Dehydratace
Naše tělo je tvořené ze 60 až 70 % vodou. Voda je tedy klíčový element podílející se na vnitřní rovnováze organismu a pokud výdej výrazně převyšuje nad příjmem, představuje to pro lidský organismus problém. Ten problém se nazývá dehydratace. Může potkat jedince v oblastech s kritickým nedostatkem vody (představíme si obrázek zbloudilce v poušti, vděčné téma pro dobrodružné příběhy i kreslené vtipy). Ale paradoxně dehydratací může trpět i člověk obklopený masami vody. Běžně totiž trpěli dehydratací námořníci. Aby bylo možné zvýšit příjem tekutin, je zapotřebí kvalitní pitná voda, což ta mořská není.
Úrovně dehydratace
Dehydratace může být mírná, střední a těžká. U dospělých osob vážnost dehydratace záleží na tom, o kolik tekutin tělo jedince vlivem dehydratace přišlo. U dítěte se zaměřujeme na ztrátu tělesné hmotnosti. Je to proto, že u dítěte tvoří podíl vody v těle až 80 % hmotnosti, což je o dost více než u dospělých.
Mírná dehydratace – příznaky jsou žízeň, nechutenství, hustá moč, pocení a sucho v ústech. Dítě při mírné dehydrataci ztrácí do 5 % tělesné hmotnosti. Mírnou dehydrataci lze vyléčit doplněním tekutin v podobě pitné vody.
Střední dehydratace – podobné příznaky jako při mírné, ale vážnější. Dochází k omdlévání a svalové slabosti. Děti ztrácejí 6 až 10 % tělesné hmotnosti. V tomto případě už je zapotřebí zavolat lékaře.
Těžká dehydratace – pokožka bledne, dýchání se zrychluje, rychlý je také srdeční tep. Dochází ke svalovým křečím a závažnému omezení fyzické a duševní výkonnosti. V extrémním případě může nastat kolaps oběhového systému. Dítě ztratí nad 11 % tělesné hmotnosti. Nutná je hospitalizace a nitrožilní infuze.
Příčiny dehydratace
Každý den běžně ztrácíme tekutiny z těla pocením, močením, prostřednictvím slz a slin, ale také pouhým dýcháním. Tyto chybějící tekutiny je nutné průběžně doplňovat pitím a konzumováním potravin, které obsahují vodu. Známá je poučka, že člověk musí přes den vypít alespoň 2 litry vody. To ale není úplně přesná informace. Lékaři tvrdí, že dospělý člověk by měl vypít 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. Takže 80kg osoba by měla denně vypít až 3 litry vody.
Potřeba pít se zvyšuje za horkých letních dnů nebo při abnormálním výdeji vody. K němu dochází při sportování, při horečce nebo zvracení. Logicky více tekutin ztrácíme při častějším močením, což je následek užívání některých léků.
Proč lidé zapomínají pít vodu
Nejzrádnější na dehydrataci je, že si lidé často neuvědomí, že se potřebují napít. Pokud se potřebujeme vymočit nebo je nám zima, tělo vysílá jasné signály upozorňující na problém. U žízně signály tak jasné nejsou. Když cítíme, že máme vyschlo v ústech, může se jednat už o dost pokročilé stadium dehydratace. Ve skutečnosti jsme se měli napít dávno předtím. Neochota jít se napít často pramení z toho, že nemáme čas nebo se soustředíme na něco jiného. Ale pokud se například v práci cítíme odpoledne unavení, i to může být příznak dehydratace. Osm až deset sklenic vody vypitých rovnoměrně v průběhu pracovního dne zafunguje lépe než dvě silné kávy z automatu v kanceláři. Budete se cítit svěžejší a koncentrovanější na ty nejtěžší úkoly.
Co pít?
Nejlépe funguje samozřejmě obyčejná voda. Dobré jsou i minerální vody, protože při pocení či močení tělo přichází nejen o vodu, ale i cenné minerální látky, které může minerálka nahradit. Když na to přijde, můžete vypít i něco trochu sladkého, třeba oslazený čaj nebo ředěnou ovocnou šťávu. Před cukry ale varujeme, protože ty jen zvyšují výdej vody. Žízeň nezaženete, tělo si jen řekne o další napití, což je efekt, z nějž výrobci sladkých nealkoholických nápojů těží.
Nemusíme dodávat, že na žízeň nejsou nejvhodnější ani nápoje obsahující kofein nebo alkohol.
Tekutiny lze doplnit nejen vodou, ale také jídlem. K potravinám bohatým na vodu patří:
- salát
- okurky
- rajčata
- meloun
- hroznové víno
- jahody
- pomeranče
- cukety
- jogurty
- polévky
Jste na výletě? Nešetřete si zbytečně vodu
Je známo mnoho případů pěších turistů, kteří se setkali s dehydratací i přesto, že přípravy nepodcenili a vody měli v batohu hodně. Jednoduše si zbytečně vodu šetřili „na horší časy“. Americká Utažská univerzita tento fenomén popsala v jednom článku. I zkušení výletníci si často neuvědomí, jak moc se při náročné túře v horkém počasí potí. Je nutné mít na paměti správný management příjmu tekutin. Doktor Harold z Utahu doporučuje napít se každou čtvrthodinu.
Zdroje:
https://www.nhs.uk/conditions/dehydration/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/dehydration-adults
https://www.pharmanews.cz/clanek/co-se-deje-s-telem-ktere-nema-dost-vody/
https://www.bezhladoveni.cz/potraviny-s-vysokym-obsahem-vody-doplnte-zdrave-pitny-rezim/