Lípa velkolistá
Tilia platyphyllos Scop
Lípa je vysoký, mohutný a krásný strom, který dosahuje výšky 10 až 25 metrů. Najdeme ji růst po celé Evropě. Přirozeně roste v západní, střední a jihovýchodní části Evropy a výjimečně ji najdeme také ve Švédsku, na Kavkaze a Malé Asii. U nás je běžnou součástí listnatých lesů v nížinách až nižších horských pásmech. Vzhledem ke svému požehnanému věku patří lípy k památným dlouhověkým stromům, které byly s oblibou vysazovány také v parcích, alejích a stráních.
Jedná se o jeden z mála medonosných stromů, které bývají na jaře doslova obalené tisícovkami včel. Pro lípu je typická velmi příjemná medová vůně v období květu a právě z lipových květů je vyráběný jeden z nejkvalitnějších medů vůbec. Léčivých účinků lípy si byly vědomy již starověké národy. Staří Řekové využívali lipové kúry k léčbě malomocenství (lepry) a při ztrátě vlasů. Později se začalo využívat i léčivých účinků květů, které pomáhaly při nachlazení, zažívacích obtížích, nemoci ledvin a dokonce i epilepsii.
Jako léčivá bylina se užívá listů a především květů, které obsahují účinné látky, jako jsou flavonové glykosidy, sliz, silice s farnesolem, třísloviny, éterické oleje, gumu, vosk a také látky podobné tokoferolu neboli vitamínu E.
Proč se doporučuje
- podporuje normální trávení
- podporuje normální funkce dýchacího systému
- působí relaxačně a pomáhá snáze usnout
Říká se že
- má močopudné a potopudné účinky
- má příznivé účinky při chorobách močového měchýře
- pomáhá při infekčních onemocněních
- urychluje léčbu rýmy a dalších projevů nachlazení
- uklidňuje dráždivý kašel
- příznivé působí při léčbě zánětu průdušek
- uklidňuje nervy
- ulehčuje od menstruačních bolestí
- pomáhá při srdečních křečích
- předchází infarktu
- léčí vředy a záněty
- obklady z listů spařených vodou léčí spáleniny, pohmožděniny a odřeniny
- u dětí pomáhá odstranit nervozitu, nespavost a podrážděnost
- podporuje chuť k jídlu
- utišuje bolest
Víte že
- Lípy dosahují výšky až 25 metrů a vyznačují se rozložitou korunou a srdčitými řapíkatými listy. Mladé větve se přitom vyznačují šedou a hladkou kůrou. Květenství je tvořeno 5 až 10 květy.
- Léčivé květy poskytují pouze tři druhy lípy – Lípa velkolistá, Lípa malolistá a Lípa obecná.
- Ze suchého dřeva lípy se připravuje dřevěné uhlí pomáhající při nadýmání, při požití jedů, nemocích jater i žlučníku.
- Lípa je častou součástí bylinných směsí, které obsahují také heřmánek, černý bez, maliník či tužebník.
- Lípa je medonosný strom, přičemž jeden strom dokáže vyprodukovat až 10 kg hodnotného medu.
- Lípa patří k dlouhověkým stromům. Nejstarší lípou v České republice jsou Klokočovská lípa, Tisíciletá lípa a Sudslavická lípa, které jsou odhadem staré přes 1000 let.
Recepty
Lipové bonbóny
Suroviny:
2 lžíce silného lipového čaje (sypaný)
120 g medu
100 g krystalového cukru
citrónová šťáva z ½ citrónu
Postup:
Všechny uvedené suroviny vařte do té doby, až získáte tzv. velkou perlu. Ta se vytvoří ve chvíli, kdy kapka cukru s medem na talíři ztvrdne. Výslednou hmotu vylijte na navlhčenou desku a nakrájejte na kousku. Bonbóny uložte do sklenic.
Užití:
Bonbóny pomáhají tišit kašel a léčí nachlazení.
Lipový likér
Suroviny:
Lipový květ
0,25 l vody
0,75 l 80% lihu
700 g medu
Postup:
Čerstvý lipový květ nasypte do poloviny sklenice od zavařovaček a zalijte čistým lihem. Poté nechte na slunném a teplém místě louhovat po dobu čtrnácti dní. Přeceďte, přidejte medový roztok a opět nechte uležet po dobu několika týdnů.
Užití:
Likér příznivě působí při nachlazení a léčbě kašle.
Další využití
Lipový květ není pouze osvědčeným lékem při nachlazení, ale využívá se také v kosmetice. Vyhlášená je například lipová kúra na vlasy. Stačí zalít 50 g sušeného lipového květu vroucí vodou a nechat vylouhovat 30 minut. Nálev jemně vmasírujte do pokožky a vlasů. Výsledkem jsou jemné, hebké a lesklé vlasy. Lipový zábal se používá při mytí obličeje a zesvětlení pih. Stačí přelít 2 polévkové lžíce lipových květů a nechat louhovat 20 minut.