Trápí vás nadváha? Příčinou přejídání může být nedostatek spánku
Spánek je pro zdraví velice důležitý. Lidé, kteří špatně a málo spí, mohou trpět řadou zdravotních problémů včetně obezity. Nedostatek spánku totiž vede ke zvýšené chuti na jídlo a přejídání. Alespoň to tvrdí vědci.
Podle vědců nedostatek spánku vede k vyšší spotřebě jídla a způsobuje tak nejen obezitu, ale i onemocnění srdce nebo diabetes. Nedostatečný spánek je příčinou únavy, která je příčinou změny hormonální aktivity. Lidské tělo se nachází ve větším stresu, které řeší větší chutí k jídlu. Chybí mu totiž energie, kterou se snaží nahradit právě jídlem a to zejména energeticky bohatými jídly, jako jsou například sladkosti. A taková kombinace je pro lidské zdraví velice nebezpečná.
Důkazem je studie zveřejněná v americkém časopise o zdraví, které se zúčastnilo 30 mladých a štíhlých žen a mužů, kteří byli rozděleni do dvou skupin. První skupina spala pouze 6 hodin. Tato skupina více jedla a její účastníci začali tloustnout. Naopak druhá skupina, která spala doporučených 8 hodin denně a více, neměla s udržením váhy žádný problém.
Vědce tato problematika zaujala natolik, že ji zopakovali. Skupině mužů ve věku dvaceti let naordinovali spánek dlouhý pouhé 4 hodiny denně. Jejich těla začala mít velké problémy strávit uhlovodany (např. chléb, těstoviny, rýži a brambory) a začala je ukládat v podobě tuku. Vědci tedy usoudili, že tělo pociťuje málo energie, kterou se poté snaží získat z většího množství jídla, které však nedokáže strávit.
Již jedna probdělá noc zpomaluje metabolismus. Nevyspalý člověk má po ránu vyšší hladinu cukru, stresových hormonů a hormonů, které zodpovídají za zvýšenou chuť k jídlu.
Podceňování spánku se nevyplácí
Mnoho lidí se domnívá, že jim stačí spát jen pár hodin denně. Spánek je pro ně ztráta času. To je však mylný názor, protože spánek má na lidské zdraví stejně zásadní vliv jako zdravá strava, pravidelný pohyb či pozitivní myšlení. I ve spánku organismus pracuje a produkuje hormony ovlivňující skladbu těla, jako jsou leptin a ghrelin.
Právě tyto dva hormony mají zásadní vliv na pocity hladu a nasycení. Nedostatek spánku může vyvolat snížení hladiny leptinu až o 18 % a naopak zvýšení ghrelinu až 28 %. Zatímco leptin mozku říká, kdy má dost, ghrelin jej povzbuzuje k přejídání. Bez spánku jednoduše není možné spalovat tuk. Pro zdraví je ideální spánek dlouhý sedm až devět hodin denně.