Letní slunovrat: magický svátek bohatý na tradice a zvyky
Nejvýznamnější svátky v kalendáři byly takřka bezvýhradně určeny uměle. O skutečném datu narození a úmrtí Ježíše Krista se vedou spory, Vánoce by tak klidně mohly být například v únoru a Velikonoce v květnu. Novému roku přisoudil datum 1. ledna gregoriánský kalendář, některé národy slaví přelom roku jindy. O dalších svátcích, jako jsou 1. máj nebo Dušičky, ani nemluvě.
Ale je jeden svátek, o jehož načasování rozhodla sama příroda. Jde o okamžik, kdy Slunce vstupuje do souhvězdí Raka, přičemž tím dosahuje nejsevernějšího bodu své pomyslné dráhy. Tím pádem má vůči světovému rovníku největší deklinaci, stíny všech objektů na severní polokouli jsou kratší než kdykoli jindy v roce a pochopitelně dochází k nejkratší noci. Letní slunovrat (většinou 21. června) je zkrátka Událost s velkým U. Některé země jej dokonce slaví jako státní svátek. Česko bohužel ne. Ale to neznamená, že si Slunovrat nemůžete užít. Nejlépe v souladu se starými zvyky a obyčeji.
Nepopsatelná energie a magie
Snad pro všechny staré civilizace a kultury byly slunovraty důvodem k oslavám. Křesťanská církev se snažila o vymýcení všech pohanských zvyků, ale právě u slunovratů se jí to nedařilo. Proto reagovala vytvořením nových svátků, které se se slunovraty termínově shodovaly. Letní slunovrat se tak změnil v oslavu svátku křesťanského světce Jana Křtitele a ze zapalování ohňů při zimním slunovratu se stalo zapalování svíček na vánočních stromečcích.
Tyto svátky provází jakási nepopsatelná energie, kterou mnozí spojují se silou křesťanského učení a s příběhy dvou významných kazatelů víry. Jiní ale připisují magičnost okamžiku tomu, že se pomyslně propojujeme s myšlením našich předků. Předků, kteří žili dávno před Janem Křtitelem a Ježíšem Kristem…
Není nad přírodní koupel
Konečně se dostáváme ke konkrétním zvykům a tradicím.
Důležitou úlohu má voda. Ta očišťuje každého nejen fyzicky, ale i duševně. Traduje se, že slunovratová koupel vám přidá na kráse. Proto se doporučuje najít během letního slunovratu přírodní zdroj vody – nikoli tedy sprchu nebo vanu, ale potok, říčku nebo studánku – a důkladně se svlažit. Například ve Finsku je letní slunovrat spojen s intenzivním saunováním, samozřejmě v tradičních dřevěných saunách na březích jezer. Málokterý Fin si nechá tuto tradici odříct, bohužel mnoho lidí zvyk spojuje s nadměrným pitím alkoholu. Každý rok pak finští záchranáři loví z jezer těla utonulých jedinců, kteří doplatili na příliš bujaré slavení.
Skákáním přes oheň proti bídě a nemocem
Klasickou součástí oslav letních slunovratů jsou ohně. Ty musí pořádně hořet, proto byly zapalovány posvátné hranice při západu slunce na kopcích. Kolem menších ohýnků se pak shlukovali lidé na úbočích a podél řek. Po západu slunce přišla řada na odvážné skákání přes oheň, do nějž se pouštěli malí i velcí. Ohni byla přisuzována očistná a obnovující síla a skákání mělo chránit před nemocemi a zajistit prosperitu a štěstí.
U ohně se pochopitelně také jedlo. Křesťané připravují tradiční svatojánský chlebíček, jenž se peče z mouky, másla, vajec, cukru, ořechů a rozinek. Přidat můžeme rovněž mandle, zavařené dýně a vanilku. Ke chlebu se výborně hodí dobré víno, takzvaná svatojánská láska. Jan Křtitel by měl pochopení: je totiž patronem nejen tkalců, krejčích, kožešníků a kovářů, ale také vinařů.
Byliny jsou mocnější než kdykoli jindy
Říká se, že účinek všeho, co roste a kvete, se o letním slunovratu mnohonásobně zesiluje. Léčivé byliny v sobě konzervují sílu Slunce. A to, jak jsme si již řekli, je o slunovratu na vrcholu svých sil.
Dámy, pokud váháte nad volbou životního partnera, lidové pověry vám doporučují si o svatojánské noci uvít věneček z devíti (některé zdroje uvádí ze sedmi) různých léčivých bylin. Měl by být zastoupen heřmánek, kopretina, mařinka vonná, třezalka, jitrocel nebo máta. Ve snu se vám pak bude zdát o tom, kdo je vaším vyvoleným.
My dodáváme: byliny po použití nevyhazujte. Ještě vám poslouží svými dalšími magickými účinky. Řeč je o léčivé síle. Většině zmíněných bylin jsme se už na stránkách PharmaPointu věnovali, proto vyhledejte dílčí články. Léčivá síla majoránky nebo řebříčku je něčím, co na rozdíl od lidových pověr moderní věda nikdy nevyvrátí.
Náš Herbář najdete zde.
Zdroje:
https://www.dama.cz/clanek/dnes-je-letni-slunovrat-jak-vyuzit-jeho-magickou-silu#part=1
https://tema.novinky.cz/letni-slunovrat
http://terapie.as4u.cz/cs/vyznamne-dny/letni-slunovrat/
https://www.prozeny.cz/clanek/magicka-sila-slunovratu-vyuzijte-ji-pro-sve-zdravi-i-krasu-33086
http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2007120002