Čekanka obecná
Cichorium intybus
Řeknete si: čekanka, jaké libě znějící jméno tato rostlinka má. Zní o tolik krásněji než německé „Wegwarte“. Ve skutečnosti jsou oba pojmy odvozené od stejného slova: čekat. Souvisí to se starou pověstí: dívka čekala na svého milého, než se vrátí z vojny. Přitom odmítla pomoci chudému pocestnému, což byl sám pan Bůh v přestrojení. Ten neochotné děvče potrestal: proměnil jej ve vysokou bylinu rostoucí podél cesty. Voják vracející se ze služby v ní bezpečně poznal svou milou: rostlina měla úplně stejnou barvu květů, jako měly smutné oči jeho milé.
Skutečně, naši předci (respektive předci našich západních sousedů) měli pocit, že čekanka obecná (Cichorium intybus) na někoho čeká. Okraje cest jsou jejím typickým stanovištěm, se svým dlouhým tuhým stonkem a květem zvědavě se naklánějícím k pěšině jako by měřila svým pohledem každého, kdo jde okolo. Takto čekanku najdete na stráži prakticky všude na světě. Z Evropy se totiž v průběhu staletí rozšířila do všech krajů světa, s výjimkou míst s extrémním klimatem, jako je Grónsko nebo Antarktida. Dorůstá výšky až jednoho metru, přičemž květy mají až 4 cm šířky. Všichni znají čekanku podle modrých květů, ale někdy mají tyto květy také barvu bílou nebo růžovou. Na sběr čekanky vyrazte mezi koncem jara a říjnem. Zajímat vás přitom bude zejména kořen, který je bohatý na inulin. Jedná se o druh vlákniny známý svými blahodárnými účinky na trávicí systém a celkové zdraví.
Proč se doporučuje
- Prospívá normálnímu stavu kostí a kloubů
- Stabilizuje hladinu glukózy v krvi
- Má pozitivní vliv na cévní soustavu, prospívá srdci
- Může pomoci játrům
- Prospívá normální funkci střevního traktu
Říká se že
- pozitivně ovlivňuje nervovou aktivitu, zlepšuje náladu
- podporuje zdraví vlasů, nehtů a pokožky
- podporuje očistu těla od parazitů a bakterií
Víte že
- ve starém Egyptě byl kořen čekanky používám jako protilátka při kousnutí hadů, škorpionů a smrtícího hmyzu?
- za starých časů se v českých zemích používal kořen jako náhrada kávy? Termín cikorková káva vychází z latinského pojmenování rostliny Cichorium.
Recepty
Tinktura z kořene čekanky
Nasbírejte množství kořenů a listů čekanky. Nakrájejte je nadrobno a zalijte je alkoholem. Na 50 gramů čekanky použijte 200 ml vodky nebo jiného destilátu. Nechte macerovat asi dva týdny, na temném místě při pokojové teplotě. Poté tinkturu přefiltrujte a přelijte do tmavé lahvičky. Dávkujte 2x až 3x denně 15-20 kapek tinktury v případě poruchy trávení nebo jako mírné diuretikum.