Lékárnička na cesty: promyslete si ji zavčas a pečlivě
Lékárnička patří mezi základní vybavení na cesty, přesto neexistuje její univerzální složení. Vždy je totiž potřeba přihlédnout k tomu s kým, kam a na jak dlouho cestujeme.
Jsou země a lokality, kde je zdravotní péče hůře dostupná. Dovolená s dětmi u moře, horská turistika či výlet do tropů proto vyžadují rozdílné vybavení. O nejvhodnějším složení se můžete poradit v lékárně, kde vám pomohou vybrat to nejlepší pro vás a vaše blízké. Platí ale několik obecných zásad, které se mohou hodit každému.
- Nejdůležitější jsou léky, které pravidelně užíváte, pokud poletíte delší čas letadlem, je vhodné si je ponechat v příručním zavazadle. To platí i v případě, že například trpíte na bolesti hlavy, alergie nebo nevolnosti. Na palubě letadla je velmi nízká vlhkost vzduchu, proto pokud míváte vysušenou pleť, je dobré s sebou mít krém případně i tyčinku na rty.
- Přípravky proti cestovní nevolnosti je třeba užít s dostatečným předstihem. Obvykle stačí cca hodinu před jízdou. Pokud se vám při cestování dělá špatně, jezte před cestou jen lehce; na cestu si můžete připravit například mátový čaj, který zklidňuje žaludek a příjemně voní. Pro případ, že v letadle špatně snášíte turbulence, si zamluvte letenky ve střední části letadla (nad křídly), zde jsou turbulence nejméně cítit. Pokud vám vadí tlak na střední ucho při vzletu a přistání, dejte si něco na žvýkání; při nachlazení se doporučuje použít nosní sprej snižující otok sliznice.
- Zažívací potíže způsobené odlišnými stravovacími návyky v cizích zemích patří k nejčastějším cestovatelským obtížím. Přípravky proti průjmu by neměly v žádné lékárničce chybět. Doporučenou prevencí je používání balené vody nejen na pití, ale i na omývání syrového ovoce a zeleniny. Vyplatí se také používání dezinfekčního gelu na ruce. Na místa mimo civilizaci si zabalte i přípravky na desinfekci vody.
- Ochrana před sluncem nespočívá pouze ve výběru kvalitního opalovacího krému a brýlí s UV-filtrem. Podle destinace a kožního fototypu je třeba uvážit riziko spálení, což vyžaduje přibalení přípravku na spáleniny například s obsahem panthenolu. Pro zklidnění svědění popálené pokožky nebo při sluneční alergii jsou vhodné léky proti alergickým reakcím. Ty se mohou hodit například i v případě mnohačetného poštípání hmyzem, gely na ošetření štípanců totiž mnohdy nestačí.
- Drobné úrazy se mohou stát kdykoli. Dezinfekční prostředek, náplasti, obvazy v různé šířce a pružné obinadlo by měly být v lékárničce samozřejmostí. K dostání jsou i speciální gely podporující hojení. Nezapomeňte na nůžky nebo nožík a pinzetu či háček na klíšťata. Pro případ poranění oka jsou důležité desinfekční oční kapky, které pomohou i při počínajícím zánětu spojivek.
- Bolest, horečka, škrábání v krku nebo kašel vás mohou zaskočit i v letních měsících. Kromě osvědčených léků nezapomeňte přibalit teploměr. Na turistickou dovolenou je vhodný gel nebo mast proti svalové a kloubní bolesti.
- Individuálně je třeba zvážit, co vaše spolucestující trápí a podle toho doplnit obsah lékárničky o léky na opary, gynekologické problémy, plísně nohou, nespavost, pálení žáhy, nadýmání, překyselení žaludku nebo hemeroidy…
Co nezapomenout na dovolenou s dětmi:
- V horkém počasí mohou děti trpět dehydratací, proto je dobré mít s sebou rehydratační roztok. Hodí se i v případě průjmu.
- Pokud trpíte na záněty středního ucha a cestujete letadlem, nezapomeňte požádat lékaře o ušní kapky. Změna tlaku při vzletu a přistání může zánět vyvolat.
- Zejména pro děti v plenkách je nutný krém proti opruzeninám.
Jedno očkování je potřeba všude. Které to je?
I když se nikam nechystáte, mohli byste se zamyslet nad tím, kdy jste naposledy byli očkovaní proti tetanu. Děti jsou obvykle naposledy očkované okolo desátého roku věku. Přeočkování se doporučuje po 10 až 15 letech. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého ošetřujícího lékaře, kdy máte přijít na přeočkování.
Několik užitečných doporučení:
- Léky na cestu nevybalujte z originálních balení. Budete je tak mít k dispozici včetně příbalového letáku s doporučeným dávkováním. Navíc minimalizujete riziko podezření z převážení nelegálních látek. Pokud užíváte hodně léků anebo se bojíte problémů při hraničních kontrolách, požádejte svého lékaře o stručnou zprávu, ve které shrne vaše onemocnění a léky, které užíváte. Tuto zprávu si přibalte k cestovním dokladům. Jsou země, kam je zakázán dovoz některých (třeba i volně prodejných) léků. O podrobnostech se dozvíte na zastupitelském úřadě daného státu v podmínkách vstupu do dané země.
- U léků, které berete s sebou a máte je dlouhodobě doma, nezapomeňte s předstihem zkontrolovat dobu použitelnosti a vhodnost pro všechny členy výpravy (věkové omezení u dětí, těhotenství apod.).
- Obzvlášť v případě, že jedete do nějaké země poprvé, si předem zjistěte, jak dostupná je v místě vašeho pobytu lékařská péče. Pokud budete trávit dovolenou v hotelovém resortu, tak se pravděpodobně bez čísla na záchrannou službu obejdete, v ostatních případech se vyplatí uložit si důležitá čísla do mobilu již doma.
- Ohledně léků a očkování potřebných do exotických zemí vám poradí specializovaná střediska cestovní medicíny. Na těchto pracovištích si můžete domluvit konzultaci s lékařem, který vám podle rizikovosti destinace a pojetí trávení dovolené sestaví individuální očkovací plán s přihlédnutím k vašemu zdravotnímu stavu.
- Pokud se chystáte na opravdu dlouhou dovolenou, konzultujte to i se svým ošetřujícím lékařem. Potřebujete totiž léky, které pravidelně užíváte, na dostatečně dlouhou dobu; a případně vám může s ohledem na váš zdravotní stav individuálně poradit s vybavením lékárničky. Pamatujte, že léky, které znáte a jste na ně zvyklí, mohou být v jiných zemích nedostupné.