřídáte dvakrát nebo třikrát obě strany, zopakujte totéž, ale tentokrát pravou rukou držte zápěstí levé ruky.

Břicho

Posaďte se na židli a položte si dlaně na stehna. S výdechem zakulaťte záda a bradu přitáhněte co nejníže k hrudníku, jak to jde. S nadechnutím otevřete hrudník a zvedněte hlavu.

Hýždě

Postavte se zády ke zdi, mírně rozkročte nohy a pomalu posunujte těžiště směrem dolů. Měli byste se dostat až do pozice, kdy budete dřepět s chodidly na zemi. Zase se postavte a zopakujte třikrát.

Kolena

Kancelářské dřepy. Postavte se a posaďte se na židli desetkrát za sebou.

Lýtka

Postavte se za židli a držte se jí – bude vaší oporou. Pomalu se postavte na špičky. Ve vzpřímeném stoji na špičkách vydržte několik vteřin a pak se opět spusťte dolů. Opakujte alespoň pětkrát.

Ještě jednou paže

Rozhlédněte se po kanceláři a najděte starý telefonní seznam nebo balík kancelářských papírů. Ideální je klasický balík s pěti sty listy A4. Uchopte jej oběma rukama a vsedě nebo ve stoje vzpírejte. Buďto nad hlavu nebo před sebe.

Nohy

Jistě máte v práci schody. Zapomeňte alespoň jednou denně na výtah a vyjděte do kanceláře po schodech. Pokud pracujete ve třetím patře nebo níže, mohli byste se motivovat k tomu se časem zbavit závislosti na výtahu úplně.

Zdroje:

https://www.vitalia.cz/galerie/tipy-na-kazdodenni-cviky-do-kancelare/#18

https://draxe.com/exercise-to-do-at-your-desk/