Tinnitus může potkat každého aneb jak chránit svůj sluch
Stalo se vám někdy, že jste se probudili například po bujaré tancovačce, koncertu nebo festivalu a cítili, že to s vaším sluchem není ono? Jako by vám v uších zvonilo, hučelo, cinkalo či šelestilo? Pak jste na vlastní kůži zažili tinnitus. Toto latinské slovo doslova znamená cinkání či zvonění, ale už i neodborná veřejnost ví, že je to lékařské označení pro mučivou odezvu našich uší na velký či dlouhodobý hluk, zánět ucha či zranění v oblasti hlavy a krku. Někdy má krátké trvání, ale mnohé z nás tinnitus trápí dlouhodobě.
Nebezpečí poslechu hlasité hudby
Ač je příčin tinnitu hned několik, nejčastěji si za něj můžeme sami, a to poslechem hlasité hudby. Jenže málokterý fanoušek kvalitní hudby si dokáže odříct kulturní požitky, zvláště teď v létě, které je bohaté na živé koncerty, festivaly nebo diskotéky. S hlasitou hudbou ostatně můžeme přijít do styku i doma – stačí pořádně „osolit volume“ sluchátek nebo reproduktorů. Bohužel Vás musíme varovat, že opakovaným poslechem hlasité hudby dochází k postupnému ničení sluchových buněk, které se nacházejí po celé délce hlemýždě (části zvukového aparátu). Tyto buňky se už neobnovují a tím dochází k předčasné nedoslýchavosti. Napřed přirozeně přestaneme vnímat zvuky na vyšší frekvenci (pískavé, vysoké tóny) a nedoslýchavost dále postupuje i na nižší frekvence. Při extrémní sluchové námaze dojde až na tinnitus. Při něm se naopak vysokých pískavých tónů či hučení v uších už nezbavíme. Postižení pacienti můžou trpět nespavostí, úzkostí a dokonce depresí.
Jak se chránit
Tinnitus se sice nedá léčit, pokud už postoupil hodně daleko, avšak při včasném zásahu se dá zmírnit. A to tím, že:
- se nebudeme soustředit na nepříjemné zvuky a zkusíme je vytěsnit, případně použijeme naslouchátko, které zesílí zvuky z okolí;
- budeme nosit ochranu uší, jako jsou ochranná sluchátka či speciální špunty do uší, obzvláště pokud jsme vystaveni velkému nebo dlouhodobému hluku;
- budeme poslouchat hudbu na přiměřené úrovni hlasitosti.
Riziková povolání
Druhý bod, tedy používání ochrany uší, platí především pro lidi, kteří mají hlukově náročnou práci, např. zaměstnanci letišť či staveb, dělníci ve strojním průmyslu či u výrobních linek, ale i barmani, zvukaři a samozřejmě muzikanti. Představte si, že tinnitem trpí i Chris Martin z Coldplay, Bono z U2, Phil Collins, Barbra Streisand, a z našich umělců uveďme alespoň Michala Pavlíčka.
26-letý hudebník chlapecké skupiny One Direction Louis Tomlinson uvedl, že za jeho tinnitus může hlasitý výskot fanynek při koncertech kapely. Přízeň mladých děvčat, kterou Louisovi bezpochyby závidí miliony jeho vrstevníků, tedy má i svoji stinnou stránku.
I pokud nemáme žádnou podobnou rizikovou profesi, vyhýbejme se příliš hlasitým tónům co nejvíce to jde. Zkusme si někdy vychutnat ten nejharmoničtější audiální zážitek – ryzí ticho, nezatížené rušivými tóny ani z vnějšího prostředí, ani z naší vlastní hlavy.