Koriandr
Coriandrum sativum
Léčivá jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých koriandr je neoddělitelnou součástí zejména asijské kuchyně. V Evropě proti sobě staví dva tábory – jedněm lidem chutná, druhým se příčí. Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií. Právě tyto chemikálie se nachází v koriandru.
Někdo si tedy kvůli působení tohoto genu nikdy ke koriandru nenajde cestu. Většina se ale shodne s asijskými národy, že chuť koriandru je svěží, voňavá, někdy lehce pepřová, jindy citrusová.
Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jedním z nejstarších známých koření. Využívaly jej snad všechny hlavní starověké civilizace. Bývá zmiňován v čínských i indických lékařských knihách, na egyptských papyrech a objevuje se také ve Starém zákoně. Dnes planě roste ve Středomoří. Nacházíme jej ale i v Česku, kde je pěstován podobně jako příbuzný anýz, kmín nebo kopr.
Koriandr dosahuje výšky až 1 metru, lodyha se nahoře větví. Listy jsou dělené, čárkovité úkrojky, které mají svěží zelenou barvu. Květy jsou bílé či růžové, plod je kulatá dvounažka s žlutohnědou barvou. Celkově vzhledem tato rostlina připomíná petržel, výrazně se ale od něj odlišuje svojí vůní.
Bylina kvete začátkem léta. Sbírá se plod a list. Koriandr se využívá v gastronomii jako koření a dále také v léčitelství.
Proč se doporučuje
- účinkuje při zažívacích problémech, proti nadýmání, proti křečím břicha a kolikám v trávicím traktu;
- jde o přírodní protizánětlivý prostředek;
- má unikátní antioxidační vlastnosti;
- je bohatý na kyselinu listovou, vitamín C a beta-karoten. Pomáhá tak i pokožce, která je po jeho aplikaci měkká a pružná.
Říká se že
- koriandr má dokonce výraznější citrusové aroma nežli samotné citrusové plody;
- byl považován za silné afrodiziakum a vyráběl se z něj nápoj lásky čaj z listů;
- semínka koriandru se kandují a někteří lidé věří, že jejich žvýkáním je možné zamezit zápachu z úst;
- pomáhá odstranit kašel;
- čerstvý koriandr údajně dokáže z nitra buněk těla odstranit některé toxické látky.
Víte že
- k lidem netolerantním vůči vůni koriandru patřil zřejmě také slavný německý lékař a znalec léčivých rostlin Adam Lonitzer? Ve svém Bylináři píše: „Bylina ta odporné smrdí, semeno je zcela kulaté, dobré vůně (…) pité s vínem sladkým zabíjí červy a měsíční krvácení žen podporuje.“
- koriandr obsahuje linalool, složku, která dodává květinové aroma a používá se v čisticích prostředcích nebo nejrůznějších kosmetických přípravcích?
Recepty
Čaj proti nechutenství a zažívacím poruchám
Používáme drcená semena koriandru. Uděláme odvar v poměru 1 lžíce semen na 3 dl vody. Pro větší efekt připravte směs semen, přičemž koriandr zkombinujte s anýzem, kmínem a fenyklem, vše stejným dílem.
Zdroje:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/92-koriandr-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
https://adcuba.org/wellness/existuje-velmi-specificky-dvod-pro-nenavidite/
https://www.osivokeramika.cz/Blog/koriandr%20p%C4%9Bstov%C3%A1n%C3%AD%20a%20pou%C5%BEit%C3%AD%20v%20kuchyni
https://titbit.cz/clanky/koriandr-v-gastronomii/#:~:text=Koriandr%20a%20jeho%20vliv%20na%20zdrav%C3%AD&text=M%C3%A1%20toti%C5%BE%20protiz%C3%A1n%C4%9Btliv%C3%A9%20%C3%BA%C4%8Dinky%2C%20upravuje,vhodn%C3%BD%20pomocn%C3%ADk%20pro%20pos%C3%ADlen%C3%AD%20imunity.