Třezalka tečkovaná
Hypericum perforatum
Již v dobách starého Řecka byly známy léčivé účinky třezalky tečkované. Reformátor medicíny Paracelsus ji dokonce v období středověku prohlásil za nejlepší lék světa a její výjimečné léčivé účinky se hojně využívají dodnes.
Od nepaměti je třezalka spojována se svatým Janem Křtitelem, jehož krev je údajně obsažena v jejích květech. Není divu. Když silněji zmáčknete žluté květy, objeví se červená barva, která byla považována za světcovu krev. Uslyšíte-li tedy názvy jako bylina svatého Jana, zvoneček svatého Jana, krev svatého Jana či svatojánská bylina, pak vězte, že se jedná právě o třezalku.
Díky obsahu červeného barviva se třezalka stala mýtickou až kouzelnou rostlinou. V minulosti se sbírala o svatojánské noci, kdy byly její magické účinky údajně nejsilnější. I přes to, že třezalka kouzlit neumí, jsou její vlastnosti natolik výjimečné, že ji můžeme považovat téměř za zázračnou.
Třezalku spatříme růst ve volné přírodě na slunných stráních, mezích, suchých pastvinách, ale i v houštinách a rašeliništích. Roste nejen v Evropě, ale také v Africe, Malé Asii a severozápadní Číně. V České republice na ni můžete natrefit v nížinách i podhorských oblastech.
Léčivé účinky mají natě a květy třezalky, které obsahují kromě červeného barviva hypericin, zelenavou silici, stopy cholinu, hyperikovou červeň, třísloviny, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C, pryskyřice, glykosidy a další účinné látky. Chutná hořce a její vůně je lehce balzamická.
Proč se doporučuje
- posiluje imunitní systém
- má příznivé účinky na dýchací a kardiovaskulární systém
- ovlivňuje funkce močových cest a ledvin
- podporuje normální trávení
- působí na pokožku
- přispívá k větší emoční rovnováze
- má vliv na pevný a hluboký spánek
- potlačuje poruchy spánku
- květy mají vliv na funkci žlučníku
- rostlina působí pozitivně při menstruačním cyklu
Říká se že
- má protivirové, baktericidní, protiplísňové a protizánětové vlastnosti
- má desinfekční účinky a urychluje hojení ran
- zahání stres a deprese
- tlumí nervozitu, strach a pocity marnosti
- má blahodárné účinky v období menstruace a klimaktéria
- pomáhá při nočním pomočování dětí od 3 let
Víte že
- Třezalka patří mezi vytrvalé byliny dorůstající do výšky až 60 centimetrů. Dvouhranná lodyha s podlouhlými listy je zakončená výrazné žlutými květy.
- Nejvhodnější dobou pro sběr jsou letní měsíce červenec a srpen v dopoledních hodinách. Sbírá se cca posledních 15 centimetrů byliny včetně květů.
- Třezalka způsobuje citlivost na sluneční záření a může vyvolat zčervenání či svědění pokožky. Při kůře se proto nedoporučuje opalování.
- Ačkoliv má třezalka uklidňující účinky, na rozdíl od léků neovlivňuje bdělost a není návyková.
- Třezalka není vhodná pro osoby trpícími cukrovkou a pro alergiky.
- Třezalka snižuje účinky hormonální antikoncepce.
Recepty
Třezalkový neboli Janův olej
Suroviny:
2 hrsti čerstvých květů třezalky
1 litr olivového oleje
Postup:
Čerstvě nasbírané květy třezalky namočte do vařícího olivového oleje a nechte po dobu 2 minut projít varem. Poté odstavte a 12 hodin nechte odpočívat. Sceďte do skleněné lahve a uchovávejte na chladném a tmavém místě.
Užití:
Janův olej podporuje léčbu ran, popálenin, zapařenin, hemeroidů, uvolňuje bolesti svalů a pomáhá při svědivém bodnutí hmyzem. Je možné jej používat také jako příměs do koupele.
Třezalkový čaj
Suroviny:
2 čajové lžičky sušené třezalky
200 ml vody
Postup:
Vodu přivedeme k varu. Vroucí vodou spaříme sušenou třezalku a nápoj necháme louhovat po dobu 15 minut. Scedíme a po menších doušcích pijeme vlažný čaj. Dospělý člověk může denně vypít 2 až 3 šálky.
Užití:
Čaj je vhodný při žaludečních a zažívacích potížích, nedokonalém trávení a nechutenství.
Třezalková tinktura
Suroviny:
1 čajová lžíce čerstvě natrhaných květů třezalky
9 čajových lžic 38% až 40% lihoviny
Postup:
Láhev naplníme třezalkou a zalijeme lihovinou. Dobře uzavřenou láhev necháme stát na slunci či jiném teplém místě po dobu 14 dní. Červeně zabarvenou tinkturu přefiltrujeme přes plátno a uschováme na chladném a tmavém místě.
Užití:
Tinkturu užíváme například při bolestech hlavy, nespavosti, nervové slabosti, přepracovanosti či bolestech žlučníku. Pomáhá také užívání při kašli, kdy tinkturu smícháme s cukrem.