Letní strašáci: úpal a úžeh. Jak jim předcházet a čelit
Pokud se chystáte na dovolenou do teplých jižních krajin, měli byste se připravit na žhnoucí slunce a extrémně vysoké teploty. Na pozoru by se ale měli mít i ti z vás, kteří se rozhodli své letní plány spojit s naší krásnou vlastí. V červenci se v Česku léto projevovalo poměrně umírněně, skoro jakoby šetřilo své síly na rozpálení srpnových dní!
Právě s horkým létem jsou totiž spojené strašáky v podobě dehydratace organismu, úpalu či úžehu. Už jsme o nich slyšeli tolikrát, ať už z médií, nebo i z vyprávění našich známých. Přesto ale má řada z nás tendenci tyto nebezpečné jevy podceňovat. Proto neuškodí si je důkladně rozebrat a připomenout si, na co je třeba dát si pozor a jak chránit sebe i své blízké. Právě to si klade za úkol tento článek.
Úpal
Úpal vzniká z přehřátí jako takového, ani nemusí jít o přímé působení slunečního záření. Vzpomeňte si, jaké vedro v létě panuje například v dopravních prostředcích, v neklimatizovaných prostorech či třeba i v těsném pracovním oblečení. K tomu stačí lehká dehydratace a úpal s vámi může pěkně zatočit. První příznaky se projeví ve formě bolesti hlavy, zmatenosti a slabosti, závratě, nevolnosti až zvracení a tyto stavy doprovází zrychlené dýchaní a tep. Tělesná teplota dosahuje vysokých hodnot, klidně i nad 40 stupňů. Navenek u postiženého možné všimnout si horké a suché kůže.
Při podezření na úpal je zapotřebí odvést postiženého na chladné místo, dopřát mu odpočinek vleže (ideálně s vyvýšenýma nohama) a uvolnit či sundat těsný oděv. Pak je nutno postiženého ochlazovat studeným obkladem a doplňovat postupně tekutiny. Dalo by se to shrnout tak, že se budeme snažit postiženého celkově ochladit a zároveň uklidnit po psychické stránce: může být zmatený a vyděšený.
Ideální by ale samozřejmě bylo, aby to až do takového stavu nedošlo. Chraňme proto preventivně sebe a své nejbližší dostatečným přísunem tekutin, nošením volného a prodyšného oblečením a také častým ochlazováním, ať už sprchou nebo koupelí.
Úžeh
Na rozdíl od úpalu, úžeh je důsledkem přímého slunečního záření a může se projevit třeba až v noci nebo druhý den. Jedná se o podráždění mozku a mozkových blan a to obzvláště při delších pobytech na slunci s nekrytou hlavou. Příznaky se projevují podobně jako u úpalu, často se jedná totiž o kombinaci obou. Zde také platí zásady o ochlazování, obzvláště hlavy (!) a pozvolném doplňování tekutin. Prevencí je především nošení pokrývky hlavy, pití alespoň tří litrů tekutin denně (alkohol a káva se nepočítají), trávení času na přímém slunci jen po nezbytně nutnou dobu a vyhýbání se nepřiměřené fyzické aktivitě.
Nejhorší scénář
Pamatujte, že při výše zmíněných stavech může dojít až k selhání orgánů a bezvědomí a nutná je pak okamžitá hospitalizace. Nepodceňujte proto úpal či úžeh a neváhejte zavolat rychlou lékařskou pomoc, pokud vidíte, že se stav postiženého nelepší. Takže ať už trávíte léto ve městě, na chalupě či u moře, dbejte zvýšené opatrnosti a dodržujte výše uvedená preventivní opatření. A ještě jednou: pijte, pijte a pijte!