Čistá hlava bez vší
Každý školní rok se mnozí rodiče malých dětí potýkají se stejným problémem, kterým je neúnavný parazit napadající dětské vlasy – veš dětská. Ročně tento neoblíbený parazit „navštíví“ hlavu až půl milionů dětí ve věku od tří do čtrnácti let. Nejčastěji prý napadá vlasy dívek kolem devíti let. Nehledejte v tom nic zvláštního. Mladé dívky mají rády dlouhé vlasy, které se splétají do copů, a neustále si špitají s nakloněnými hlavami k sobě, což je pro vši úplný ráj.
Panikařením dítěti nepomůžete
Zbavit se vší není vůbec snadné. Tato tři milimetry velká potvůrka je uzpůsobená tak, aby se miniaturními drápky pevně přichytila vlasu. A to tak pevně, že ji nelze jednoduše vyčesat. Následuje nepříjemné svědění. Dítě bývá unavené, protivné, nervózní a štípance si rozškrábe. Proti vším nepomáhá důkladné mytí, vyčesávání, fénování, trvalá ani barvení. Není však nutné hned panikařit, protože vši jsou prostě běžným problémem, který naštěstí má řešení.
„Veš provází lidstvo po celou dobu jeho existenci a není třeba se stydět. Preventivní používání přípravků proti vším je zbytečné, jediná prevence jsou prohlídky vlasů. Případně úpravy na ježka, které jsou populární hlavně mezi rodiči chlapců, i když se brání jako já v páté třídě,“ vysvětluje plzeňský farmaceut Stanislav Havlíček.
Kam za radou? Do lékárny
V žádném případě nebojujte proti vším pomocí petroleje či odblešovacích přípravků na domácí zvířata. V lékárnách je možné zakoupit specializované výrobky určené pouze proti vším. Jsou vyrobené tak, aby dětem neškodily. Proto se zpravidla jedná o výrobky na přírodní bázi, které způsobují úhyn vší tím, že jim zanesou dýchací cesty a vši se jednoduše udusí.
V lékárně vám samozřejmě poradí, jaký přípravek je vhodný, a jak jej používat. Aplikaci je zpravidla nutné opakovat vícekrát, protože vši jsou opravdu velmi vytrvalými parazity. Mrtvé vši je nutné důkladně vyčesat. Vyčistit byste měli také všechny čepice, hřebeny, ložní prádlo, povlečení a to opravdu důkladně.
Pomáhají i bylinky
V boji proti vším mohou pomoci také byliny. Nejčastěji se používají rostlinné silice, které vši odpuzují. Oblíbený je například olej z čajovníku australského či eukalyptus. Vši údajně nemají rády také vůni levandule, máty, hřebíčku, rozmarýnu, skořice či šalvěje. Napadené vlasy lze také omývat odvarem z čerstvých listů ořešáku či odvarem z petržele.