Podchlazení a omrzliny nehrozí jen polárníkům a horolezcům. Buďte v zimě opatrní!

O případech podchlazení a omrzlin čítáme často ve vyprávěních slavných polárníků a horolezců. Podchlazení postihlo celou Scottovu výpravu, která zemřela několik týdnů po dosažení jižního pólu.  Proslulý italský dobrodruh Reinhold Messner zase utrpěl při prvním výstupu na osmitisícovku takové omrzliny, že mu doktoři museli amputovat šest prstů na nohou. Nejsou to ale jen věčným ledem pokryté pustiny, kde člověk může takové nebezpečenství zažít. Při nedostatku opatrnosti na podchlazení a omrzliny může doplatit kdokoli z nás. Třeba v prostředí města, kde žijeme.

Podchlazení: příznaky nastupují pomalu a nenápadně

Podchlazení neboli hypotermie vzniká při dlouhém pobytu v chladném prostředí. Nemusí to nutně být mínus dvacet, sejdou-li se nepříznivé podmínky, jako silný vítr a déšť, samozřejmě v kombinaci s nedostatečným oblečením, můžeme se podchladit i při venkovní teplotě 10°C.

U hypotermie mluvíme o stavu, kdy tělo nedokáže čelit působení chladného vnějšího prostředí a teplota tělesného jádra klesne pod 34°C.

Lidské tělo (stejně jako tělo všech teplokrevných zvířat) má za normálních podmínek řadu nástrojů, jak se proti chladu bránit. V první řadě je to vrstva podkožního tuku. Pak pomáhá zvýšení funkcí srdce – zrychlení tepu a dechu. A konečně všem dobře známá „třesavka“ – třesením se tělo zahřeje na úkor vyšší spotřeby kyslíku. Tyto nástroje jsou ale energeticky náročné a proto na ně postižený nemůže spoléhat příliš dlouho.

Pokud pociťujeme výše uvedené příznaky, je dobré se co nejdříve dostat do teplého prostředí, přiodít se nebo se alespoň důkladně najíst a napít něčeho teplého. Jinak se začne objevovat svalová slabost až ztuhlost, zbledne kůže a dostaví se únava. Další následky už mohou být tragické. Postižený pomalu upadne do bezvědomí, zastaví se mu dech a srdeční oběh. Pokud jej včas někdo nenajde a neposkytne mu okamžitou pomoc, může nastat smrt.

Alkohol není první pomoc

Jak zareagovat, naleznete-li někoho jevícího známky podchlazení? Dopravit postiženého ihned na teplé místo a zabalit do přikrývek. Je-li v bezvědomí, poskytněte mu masáž srdce. Dejte mu najíst a napít. Dobrá je taky koupel, která musí být provedena ve vlažné vodě, aby se zabránilo teplotnímu šoku.

Možná si vzpomenete na legendu o bernardýnech lovících ztracené lyžaře se soudkem rumu kolem krku. Před tímto typem první pomoci (máme na mysli alkohol) ale lékaři důrazně varují. Alkoholické nápoje zvyšují ztrátu tepla z organismu. Není překvapením, že alkohol často hraje při podchlazeních silnou roli. Jeho působením lidé ztrácí smysl pro orientaci a tím se může cesta z hospody domů v mrazivém počasí nepříjemně protáhnout. Při dalším posilování alkoholem se proces podchlazení organismu jen urychlí.

 Omrzliny mohou končit až amputací

Ze stejné příčiny jako podchlazení vznikají i omrzliny. Rozdíl je v tom, že ty mají lokální, zato ale intenzivní účinek. Omrzliny působí při nízkých teplotách na exponované části těla, jako jsou prsty, nos, tváře a uši. Počáteční stádium omrzlin pocítil snad každý z nás. Projevuje se bledou kůží a ztrátou citlivosti v dané části těla. Když přijdeme do tepla po procházce v zimě a pod horkou tekoucí vodou nebo u šálku čaje se nám do prstů vrací cit, pociťujeme jakési palčivé píchání. Můžeme si gratulovat, tvorbu omrzliny jsme zastavili včas. Pokud postižené místo těla včas neohřejeme, kůže zcela zbělá nebo zežloutne a začnou se tvořit puchýře. V extrémních případech po několika dnech kůže zčerná – došlo k buněčné smrti a odumření tkání. Poté už nezbývá než postiženou část těla amputovat.

Jak se chránit

Recept je snadný. Když vás čeká dlouhý pobyt na mrazu, dobře se oblečte. Noste rukavice a také čepici, neboť hlavou ztrácíme až dvacet procent tepla. Pamatujte na to, že vždy je lepší několik tenčích vrstev, než jedna tlustá, z důvodu kvalitnější izolace. Co se týče materiálu, u zimních sportovních výkonů vsaďte na umělá vlákna z polyesteru nebo polypropylenu, která mají drobné dutiny a tím znemožňují chladnému vzduchu přístup k tělu. Ideální je mít coby spodní vrstvu přiléhavé funkční tričko nepropouštějící pot, nad ním lehkou bundu nebo mikinu z jemného vlákna a navrch silnější větrovku, která už garantuje ochranu před větrem a deštěm. Podle teplotních podmínek nebo vlastních preferencí doplňte další vrstvy.