Játra jsou nepostradatelným orgánem, který hraje hlavní roli ve všech významných funkcích. Pro příklad si uveďme ty nejdůležitější – detoxikace, ukládání a vylučování bilirubinu, metabolismus sacharidů, bílkovin, tuků a hormonů. Nefungují-li játra správně, dochází k oslabení imunity a později i vzniku řady nebezpečných nemocí.

Velkou měrou se játra podílí zejména na průběžné očistě organismu od všech škodlivých látek, které do těla pronikají, a které nazýváme toxiny. V minulosti zvládly játra organismus detoxikovat bez problémů samy, avšak v současné době velice těžko zvládají zvýšený nápor toxinů valící se z okolního stále více znečištěného prostředí a příliš chemicky upravených potravin. Játrům je nutné pomoci zvenčí.

Nejlepší je včasná prevence

Když už se toxiny v játrech nahromadí v příliš velkém množství, objeví se paraziti, kteří mohou dlouhodobě a bohužel i trvale poškodit zdraví. Pomoci může včasná detoxikace, nic však není lepší než prevence. Ta přitom není nijak náročná a vyžaduje přemýšlet nad tím, co konzumujeme, pijeme a jak se staráme o své zdraví.

Velké množství toxinů totiž do organismu proniká skrze nekvalitní jídlo, pití a vliv má také nedostatek pohybu či nadměrný stres. To, že játra detoxikaci potřebují, poznáte například podle dlouhodobých trávicích obtíží či nadměrně únavě. Organismus se tímto způsobem snaží naznačit, že potřebuje „pomoc“.

Jak detoxikovat játra?

Kromě zdravé životosprávy, která by se měla skládat ze zdravých potravin, je vhodné provádět pravidelnou detoxikaci neboli očistu jater. Díky tomu se játra jednou za čas opravdu důkladně pročistí. Odborníci striktně nenakazují dobu, kdy by se měla detoxikace provádět, doporučují však jarní měsíce. Podle tradiční čínské medicíny jsou játra touto dobu nejsilnější.

Při první detoxikační kůře, která trvá jeden den a s přípravami 3 dny, by měl být postup následující (volba měsíců není daná, pouze doporučená):

  • Březen – 3x detoxikační kůra
  • Duben – pauza
  • Květen – 1x detoxikační kůra
  • Červen – pauza
  • Červenec – pauza
  • Srpen – 1x detoxikační kůra

Následující rok stačí provést dvě detoxikační kůry opět na jaře a o rok později již jednom jednu. Pokud budete dodržovat zdravý životní styl, v dalších letech si vystačíte s jednou detoxikační kůrou za rok. Játra v takovém případě budou fungovat, tak jak mají.

Recept na detoxikační kůru

Níže si uvedeme jeden z receptů na detoxikační kůru, kterou si po generace předávají v mnoha východních medicínách již po tisíce let. Potřebovat budete 300 ml extra panenského olej a 300 ml čerstvé citrónové či limetkové šťávy. Na kůru je potřeba si vyhradit tři dny. První dva dny slouží k přípravě těla na očistu.

Dva dny před dnem „D“ se vyvarujte masa, uzenin, mléčných výrobků a sladkostí. Následující den pijte šťávy z čerstvé zeleniny a ovoce. Nejvhodnějšími druhy jsou mrkev, celer, červená řepa a jablka. Večer kolem sedmé hodiny vypijte na lačno 200 ml kyselky. Na den „D“ si naplánujte volno. Začněte snídaní, k níž si dopřejte zeleninovou šťávu, celozrnný chléb, tofu či zeleninu. Stejné složení by měl obsahovat lehký oběd.

V průběhu dne odpočívejte a nestresujte se. Po třetí hodině si lehněte na pravý bok a oblast pod hrudním košem zlehka nahřívejte. Před sedmou hodinou si připravte sklenici olivového oleje a sklenici citrónové šťávy, které ohřejte cca na 30 až 35 stupňů Celsia.

Sedmá hodina je začátkem očisty. Zůstávejte na pravém boku a po dobu jedné hodiny pomalu pijte olej a šťávu zhruba po dvou doušcích. Kolem desáté nastává čas spánku. V průběhu noci se začnou vylučovat usazeniny z jater, žlučníku a žlučových cest, což může způsobovat průjem. Nelekejte se, je to normální.

Následující ráno vypijte 200 ml kyselky a nasnídejte se až dvě hodiny poté. Následující dva až tři dny buďte opatrní a jezte například neosolenou rýži, povařenou zeleninu a pijte zeleninové šťávy stejně jako před očistou.