Pocení – různé druhy, hyperhidróza, tipy a zajímavosti

S náhlým příchodem tropického počasí je toto téma aktuálnější než v jiných ročních obdobích. Co je pocení? Jde o přirozený ochlazovací mechanismus těla. Kromě tepla jsou příčinami pocení také stresové situace a požití určitého jídla či alkoholu.

Potíme se dvojím způsobem

Tak jako známe dva druhy potních žláz – apokrinní a ekrinní – jsou rovněž dva druhy potu. Ekrinní žlázy se nacházejí po celém povrchu těla a pot jimi vyloučený obsahuje hlavně vodu a sůl, ale také určité množství proteinu, močoviny či amoniaku. Apokrinní žlázy jsou větší a shlukují se v podpaží, na tříslech a hrudníku a pot vycházející z nich je koncentrovanější a silněji zapáchá díky tomu, že si na něm smlsnou bakterie žijící na povrchu kůže. Jinak by byl čistý pot bez barvy a téměř bez zápachu.

Gen, jehož nositelé sportují „v suchém tričku“

Existují také vnější a vnitřní vlivy, které ovlivňují množství a kvalitu potu. Typickým vnitřním vlivem je genetika. Všichni jsme již narazili na případy lidí, kteří se nadměrně potí bez zjevných vnějších příčin. Tyto osoby mají pocení zkrátka zapsané v genech. Ale zmínit musíme i opačné extrémy. Vzácný gen ABCC11 pocení svého majitele zabraňuje. Stejný gen způsobuje také to, že má ušní maz zcela jinou konzistenci. V západním světě má zmíněný gen cca 5% lidí, v Asii mnohem více.

Hyperhidrózu ovlivňuje i náš jídelníček

Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhidróza (skutečně psáno s měkkým i, neboť latinsky je pocení hidrosis). Potní žlázy těchto jedinců vylučují přibližně čtyřikrát více potu než je nutné pro ochlazení organismu. Jistě si dokážeme představit úděl takového člověka…

Pocení můžeme lépe zvládnout, pokud si budeme vědomi, co a jak ho ovlivňuje. Asi jste netušili, že i například nadměrné požití červeného masa zvedá celkovou teplotu organismu tím, že tělo musí vynaložit velké množství energie, aby ho metabolizovalo a proto dochází k pocení. Na druhou stranu při požití pálivého jídla si tělo jen myslí, že má vyšší teplotu a začne se ochlazovat. „Vůni“ potu také ovlivňují určité potraviny, například cibule, česnek a zelí. Vyvarujme se těchto druhů zeleniny třeba před první schůzkou, ale jistě ne zcela. Všechny totiž přináší mnoho benefitů pro zdraví.

Antiperspiranty skrývají možné riziko

Pokud se v létě potíme opravdu vydatně, je dobré doplňovat ztracené minerály a sodík ve formě sportovních nápojů, minerálních vod či rajčatového džusu. Nedoporučuje se nošení syntetického oblečení. Nadměrný pot pravidelně stírejte kapesníkem nebo ubrouskem.

Oblíbeným prostředkem je deodorant, který zamaskuje vzniklý pot příjemnou vůní. Naproti tomu antiperspiranty jsou aktuálně přijímány rozporuplně. Tyto produkty totiž přímo zabraňují pocení tím, že „zacpou“ vývody potních žláz, k čemuž se využívají deriváty hliníku. I když přímá souvislost nebyla jednoznačně prokázána, bývá zvýšená dávka hliníku u žen dávána do souvislosti s rakovinou prsu. Je proto lepší užívat tyto přípravky střídmě, například před důležitou schůzkou a ne třeba v létě k vodě. Existují rovněž alternativní přípravky proti pocení. Ty jsou v současnosti trendem, o nějž se zajímají i přední světové firmy. A nejen ty kosmetické: na vývoji přípravků proti pocení pracují i četné farmaceutické firmy.

 Zajímavosti:

Věděli jste, že pot a jeho specifická vůně je významný nosič informací, např. o zdraví a genetice?  Většinou si vybíráme partnera podle toho jak nám „voní“. Toto vše je podvědomé, náš mozek pečlivě přepočítává naši genetickou kompatibilitu na základě těchto informací šířících se vzduchem.

Věděli jste, že v anonymním hodnocení vegetariáni voní lépe než masožravci?

Věděli jste, že potem můžete vylučovat hormony štěstí a nakazit štěstím své okolí, stejně jako například smíchem?