Čínský citroník (schizandra)
Schizandra Chinensis
Tato rostlina má velmi zajímavý vzhled. Má podobu liány s délkou až osm metrů, na které můžete vidět po hrstkách bobulovité plody růžovo-červené barvy. Ty trochu připomínají šumavské jahůdky, bonbóny, které jsme jako děti rádi mlsali. Skoro bychom chtěli natáhnout ruku a ochutnat, kdyby nás nevarovala vědomost, že mnohé takové nápadně červené plody bývají jedovaté – třeba u tisu červeného, cesmíny nebo brslenu evropského.
U schizandry stejnou obavu mít nemusíte. Její plody jsou jedlé, jen někdy mají nepříjemnou hořkokyselou chuť. Podstatný je ale jejich blahodárný účinek, kteří mnozí srovnávají s ženšenem.
Schizandra má mnoho jmen. Botanický název je klanopraška čínská, ale také se jí říká magnolka nebo čínský citroník. Poslední z názvů vychází z její vůně, která opravdu připomíná citrón. Můžete si čichnout k listům, kůře i kořenům – takto voní celá rostlina. Čínské pojmenování rostliny by se dalo přeložit jako „ovoce pěti chutí“. Její chuť totiž není jednotvárná - slupka je sladkokyselá, dužina kyselejší až hořká, semena jsou slaná. A možná by chuťový znalec objevil i umami, která byla teprve nedávno prohlášená jako pátá chuť.
Schizandra se řadí do čeledi klanopraškovitých. Je to dvoudomý popínavý keř původem z Číny, ale známý také v Rusku a divoce roste dokonce i v i Bulharsku, Bělorusku a Ukrajině.
Proč se doporučuje
- působí jako antioxidant
- umožňuje normální trávení, přispívá ke správné funkci jater, pročištění
- podporuje normální funkci dýchacího systému
- podporuje mentální pohodu
Říká se že
- podporuje kontrakce, stimuluje porod
- zpomaluje Alzheimerovu chorobu
- urychluje rekonvalescenci po operacích
- je vhodný na vysoký cholesterol, kašel, astma
Víte že
- schizandra je užívána v tradiční čínské medicíně po více než 2000 let? je považována za silný adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu zvládat stres, posiluje imunitu a zlepšuje mentální výkon?
- v některých částech Asie se klanopraška maceruje v alkoholu, čímž údajně vzniká elixír dlouhověkosti?
- schizandru uznává i ruská medicína? Ruské studie zjistily, že schizandra může pomoci konzumentovi snášet extrémní podmínky, a proto byla testována v kosmickém výzkumu jako potenciální podpora pro astronauty.
Recepty
Nálev ze schizandry
Rozdrťte 20 gramů plodů i se semeny a zalijte je litrem horké vody. Nechte 20 minut luhovat. A poté podávejte. Stačí dvakrát denně poléková lžíce. Můžete přidat trochu medu, aby byla chuť sladší a příjemnější.