Medicína v budoucnosti: Rakovinu vyléčí chytré viry a bakterie

Mezi nejzávažnější choroby, se kterým si medicína stále neví rady, patří nádorová onemocnění. Jsou to kruté a neléčitelné nemoci, na něž umírají lidé v každém věku. Moderní medicína nyní vidí novou naději v boji s nádory. Tou nadějí jsou geneticky modifikované viry a bakterie, kteří zhoubné bujení zničí šetrněji než dosud využívaná chemoterapie.
Clostridium novyi

Stanou se z nepřátelských virů a bakterií naši pomocníci? Například bakterie Clostridium novyi vyvolává u lidí velmi vážné choroby. Vědcům v laboratoři doktora Saurabha Sahy (firma BioMed Valley Discoveries) se podařilo z dědičné informace bakterie odstranit geny způsobující produkci škodlivých toxinů, čímž z nebezpečného mikroba vytvořili nadějného bojovníka s rakovinou.

Doktor Saha se rozhodl nový „lék“ vyzkoušet a bakterii aplikoval do těla těžce nemocné pacientky, jíž nádor postihl plíce, játra, kosti nohou a ramenou. V místě vpichu na rameni se pacientce zpočátku udělal bolestivý vřed. Po třech dnech se však nádor začal zmenšovat. Boj s nádory pomocí bakterií byl posunut na novou úroveň.

Salmonella enterica

Na Kalifornské universitě v San Diegu se do podobného výzkumu pustil tým vedený lékáren Jeffem Hastym. Zaměřil se na známou bakterii Salmonella enterica, která způsobuje nemoc břišní tyfus. Za pomoci molekulární genetiky bakterii zbavili nebezpečných genetických vlastností a do jejího DNA vnesli informaci novou. Z původce tyfu se rázem stal lék. Geneticky upravená bakterie dokáže produkovat látky, které rakovinové buňky ničí a zároveň se dokáže sama zlikvidovat, jakmile počet salmonel přesáhne určitou hranici.

Virové bomby

Metody, které zkoumají možnosti léčby rakoviny pomocí geneticky upravených bakterií, jsou teprve v počátcích. Mnohem dál pokročila věda při zkoumání léčby nádorů pomocí upravených virů. První z “virových léků” Imlygic byl oficiálně povolený v USA v roce 2015. Jedná se o pozměněný mikroorganismus, který podněcuje lidský imunitní systém k protinádorové reakci. Tento lék se uplatňuje na zhoubný kožní melanom. V zemích EU byl povolený o pár měsíců později v roce 2016.