Jaro aneb rozkvetlé peklo pro alergiky
Ne každý vnímá jaro pozitivně a s nadšením. Pro určitou skupinu jsou jarní měsíce zdrojem zdravotních problémů a čerstvě rozkvetlým stromům a jarním loukám se vyhýbají velkým obloukem. O kom mluvíme? O alergicích neboli lidech, jejichž organismus na některé látky přírodního původu reaguje nepřiměřeně.
Pro alergiky je jaro spíše každoročním trápením. Při každém pohybu venku je trápí pálení očí, kašel a chronická rýma. Bez účinných léků by nemohli vůbec vyjít ven. A kde se vůbec alergie bere, jak a proč vzniká?
Alergie se netýká pouze pylových zrn, ale také dalších látek biologického původu, jako jsou plísně, zvířecí srst, některé potraviny a další. Za běžných okolností se jedná o látky, které člověku nijak nevadí a neškodí mu.
Jaké nejčastější alergeny známe?
- Pylová zrna
- Včelí a vosí bodnutí
- Zvířecí srst (např. kočky, psy, morčata apod.)
- Roztoči
- Plísně
- Potraviny (oříšky, mléko, vejce, lepek, atd.)
- Léky (nejčastěji antibiotika, anestetika a dezinfekční prostředky)
Pokud však organismus trpí alergií na určitou látku, imunitní systém se při kontaktu okamžitě aktivuje a vyvolá tzv. imunitní odpověď, která se vyznačuje dvěma fázemi. První fáze je označovaná jako senzibilizace a v podstatě se jedná o zvýšení citlivosti. V této fázi se začínají vytvářet protilátky proti alergenu.
Následovat může a nemusí samotná alergická reakce, k níž dochází při opakovaném setkání s alergenem. Alergická reakce se nejčastěji projevuje lokálními projevy, mezi které patří rýma, kýchání, kašel, ztížené dýchání, otoky, vyrážka, slzení a štípání očí, škrábání v krku, zvracení, průjem apod.
Nejhorším projevem je anafylaktický šok
S tímto pojmem se velice často potkáte v seriálech s lékařským zaměřením. Bohužel k němu dochází i v reálném životě, ačkoliv se nejedná o příliš častý stav. Anafylaktický šok je velice závažný život ohrožující stav. Jednoduše řečeno je to celková alergická reakce, při níž dochází k poklesu krevního tlaku, k těžkým poruchám dýchání, masivním otokům a nakonec i ke ztrátě vědomí.
Anafylaktický šok se nejčastěji projevuje například po včelím bodnutí nebo po požití arašídů u lidí, kteří jsou alergičtí. Lidé, kteří trpí těžšími projevy alergie a ví o tom, případně už je anafylaktický šok potkal, by u sebe měli neustále nosit speciální injekci obsahující adrenalin.
Proti alergii pomáhá zdravý životní styl, vyloučení alergenu a léky
Odhalit alergii přitom může trvat i několik let. Příznaky mohou být mírné, a lidé alergii často zaměňují za obyčejné nachlazení či chřipku. Pokud se u vás příznaky opakují ve stejnou dobu a dochází k nim například pouze při pohybu venku, pak je vhodné vzít potaz alergii. V případě podezření je nutné navštívit alergologa, který provede příslušné testy a podezření buď potvrdí, nebo naopak vyvrátí.
Podle závažnosti alergie lékař navrhne léčbu. Někdy postačí upravit denní režim, jídelníček a vyloučit alergeny. To při jarních alergií není úplně možné a tak se mnozí alergici neobejdou bez léků. Na léčbu alergií se používají antihistaminika, dekongestiva, bronchodilatancia či antileukotrieny.
Více se dočtete v naší poradně v článku Alergie