Ostružiník maliník
Rubus idaeus
Maliník najdeme růst po celé Evropě i Asii. Je zvláštní, že nikdy nevzbudil velký zájem u starověkých národů jako jiné byliny. Zmínky o něm proto nenajdeme v žádných latinských, řeckých či čínských písemnostech. Až do 19. století si maliník nezískal význam. Z poloviny 17. století však pochází katalog, jehož autorem je John Tradescant, který popisuje řadu kultivarů maliníků. Je tedy zřejmé, že se maliník pěstoval v podobě bílých i červených druhů od pradávna.
Maliny se pravděpodobně začaly uměle pěstovat na zahradách v evropských zemích. Zdejší obyvatelé si pruty maliníků přenášeli z lesů na své zahrady podobně jako drobné lesní jahody. Od domkařů se pěstování maliníků postupně rozšířilo až k profesionálním pěstitelům.
V přírodě na keře maliníků narazíme velmi často a to nejen ve světlých lesích, ale také na loukách, pasekách či v křovinách v oblasti nížin i hor. Keřům maliníků vyhovují zejména písčité a hlinité půdy, které jsou bohaté na živiny.
Nejvíce se sbírají plody, které jsou chutné a hojně se používají v kuchyni pro výrobu šťáv, džemů, marmelád, kompotů či likérů. Mladé a svěží listy maliníků jsou však také velmi cenné, protože obsahují účinné látky, jako jsou například vitamín C, flavony, třísloviny, organické kyseliny (kyselina citrónová), slizovité látky, cukry, karoten, pektin, silice a mnoho dalších. Pecičky maliníků obsahují také 16 procent žlutozeleného oleje.
Proč se doporučuje
- podporuje normální trávení
- napomáhá vylučování přebytečné vody z organismu
- zmírňuje křeče a nepříjemné stavy v době menstruace
- pomáhá při menopauze
Říká se že
- příznivě působí při nemocech z nachlazení
- snižuje horečku
- díky potopudným účinkům napomáhá rychlejšímu vypocení
- má protizánětlivé účinky
- pomáhá při léčbě průjmů a střevních potížích
- snižuje bolesti hlavy
- pomáhá při nadměrném menstruačním krvácení
- má příznivé účinky při horečnatých a zánětlivých onemocnění
- urychluje léčbu drobných ran
- používá se pro ulehčení porodu a zmírnění porodních bolestí
Víte že
- Maliník je keř porostlý trny. Poznáte jej podle převislých lístků a zejména červených chutných plodů – malin.
- Nejlepším obdobím pro sběr listů je květen a červen, sbírat se však mohou od jara do podzimu.
- Jedná se o medonosnou rostlinu. Včelám poskytuje světlý nektar a pyl.
- Nejen listy, ale i plody pomáhají při nachlazení a zažívacích problémech.
- Plody maliníků jsou doporučovány jako cenný zdroj vitamínů a prevence proti ateroskleróze.
- Životnost keřů maliníku je 8 až 15 let.
- Působení této byliny je velmi jemné, a proto je vhodné i pro děti.
- Nálev z fermentovaných listů maliníků se donedávna pil jako náhražka čínského čaje.
Recepty
Čaj z maliníku
Suroviny:
1 vrchovatá lžíce sušených listů
250 ml vroucí vody
Postup:
Sušené listy zalijte vroucí vodou a nechte louhovat po dobu 5 až 10 minut. Poté čaj slijte a pomalu upíjejte. Pro lepší chuť můžete přidat citrón.
Užití:
Pravidelné pití čaje 2-3x denně pomáhá při nachlazení, rýmě, kašli, angíně, bolestech v krku, ale také při průjmech, střevních a žaludečních potížích.
Odvar z maliníku
Suroviny:
1 vrchovatá lžíce sušených listů
300 ml studené vody
Postup:
Sušené listy zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Poté krátce povařte na mírném ohni, odstavte a nechte louhovat 5 až 10 minut. Odvar přeceďte.
Užití:
Odvar se používá jako kloktadlo při zánětech v krku a proplachování ústní dutiny.
Využití v kuchyni:
Sladké i lehce nakyslé plody maliníků se používají v kuchyni. Jí se nejen čerstvé, ale mohou se také přidávat do sladkých koláčů či mixovat do zdravých na vitamíny bohatých ovocných koktejlů. Oblíbené jsou také sirupy, kompoty, džemy či marmelády.
Ovoce zavařené v cukru
Suroviny:
500 g ne příliš zralých plodů
750 g cukru
250 ml vody
Postup:
Nechte cukr rozpustit ve vodě, a poté do ní vložte plody maliníků tak, aby se nepoškodily. Nechte plody potopit na 2 minuty a vyjměte je. Cukrový roztok přiveďte k varu a vařte po dobu 5 minut. Nechte vychladnout a nalijte na maliny. Druhý den slijte cukr a znovu převařte. Po celou dobu nezapomeňte sbírat pěnu. Třetí den vzniklou šťávu opět důkladně převařte a vychladlou směs nalijte do sklenic. Zavařte ve vodní lázni a uskladněte na tmavém a chladném místě.