Blahovičník
Je to jedna z mála rostlin, u níž zná česká veřejnost více její latinský název než ten český. Termín blahovičník totiž není používaný tak často jako eukalyptus, který si každý spojí s domorodými Austrálci a s koalami, které spásají jeho listy. A fanoušci fotbalového klubu Bohemians po vyslovení slova eucalyptus ihned pomyslí na tradiční cucavé bonbony s klokanem na logu.
Blahovičník roste samozřejmě v Austrálii, ale tato rostlina z čeledi myrtovitých je zabydlená také na Nové Guineji a ostrovech jihovýchodní Asie. Je to jeden z důkazů, že Austrálie není z ekologického hlediska zcela izolovaná, že vlivem společné geologické a evoluční minulosti tvoří jednu biogeografickou oblast právě s Novou Guineou a indonéskými ostrovy.
Blahovičník je stálezelený strom s jednoduchými vstřícnými nebo střídavými listy. Dorůstá až do výšky 60 metrů, ale také je možné ho pěstovat v květináči a udržovat v menší velikosti. Je skutečně adaptabilní, dokáže růst v pouštních oblastech, v horách i v tropickém deštném lese. Přitom ale není invazivním druhem, takže to není ten typ rostliny, která by se rozmnožila na určitém biotopu a vytlačila ostatní druhy.
Díky těmto vlastnostem se stal symbolem vitality a odolnosti. Tu odolnost, kterou blahovičník má, je schopen předat i člověku. Eukalyptové silice mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, což dobře věděli i domorodí Austrálci. Eukalyptus si pak našel cestu i do lidové medicíny jiných krajů.
V tradiční medicíně se využívaly buď čerstvé nebo sušené lístky. Ty se sbírají tehdy kdy jsou „zralé“, což poznáme podle toho, že jsou tmavé a silné. Stává se tak v letních měsících.
Pokud se chcete o Blahovičníku dozvědět více, celý článek najdete zde
Přečtěte si ještě

Lesklokorka lesklá

Světový týden očkování

Klíšťová encefalitida a další nemoci přenášené klíšťaty

24. března: světový den boje proti tuberkulóze

Vrba bílá

4. 3. Světový den obezity

Čínský citroník (schizandra)

CRP testování: co to je a jak funguje

4.2. Světový den boje proti rakovině

Chaluha bublinatá

Modré pondělí – nejdepresivnější den roku. Nebo ne?

Zimomřivost. Je to jen nedostatečná adaptace na chladné teploty, nebo je to příznak nemoci?

Myrhovník Guggul

Jak se vyhnout zažívacím potížím?

Světový den diabetu

Černý kašel

Změna času a vliv na organismus

Tykev obecná
