Stromy nejen ke zdobení

Když se řekne smrk, borovice nebo jedle, tak si pravděpodobně představíme krásný vysoký strom hrdě se tyčící někde v lese nebo parku. Tradičně jsou jehličnaté stromky nedílnou součástí Vánoc. Věděli jste ale také, že z nejrůznějších částí jehličnanů, nejčastěji z mladého jehličí a pryskyřice, se dají extrahovat léčivé látky? My vám teď povíme, které druhy jsou dobré na jaké zdravotní neduhy a zaměříme se na ty nejrozšířenější – smrk ztepilý, borovici lesní a jedli bělokorou.

Smrk ztepilý

Smrk je asi nejznámější a nejrozšířenější jehličnan ve Střední Evropě. Díky vysazování smrkových monokultur se stal nejvýznamnějším artiklem dřevařského průmyslu. Kromě toho ale skrývá léčivé účinky, jež byly známy od pradávna. Především proslul díky schopnosti léčit onemocnění dýchacích cest. V tradiční medicíně se také užíval na pohybové ústrojí. Smrková pryskyřice obsahuje terpentýnovou silici a další množství různých éterických olejů a sloučenin, které se projevily jako velmi účinné při léčení nachlazení či bronchitidy. Čaj ze smrkových výhonků nebo jehličí či pryskyřicová aromaterapie formou inhalace pomáhají ulevit od symptomů rýmy a kašle tím, že zlepšují vykašlávání a uvolňují nosní dutiny. Pryskyřice se také často přidávala do kloubních mastí a přípravků do koupelí při revmatu, bolesti kloubů a zad. Pryskyřice se destilací upravuje do formy esenciálního vonného oleje.

Borovice lesní

Podobně jako smrk i borovice a její části napomáhají léčení respiračních onemocnění. Tady záleží vlastně jen na tom, který strom či jeho produkt máme více po ruce. Čaj z borovicových pupenů, mladých výhonků či dokonce z mladých šišek byl léčitelům znám už od nepaměti. Silice obsažené ve všech částech borovice se dokonce užívaly na záněty močových cest, kloubů a ledvin. I u rostlinných přípravků se musí dbát na umírněné dávkování, protože kvůli silným účinkům se borovice dá i předávkovat, což vede k podráždění žaludku a nevolnosti. To samé platí u aromaterapie. Opojná vůně borovice dokáže zklidnit mysl a pomoci od stresu, ale vdechování výparů by nemělo přesáhnout 15 minut. Také bylo dokázáno, že výtažky a odvary z pupenů z příbuzného druhu – borovice kleč – napomáhají dobrému stavu kostí.

Jedle bělokorá

Poslední, avšak zdaleka ne nejméně významný jehličnan, je jedle bělokorá. Má přibližně stejné účinky na dýchací systém jako výše zmíněné stromy, k tomu však musíme přidat vliv na náš imunitní systém. Tradičně se užívala pro silné antibakteriální a antimykotické účinky. Proto se výtažky a odvary z jedle používaly i při komplikovanějších onemocněních jako je zápal plic, chřipka či angína. Jedle měla svůj význam také při kožních onemocněních, zánětech kůže, plísních či ekzémech.  Produkty obsahující silice z jedle navíc napomáhají mineralizaci kostí a zubů, a také při nechutenství stimulují chuť k jídlu. Jedle je opravdu malý přírodní zázrak.