Běhat může každý. Opravdu?
O běhání jako o každém sportu koluje řada polopravd a mýtů. Běhání je levný sport. Běhat může úplně každý. Běháním rychle zhubnete nebo naopak nezhubnete, ale budete mít silné a nehezky svalnaté nohy. Co z toho lze pokládat za pravdu a co nikoliv? A může opravdu běhat každý?
Vyrazíte-li ven na procházku po městě či do parku, narazíte na desítky běžců, mužů i žen, mladých i starých. Všechny spojuje společná vášeň pro běh. Jejich cíle přitom mohou být zcela rozdílné. Někdo běhá, aby si udržel a neustále zlepšoval fyzickou kondici. Ženy a dívky běhají proto, aby zhubly a měly atraktivní postavu. Pro aktivní sportovce je běh součástí tréninku nebo celoživotního postoje.
Chcete-li mezi ně patřit také, měli byste se v první řadě zamyslet nad tím, zda je běh pro vás vhodným sportem. Běhání je krásný sport, kterým lze docílit štíhlé, pevné a sportovní postavy a skvělé fyzické kondice. Pravdou však je, že běhání není rozhodně sport vhodný pro všechny lidi bez ohledu na jejich věk či váhu.
Přirozený pohyb je chůze, běhání je pro zkušené
Mnoho lidí se domnívá, že stačí nazout kecky a vyrazit do parku. Po pár minutách jsou překvapeni, že se jim nedostává dechu, a navíc je začaly pobolívat kolena, kotníky i záda. Běhání není na rozdíl od chůze přirozeným pohybem a pohybový aparát zatěžuje mnohem více. Chcete-li se tedy vrhnout na běh, ale váš zdravotní stav ani váha není zcela ideální, rozhodně se poraďte se svým lékařem.
Začátečníkům nechybí dostatek nadšení, ale bohužel nesplňují základní předpoklady pro zdravé běhání. A které předpoklady máme na mysli? Základním a v podstatě i jediným předpokladem je dobrý zdravotní a fyzický stav.
Překážkou číslo jedna je nadváha. Máte-li kila navíc a od běhání si slibujte rychlé zhubnutí do plavek, ihned zpomalte. Běhání by vám mohlo přinést velké zdravotní problémy. Vhodnější je začít chůzí, poté pokračovat joggingem, a teprve s úbytkem váhy a lepší fyzickou kondicí lze pomalu začít s během.
Zcela nevhodný je běh pro osoby, které trápí křečové žíly, kardiovaskulární choroby, osteoporóza či bolesti kloubů. Nemalé problémy mohou způsobit ploché nohy s nedostatečnou klenbou, které nadměrně zatěžují kolenní a kyčelní klouby.
Běhání vyžaduje nejen dobrou kondici, ale také kvalitní boty
Již v úvodu jsme naznačili, že běhání bývá považované za levný sport. Stačí přece nazout kecky, které leží v botníku již pár let. Velikost sedí, tak proč dávat tisíce za značkové boty?
Uvědomte si, že funkční vlastnosti mezi levnou a drahou botou jsou neporovnatelné. Rozdíl spočívá v použitých materiálech a řekněme i ve „střihu“. Kvalitní běžecké boty se nerozpustí v potu a neprošoupou se za pár týdnů a vůbec celkově déle vydrží. Samozřejmě poskytují výrazně vyšší komfort, oporu a především vyšší míru tlumení.
Zapomeňte na Keňany, kteří běhají bosi a nic je nebolí. Jejich chodidla jsou na takový běh o dost lépe trénovaná. Věřte, že pokud si pořídíte kvalitní boty, užijete si běhání více a navíc neohrozíte své zdraví. Běhání by vás v první řadě mělo bavit, vše ostatní už přijde samo.