Vliv plastů na zdraví, jejich rozložitelnost a dopad na životní prostředí
Věděli jste, že každý kousek plastu, který byl kdy vyroben, je stále s námi na této planetě? Při takové masové výrobě je to opravdu problém, který se velmi zřetelně začíná projevovat na životním prostředí. Například rozložitelnost igelitového pytlíku je zhruba 1000 let, a to ještě pouze při vhodných podmínkách. U jiných druhů plastu, například u PET lahví, činí tato doba 100 let, a u polyethylenu (např. tvrdé lahvičky od šampónů či od mycích prostředků) je to zhruba 500 let. Neznepokojují Vás trochu tyto údaje? A to jsme ještě nezačali mluvit o přímém dopadu na lidské zdraví…
Plasty a jejich přímý vliv na naše zdraví
Když jdete do obchodu, tak jistě moc nepřemýšlíte nad tím, že je vše zabaleno v plastu. Bereme to jako normu, ačkoli naše babičky a dědečkové to ještě zdaleka nezažili. Jenže bohorovný klid není na místě… Je vědecky dokázáno, že chemické látky z plastových obalů mají škodlivé účinky. Například takový acetaldehyd je těkavý a přechází z obalu PET přímo do jídla či pití, obzvláště při vyšších teplotách. Tyto chemické látky pak narušují naše hormony a buňky, a kromě genetických změn, defektů při porodu, kožních nemocí, astmatu a mnoha dalších nemocí, mohou vést až k rakovině. Rozhodně se vyplatí zvážit tato rizika a zkusit tyto negativní dopady co nejvíce eliminovat. Plast má svou nenahraditelnou roli například v automobilovém či leteckém průmyslu, ale bohužel v potravinovém průmyslu pravděpodobně páchá více škody než užitku, nehledě na miliony tun jednorázových plastů, které zahlcují globální ekosystém. Podívejme se, co s tím můžeme udělat a jakým způsobem pomoci jak planetě, tak nám samým.
Jak se vyhnout nejškodlivějšímu vlivu plastů
I když plošně nemůžeme ovlivnit výrobu plastů a jejich spotřebu na celém světě, můžeme vybírat naší peněženkou, jaké typy výrobků budeme kupovat či jak je budeme používat. Podle Světové zdravotnické organizace se doporučuje:
- Kupovat jídlo ve skleněných nebo kovových obalech a vyvarovat se pití z plastových lahví obsahujících Bisfenol A;
- Neohřívat jídlo v plastových krabičkách, obecně v nich skladovat tučná jídla či je balit do průhledné folie;
- Nekupovat dětem plastové hračky nebo kousátka;
- Kupovat oblečení, ložní prádlo a nábytek vyrobené z přírodních materiálů;
- Vyvarovat se všech výrobků z PVC a Styrenu.
Kávu v přenosném kelímku, nákupy v látkových taškách
Ve svém každodenním životě najdete mnoho dalších situací, kde je možné se vystříhat užívání obligátních plastových produktů. Je vhodné například pořídit si pár látkových tašek a sáčků na nákup potravin a odmítat tak jednorázové igelitové tašky nabízené při každém nákupu. Ideální přístup je kupovat produkty na váhu a bez obalů. Také můžeme odmítat plastová brčka (či si pořídit vlastní kovové brčko) a jednorázové kelímky na kávu. Místo toho si dát kávu na místě či si nosit vlastní nádobku.
I malé změny začínající u jednotlivce mají velký dopad na celé lidstvo, jak jsme se v minulosti již mnohokrát přesvědčili. A navíc: kdo sleduje módní trendy, ten dobře ví, že ochrana životního prostředí a „eco friendly“ potraviny a jiné výrobky jsou v současné době v kurzu. Kdo chce jít s dobou, ten se bez vlastní skleněné láhve, přenosného kelímku na horké nápoje a dalších nezbytných doplňků neobejde.