Kartáče, kňoury, mroži. Movember je opět tady. Jak se zrodil světový fenomén?
V listopadu se mnozí muži tak trochu mění. Více než kdykoli jindy si brblají pod vousy, vyprávějí fousaté vtipy a když jdou někam ven, nejsou ochotni pustit chlup.
Nemějte jim to za zlé. Je totiž Movember a to se mužské pokolení rozhodlo vyhlásit světový knír! Pravidlo je jednoduché: celý měsíc si neholit prostor mezi ústy a nosem. Výsledky jsou různorodé. Z někoho se stane ukázkový mrož, jiný si vypěstuje elegantní kartáček. Někdo se vzhledem přiblíží dřevorubci, další motorkáři a jiný zase sňatkovému podvodníkovi. Autor tohoto textu běduje, že u něj jakkoli ambiciózní snaha vypěstovat si důstojný knír vždy skončí něčím, co nejvíce připomene kocoura Modroočka ucucávajícího z krajáče mléka.
Přiznejme si: ne z každého knír udělá štramáka typu Hugo Haas nebo Laurence Olivier. Ale o tom Movember není. Jeho součástí je nadsázka a schopnost udělat si ze sebe legraci. A hlavně je to o správné věci: poukázat na problém, o kterém se moc nemluví.
Prvního ročníku se účastnilo 30 lidí, dnes několik milionů
Celé se to zrodilo v Austrálii. Přesněji „někde na Melbournesku“, jak říkal Ladislav Smoljak, další slavný nositel kníru.
V roce 2003 se zde dala dohromady skupina 30 kamarádů sami sebe přezdívající „Mo Bros“ (česky bychom řekli asi Knír Tým), kteří se dohodli, že si celý měsíc neoholí výrůstek pod nosem proto, aby oživili pomalu zapomenutý styl. Seznali ale, že díky nové vizáži poutají pozornost a rozhodli se, že celé výzvě dají důstojnější poslání.
Hlavním motivem Movemberu se tak stala podpora zdravého životního stylu mužů a osvěta v oblasti onemocnění, které muže postihují. Vzniká hnutí „The Movember Foundation“ a na původních 30 účastníků záhy navazují stovky a tisíce dalších nadšenců. Odhaduje se, že v roce 2018 se knírového listopadu zúčastnilo na 5 milionů lidí v Austrálii, Jižní Africe, Americe, Kanadě a samozřejmě rovněž v Evropě.
I muži jsou zranitelné bytosti. Existují četná zdravotní rizika
Zmínili jsme, že Movember je o mužském zdraví.
Většina lidí o Movemberu slyšela v souvislosti s rakovinou prostaty a skutečně je to choroba, na kterou byly první ročníky tematicky zaměřeny. Dnes je ale seznam nemocí, na které chce Movember upozornit, mnohem delší. Účastníci chtějí poukázat na rakovinu varlat a na problémy duševního zdraví – například deprese.
A proč to všechno? Pánové o zdraví obecně mluví neradi. Neradi se podrobují kontrolám, neradi si připouští, že by se i jim mohlo stát něco špatného. Movember by muže měl přimět, že není špatné si občas připustit nějakou slabost. Na tvář nasadit nevkusný knír, čili se nebát podrýt neotřesitelnou pověst krasavce. A přitom si uvědomit, že existují zákeřné zdravotní problémy, o kterých je zapotřebí přemýšlet.
Mnoho zdravotnických center i v České republice vychází mužům vstříc a právě v listopadu nabízí preventivní vyšetření rakoviny varlat či prostaty zcela zdarma.
Přispějte na projekty, které mají smysl
Nosit knír tedy není jedinou aktivitou, která na kníráče v listopadu čeká. Jak říká stránka pro fanoušky z celého světa, účastníci Movemberu se musí umět otevřít a být schopni diskutovat o tom, co cítí a co je trápí. Je dobré jít na kontrolu a informovat se o svém zdravotním stavu. Samozřejmou součástí je také charita. Nadace Movember zahrnuje projekty zaměřené na prevenci rakoviny prostaty, rakoviny varlat a problémy duševního zdraví.