Sezónní ovoce – aneb to pravé letní osvěžení bez výčitek

S vysokými letními teplotami přirozeně roste chuť na osvěžení. To nejlepší nám poskytuje ovoce, které je kromě sladké šťávy doslova nabité vitamíny a minerály. Zvýšené ztrátě tekutin, především v podobě potu, se lidské tělo v tomto čase nevyhne… 

V období od června do srpna se nabídka na trhu značně rozšiřuje díky sezónnímu ovoci, jako jsou třešně, meruňky, čerstvý angrešt, jahody či maliny. V tomto článku bychom se rádi zaměřili právě na toto „letní“ ovoce. Jaké výhody nám může poskytnout v této pro organismus extrémně náročné sezóně?

Obsah vitamínů v letním ovoci je nadprůměrný

Věděli jste například, že čerstvé sezónní ovoce obsahuje mnohem více vitamínu C než citróny a pomeranče? Navíc se k nám na talíř dostane velmi rychle, pokud jde o místní produkci. Netrhá se proto nezralé a neztrácí zbytečně vitamíny při dlouhé přepravě v kamionech, letadlech a lodích z jižní Evropy a Ameriky. Kromě vitamínů ze skupin A, B, C a minerálních látek, jako jsou hořčík, draslík, fosfor a zinek, v sobě letní ovoce ukrývá další zajímavé látky.

O jahodách se říká, že jsou dobré pro tvorbu krve, pomáhají činnosti jater a stimulují funkci ledvin. Dokonce prý pomáhají proti artróze, dně, mozkově-nervovým poruchám.

O třešních se říká, že chrání vaše srdce a tkáně, působí protizánětlivě a údajně mají omlazující účinek díky vysokému obsahu kolagenu.

O černém rybízu se říká, že je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C. Tyto drobné plody se doporučují při hubnutí či problémech s klouby. Obsahují také látku rutin, která se tradičně používá na zlepšení stavu cév.

 Cukr není vůbec takový problém, jak se zdá

Pokud se v létě bojíte o svou linii, a proto se zdráháte dopřát si ovoce kvůli dlouho zakořeněným pověrám, že po ovoci se tloustne, tak vás s radostí vyvedeme z omylu. Například “supersladké” jahody obsahují přibližně jen 10 procent cukru, přesněji přírodní fruktózy, a 100g jahod obsahuje pouhých 37 kalorií! Těsně v závěsu jsou meruňky s 57 kaloriemi a celou plejádou vitamínů. Jen tři meruňky stačí k pokrytí denní dávky provitamínu A. Takže zapomeňte na všechny mýty a vesele se pusťte do zdravého letního hodování.