Černý kašel
Za období leden a únor 2024 se v Česku objevilo 1200 případů nákazy černým kašlem. Do dubna toto číslo narostlo na 9300. Jedná se o obrovský meziroční nárůst, protože v roce 2023 se případy počítaly na nižší stovky, v roce 2022 dokonce na desítky. V dnešním článku proto otevíráme téma černého kašle, který je nyní opět na vzestupu. Popíšeme příznaky a pokusíme se najít příčiny zvýšeného výskytu onemocnění, které jsme ještě nedávno měli za zcela vymýcené.
Původ choroby je zřejmě v Číně
Černý kašel, toto pojmenování zní středověce. A tato nemoc opravdu je prastará. Poprvé byla zaznamenána už v 5. nebo 6. století v Číně, takže je dokonce možná starší než sám středověk. V Evropě si jí lékaři poprvé všímají v 16. století, kdy propukla epidemie ve Francii. Původce onemocnění izolovali v sousední Belgii, ale to až o tři století později. Bakterie byla pojmenovaná jako Bordetella pertussis.
Na vakcínu si museli lidé ještě dlouho počkat. Konkrétně do roku 1935, kdy první účinné očkování představuje lékařka Leila Denmark. Poté, co v 50. letech nemoc udeřila silně na několika místech (v roce 1956 v Česku zaznamenáváme skoro 50 000 případů onemocnění), se vlády vyspělejších států rozhodly jednat. Je zavedeno povinné očkování. V následujících desetiletích počet nákaz propadá na tisícinu. Třeba v Česku v roce 1989 zaznamenáváme jen 5 případů za celý rok.
Kašel připomínající kokrhání kohouta
Nemoc se v počátečním stadiu projevuje jako obyčejné nachlazení. Příznaky jsou ucpaný nos, podráždění a pouze mírně zvýšená teplota. Nakažený tedy nemá důvod k obavám, avšak varovným signálem je, pokud tento stav trvá již 7 dní. Normální nachlazení by po této době již odeznělo, zato černý kašel nabírá na síle. Kašel se stává urputný, dávivý, připomínající až kokrhání kohouta. Nemocný se kolikrát nemůže nadechnout.
Dospělý se z nemoci vyléčí, ovšem trvá to poměrně dlouho (v Číně ostatně černému kašli říkají stodenní kašel). Nejvíce trpí staré osoby a děti. Pro kojence nebo oslabené osoby může být černý kašel i smrtelný.
Očkování
Jak už bylo řečeno, černý kašel je bakteriální onemocnění. Přenos probíhá pouze z člověka na člověka kapénkovou infekcí. Mimo svého hostitele bakterie dlouho nepřežívá. Očkování se podává už malým dětem. První dávka se miminku dává v 9. týdnu, dále pak ve 4 měsících, a nakonec v 1 roce. To celé probíhá v rámci takzvané hexavakcíny. Na přeočkování by se dítě mělo dostavit ještě v 5 a v 10 letech věku.
Dva názorové proudy. Na kolik mají pravdu?
Zvýšený výskyt černého kašle v poslední době se stal velkým tématem. O nemoci se mluví ve zprávách, vyjadřují se politici. A Češi se vesměs rozdělili na dva názorové tábory. Jedni dávají nemoc do souvislosti s nižší ochotou části populace absolvovat povinné očkování. Druzí nachází příčinu ve zvýšeném množství uprchlíků.
Oba názory mohou mít částečně pravdu. Ale u obou můžeme najít argumenty proti.
Proočkovanost populace sice mírně klesla, ale stále je poměrně vysoká, a to i ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Migrace znamená příchod mnoha neproočkovaných lidí. Jenže mezi 9400 nakaženými za rok 2024 (na našem území) je jen 17 lidí se statutem uprchlíka. A navíc, prudký nárůst nakažených hlásí i jiné země. Už v roce 2016 onemocnělo v USA 15 000 lidí a 7 zemřelo. Číslo se v dalších letech zvyšuje. Podobný trend hlásí i jiné země – Anglie, Kanada, Irsko nebo Austrálie.
Hledá se nová vakcína
Je tady proto ještě třetí důvod – stávající vakcína přestala být dostatečně efektivní. „První vakcína, kterou jsme se očkovali, byla celobuněčná. V Americe ji vyzkoušeli v roce 1942, u nás byla zavedena 1958. Ale tato vakcína byla vysoce reaktivní a byla snaha ji zmírnit,“ zmínila v podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 Jana Kamanová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Proč ji chtěli zmírnit? Z důvodu některých nepříjemných vedlejších efektů, jako byla vysoká horečka nebo silná bolest svalů.
Toto si vybaví už jen pamětníci, protože vědci vyvinuli takzvanou aceluární vakcínu a nyní se očkuje právě jí. Nová vakcína není vytvořena z celého těla bakterie, ale jen ze specifických proteinů. Účinnost je ale nižší. Vakcína sice zabrání lidem onemocnět, ale nadále jim umožňuje se nechat bakterií nakazit a případně ji i šířit. Kromě toho má tato acelulární vakcína omezenou trvanlivost.
Proto se nyní pracuje na vakcíně proti černému kašli třetí generace. Uvádí se tři možné způsoby, jak ji připravit. Buďto se lékaři vrátí k celobuněčné vakcíně, nebo bude vytvořena vakcína za použití oslabeného živého kmene bakterie anebo se podaří najít kvalitnější podjednotkovou vakcínu.
Zdroje:
https://www.bu.edu/articles/2018/whooping-cough-on-the-rise/
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2505921
Vinohradská 12: Černý kašel v Česku https://www.youtube.com/watch?v=U5JCy5O40GI